Česká mediální zabijačka
Petr DimunMF DNES přišla s informací o údajné spolupráci bývalého prezidenta Východního Timoru a nositele Nobelovy ceny za mír José Horty s StB. Jaroslav Kmenta, který se zde touto kauzou zabýval původně, ale došel k tomu, že Horta žádným agentem StB nebyl.
Tento týden referovala média o údajné spolupráci bývalého prezidenta Východního Timoru a nositele Nobelovy ceny za mír José Horty s StB. Samo o sobě z historického hlediska pro někoho možná zajímavé čtení, mnohem zajímavější však bylo, kdo a jak o celé věci informoval a co se okolo toho dělo.
S informací totiž jako první přišly dva servery: Babišem vlastněný iDnes.cz a Echo24, projekt novinářů, kteří z MF DNES a Lidových novin naopak kvůli Babišovi odešli. A obě média se také k celé záležitosti postavila různě: zatímco Babišův iDnes.cz se nerozpakoval s titulkem a la „Horta spolupracoval s StB“, Echo24 informace ze svazků StB relativizovalo a poukázalo na souvislosti a tvrzení aktérů.
Už sama o sobě skutečnost, jak Babišova média — snad ještě ze zvyku z dob, kdy měla ambici udávat morální standardy politiky a veřejného života vůbec — informují o spolupráci lidí s StB, jak stále nekriticky moralizují, mi přijde naprosto absurdní: když totiž probíhal soud s jejich majitelem ohledně jeho údajné spolupráce s StB, dostala se tato informace nikoliv na titulní stranu, jak by se jinak u vicepremiéra a ministra financí slušelo, ale na stranu 4, tedy mezi „lokální“ zprávy.
Navíc s výmluvným titulkem i obsahem ve smyslu: „Nové svazky StB: Babiš informoval o svých kolezích na pracovišti“. Podotýkám, že slovenský deník SME, v dobách předbabišovských partnerský deník MF DNES, o nových důkazech ve sporu informoval několikrát na titulní straně a na „prioritizaci“ zpráv, titulcích i obsahu tak bylo dobře patrné, jak se MF DNES příchodem Babiše a lidí „z úseku červeného masa“ změnila.
Na tématu pracoval od roku 2012, a jak na svých stránkách napsal, došel po konfrontaci různých aktérů a informací k závěru, že Horta nebyl žádným agentem StB, ale s StB hrál tehdy jako představitel svého hnutí obvyklou „zpravodajskou“ hru.
Když z redakce MF DNES odcházel, měl rozpracovanou vedle této věci ještě jednu: spolupráci Babiše s StB. Ta mu ale byla odebrána se zdůvodněním, že není etické, aby jako odcházející redaktor psal o novém majiteli a že se tématu zhostí někdo jiný. Jak to dopadlo, všichni víme: o spolupráci Babiše nejen, že v MF DNES nikdo nic před samotným soudem nepsal, ale ani následně MF DNES svého majitele nijak „neprovokovala“.