Skotové budou v referendu hlasovat o odtržení od Británie

Skotští nacionalisté chtějí po vítězství ve čtvrtečních volbách dostát dlouhodobému závazku a vypsat referendum o obnovení nezávislosti země. K hlasování však dojde až po náležité přípravě - nejdříve za dva roky - a k dispozici budou i kompromisní možnosti.

(rbs)

10.05.2011 12:17


Spoluautor: Petr Jedlička

A1

Předseda SNP Alex Salmond představuje svou vizi pro Skotsko. Vpravo národní vlajka se svatoondřejským křížem. Foto archiv skotské vlády

Skotská národní strana (SNP) chce po vítězství ve čtvrtečních volbách do skotského parlamentu splnit svůj dlouhodobý slib – vypsat referendum o odtržení země od Velké Británie. Podle předsedy SNP Alexe Salmonda se tak stane ale až po pečlivé přípravě, to jest až ve druhé půli pětiletého funkčního období skotské vlády, již právě SNP teď znovu sestavuje.

Staronový skotský premiér také přiblížil, jak by referendum mohlo vypadat. Nebude podle něj dávat lidem na výběr pouze z možností Ano a Ne, ale bude obsahovat i třetí, kompromisní možnost fiskální autonomie na Británii. V tomto případě by tak Skotsko nadále zůstalo součástí země, ale s vlastním rozpočtem.

Komentátoři hodnotí Salmondův přístup jako uvážlivý. Britský premiér David Cameron se totiž rozhodl změnit dlouholetý postoj londýnské vlády prosazovaný zejména labouristickými kabinety. Uvedl, že vláda Jejího Veličenstva nenapadne legálnost (neústavnost) skotského referenda, třebaže skotská vláda nemá dle tradice navrhovat změny ústavy. Dle znalců si může Cameron takovou vstřícnost dovolit, neboť dvě třetiny Skotů se nyní v průzkumech vyslovují pro setrvání země v britském království.

Konzervativci, labouristé, ale i liberální demokraté navíc povedou proti odtržení Skotska kampaň, uvádí komentátoři dále. Pro SNP je tak nyní výhodnější konsolidovat moc, otevřít jednotlivá sporná témata a pozvolna si připravovat půdu k protikampani.

„Budu vládnout k naplnění všech ambicí Skotska a všech lidí, kteří si dokážou představit, že žijeme v lepší zemi. Tato strana, skotská strana, národní strana, přináší naději,“ uvedl Salmond ohledně dalších plánů.

Volby v číslech
Ve čtvrtečních volbách získala SNP celkem 69 poslaneckých křesel, tedy o 23 více než naposledy. Labouristická strana získala 37 mandátů (- 7 oproti posledku), konzervativci 15 (- 5) a Liberální demokraté pět (- 12). Do skotského parlamentu se také probojovali dva kandidáti zelených a jedna nezávislá poslankyně.

Komentátoři výsledek interpretují jako varování Skotů pro Labour Party, která zde byla po léta vedoucí politickou silou, ale dle názoru voličů nedokázala zájmy země dostatečně prosazovat. Rekordní propad Liberálních demokratů je naopak celobritský trend.

Skotští nacionalisté vládli v Edinburghu už v minulém funkčním období (od roku 2007), museli se však opírat o hlasy labouristů. Tentokrát budou mít většinovou podporu.

SNP se obecně profiluje jako strana levého středu hlásící se k sociálnědemokratické ideologii. Prosazuje progresivní zdanění, bezplatné vzdělání na všech typech státních škol a politiku jednostranného jaderného odzbrojení západních velmocí. Skotsko by v budoucnu ráda viděla jako samostatného člena EU, jenž by se zapojil i do evropské měnové unie a nahradil libru eurem.


Další informace:
The Guardian Scotland independence vote could contain 'financial autonomy' option
The Guardian Scottish independence: Cameron gives green light to referendum
BBC News Scottish election: SNP majority for second term


A co si myslíte vy? Diskuse (2 příspěvky)

Jiří Šíma - Brno

Tak na to jsem moc zvědavý. Úterý, 10.Května 2011, 17:33:31

Otevřená debata o problému. Žádné upečení ve dvou pod stromem na zahradě v Brně. Těším se na průběh i na výsledek.

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Středa, 11.Května 2011, 10:49:59

Bude to zajímavé i z hlediska mechanismu politické kampaně. Dnes se věc zdá být předem prohraná, ale Salmond má dva roky, aby náladu ve společnosti zcela obrátil.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.