O Ujgurech podruhé
Otakar BurešOtakar Bureš navazuje na svůj text z minulého týdne, ve kterém se věnoval teroristickým útokům v Číně. Pozadí sporu mezi Ujgury a Čínou může být přínosné i pro Českou republiku.
Ve svém textu z minulého týdne jsem připomněl poslední teroristický útok v Číně. Dnes představím pozadí sporu Ujgurů s Čínou. Vzhledem k české mytologii strašící muslimy jako dříve Židy to pokládám za přínosné. Česká republika je dnes extrémně etnicky, kulturně i názorově chudá země. Každou reflexi odjinud považuji za obohacující.
Úvodem na odlehčení
Chvíli po kchun-mingském útoku jsem jel dálkovým spacím autobusem, cestou jsme byli dvakrát legitimováni. To jsem ještě nevěděl, proč taková nezvyklá kontrola. Studenti právě jeli po novoročních svátcích do škol. Policisté se jich ptali, kam a proč jedou. Občas někoho vynechali, protože si ho nevšimli. Asi jako když nás kdysi na školním výletě kontroloval učitel, zda jsou všichni po večerce v posteli. Jednou učitel konstatoval plnou prezenci, když jsme tři na pokoji absentovali. Učitel ale nehledal vrahy. Nebo je ani policisté nehledali?
Ve škole, kde studuji, jsou dvě hlavní brány a také několik bočních východů. Jeden vede do ulice s restauracemi a hospodami. Ten začali nedávno na noc zamykat. Ptali jsme se proč? No kvůli Sin-ťiang š'-ťien, ujgurskému incidentu. Ano, tak se označuje nedávný útok v Kchun-mingu.
Člověk přemýšlí, k čemu jsou tyhle otravné nebo vyloženě omezující nařízení. Proti teroru rozhodně ne. Proti teroru není ani větší a větší kontrola pohybu obyvatel. V Číně si od loňska můžete koupit lístek na vlak jen s osobní legitimací. Neuplyne dlouho a v Čechách se toho dočkáme také. V modernizaci Česká republika za Čínou zaostává.
Kdo jsou jedni z těch, jichž se v noci bojíme, aby nepřišli postranní brankou? Odkud se vzali a kam kráčí ti, co si říkají Ujgurové?
Ujgursko
Geograficky i národnostně nejednotná oblast Ujgurska se více méně kryje s územím dnešní čínské Autonomní oblasti Sin-ťiang (Xinjiang). Odedávna bylo území čínsky označováno jako Západní oblasti, s Čínou fungovaly čilé styky, i když území nebylo pod přímou nadvládou. Pod přímou čínskou správu náleželo až od 18. století pod označením Sin-ťiang, Nové pohraničí. Termín Východní Turkestán se objevuje v 19. století a podobně jako pozdější pojem Ujguristán, země Ujgurů, vyjadřuje snahu o nezávislost ujgurského etnika na čínské vládě.