Fotbal nesmí zakrýt prolitou krev
František KalendaBrazilské mistrovství provázejí nejen protesty, ale i četné násilnosti. FIFA, jež sjednala komerčním gigantům miliardové obchody, připravila stát o obrovské peníze na daňových úlevách a přinutila Brazílii rušit vlastní regulační zákony, se přitom bez uzardění chválí.
Zatímco Česká televize vysílala v pořadu Horizont dojemnou reportáž o indonéských vězních, kteří šijí míče pro Mistrovství světa, v São Paulo se proti této akci znovu protestovalo. Jen o několik hodin dříve ve stejném městě došlo k jednomu z nejbrutálnějších zásahů vojenské policie.
První čtvrteční protest ve skutečnosti ani nestihl začít, než se policie rozhodla k „preventivnímu úderu“, jak nazvala svou akci. Pomocí obušků, vodních děl, slzného plynu a kavalérie zaútočila na několik desítek demonstrantů stále se shromažďujících okolo stanice metra Carrão. „Po dvou útocích, kdy už se protest začínal rozpadat, se vojenská policie rozhodla vzít útokem také přítomné brazilské a zahraniční novináře, kteří celou operaci sledovali,“ píše Tadeu Breda, přítomný reportér z rádia Rede Brasil Atual. Breda dodává, že mezi žurnalisty policisté vhodili nálož se slzným plynem. Přítomné autority odmítly napadení novinářů vysvětlit, vyžádalo si však pět zraněných z jejich řad.
Tvrdý zásah u stanice metra byl jen prvním z mnoha, které se měly stát pro českou veřejnost neviditelnou součástí slavnostního zahájení Mistrovství světa ve fotbale. Jen v São Paulo, kde se hrál první zápas mezi Chorvatskem a domácí Brazílií, policie ve čtvrtek zranila 37 lidí, dalších 47 zatkla. Mezi zraněnými byla reportérka CNN Barbara Arvanitidisová nebo argentinský fotograf z agentury AP. Ranění utržilo 29 studentů při protestu přímo uvnitř kampusu Universidade Estadual Paulista. Důkazy policejního násilí zaznamenali reportéři domácích i světových médií. „Takhle je to tu vždycky?“ ptal se španělský zpravodaj agentury Reuters Nacho Doce svých kolegů z deníku Estado de S. Paulo po zásahu u metra Carrão.
Podle jednání vojenské policie také v dalších městech včetně Rio de Janeira a hlavního města Brasilia pravděpodobně ano. Zatímco představitelé FIFA při slavnostní zahajovací ceremonii vyprávěli o sjednocovací úloze fotbalu a „prosazování světového míru“ jejich organizací, na ulicích nejméně deseti hlavních měst po celé Brazílii tekla krev a zatýkalo se. Například nezávislá novinářka Karinny de Magalhães z Mídia Ninja byla pěti policejními důstojníky zbita do bezvědomí za údajný vandalismus, kterého se podle všech dostupných videozáznamů nemohla dopustit, a do této chvíle je držena ve vazbě.
A přesto se celý svět soustředí hlavně na kopání do míče.
Je příznačné, že ačkoli akce pokračovaly také dnes, veřejnoprávní Česká televize se nevěnovala násilí dokonce ani ve výkladní skříni zahraničního zpravodajství, Horizontu ČT24. V dnešních Událostech místo toho z Brazílie zazněla reportáž o přínosech mistrovství pro lokální byznys. Ale ČT není žádná výjimka. Celý svět se soustředí na výsledky fotbalových zápasů a největším zdrojem rozčilení je pochybení rozhodčích.
Fotbal však nesmí zakrýt prolitou krev. Krev, co mají na rukou mafiáni z korupční organizace FIFA, která sjednala komerčním gigantům miliardové obchody, připravila stát o obrovské peníze na daňových úlevách, přinutila Brazílii rušit vlastní regulační zákony a celou dobu apelovala na politiky, aby „zajistili bezpečnost“ jejich opulentní hostiny za každých okolností. Krev má na rukou také prezidentka a její ministři, zodpovědní za schválení největší militarizace brazilských měst od pádu vojenské diktatury bez ohledu na nechvalnou historii brutality a porušování lidských práv ze strany vlastních ozbrojených složek.
Proto až budete sledovat další vzrušující zápas, nezapomeňte, že slavné Mistrovství světa ve fotbale stojí Brazílii nejen vyhozené a rozkradené miliardy, ale také třeba zraněné a zbité studenty, kteří chtěli projevit svůj nesouhlas. A nezapomeňte ani, že za několik let bude materiální a hlavně lidská cena fotbalu ještě vyšší. Jen za první dva roky příprav zemřelo při stavbě fotbalových stadionů v Kataru na tisíc lidí. Zbývá osm let.
"Aby masy nezačaly tušit, o co jde, rozptýlíme
je zábavami, hrami, kratochvílemi, vášněmi a zábavními parky... Brzy začneme
prostřednictvím tisku navrhovat soutěže v umění a ve všech druzích sportu: tyto zájmy
nakonec odpoutají jejich mysli od otázek, o nichž bychom byli nuceni s nimi polemizovat"