Skotští nacionalisté chtějí po vítězství ve čtvrtečních volbách dostát dlouhodobému závazku a vypsat referendum o obnovení nezávislosti země. K hlasování však dojde až po náležité přípravě - nejdříve za dva roky - a k dispozici budou i kompromisní možnosti.
Skotská národní strana (SNP) chce po vítězství ve čtvrtečních volbách do skotského parlamentu splnit svůj dlouhodobý slib — vypsat referendum o odtržení země od Velké Británie. Podle předsedy SNP Alexe Salmonda se tak stane ale až po pečlivé přípravě, to jest až ve druhé půli pětiletého funkčního období skotské vlády, již právě SNP teď znovu sestavuje.
Staronový skotský premiér také přiblížil, jak by referendum mohlo vypadat. Nebude podle něj dávat lidem na výběr pouze z možností Ano a Ne, ale bude obsahovat i třetí, kompromisní možnost fiskální autonomie na Británii. V tomto případě by tak Skotsko nadále zůstalo součástí země, ale s vlastním rozpočtem.
Komentátoři hodnotí Salmondův přístup jako uvážlivý. Britský premiér David Cameron se totiž rozhodl změnit dlouholetý postoj londýnské vlády prosazovaný zejména labouristickými kabinety. Uvedl, že vláda Jejího Veličenstva nenapadne legálnost (neústavnost) skotského referenda, třebaže skotská vláda nemá dle tradice navrhovat změny ústavy. Dle znalců si může Cameron takovou vstřícnost dovolit, neboť dvě třetiny Skotů se nyní v průzkumech vyslovují pro setrvání země v britském království.
Konzervativci, labouristé, ale i liberální demokraté navíc povedou proti odtržení Skotska kampaň, uvádí komentátoři dále. Pro SNP je tak nyní výhodnější konsolidovat moc, otevřít jednotlivá sporná témata a pozvolna si připravovat půdu k protikampani.