Tchajwanské slunečnicové hnutí zahnalo pročínského prezidenta do kouta
Jan MiesslerDavy tchajwanských studentů mohutně protestují proti nové smlouvě s Čínou. V posledních dnech dokonce okupují parlament. Co konkrétně jim vadí a jakou mají šanci na úspěch?
Již týden a půl trvající protesty proti kontroverzní ekonomické smlouvě s Čínou paralyzovaly tchajwanský parlament i vládu pro-čínského prezidenta Ma Jing-ťioua. Jeho strana Kuomintang, která má v parlamentu většinu, se smlouvu pokoušela legislativou bez diskuze protlačit navzdory obstrukční taktice opoziční Demokratické progresivní strany. Podle vlády smlouva přinese tchajwanské ekonomice důležitý impuls, její neschválení by naopak znamenalo ztrátu důvěry zahraničních partnerů.
Podle opozice i podle představitelů takzvaného slunečnicového hnutí, jehož jádro tvoří studenti univerzit z hlavního města Tchaj-peje, by naopak smlouva o volném obchodu v sektoru služeb (Cross-Strait Services Trade Agreement, CSSTA) tchajwanskou ekonomiku poškodila a navíc by umožnila Pekingu zprostředkovaně kontrolovat politický vývoj na Tchaj-wanu. Jak opozice, tak i studenti, kteří se minulý týden v úterý v budově tchajwanského parlamentu zabarikádovali, nyní po prezidentovi požadují kromě schvalování smlouvy bod po bodu také nový zákon, který by zajistil transparentní projednávání všech podobných paktů.
Projednávání návrhu takového zákona z dílny Demokratické progresivní strany však Kuomintang počátkem tohoto týdne zablokoval. To následně přimělo demonstranty odmítnout prezidentův návrh na společné jednání, protože vládní strana podle nich zablokováním návrhu projevila neupřímnost. Hlavní tchajwanská opoziční strana, která se narozdíl od vládního Kuomintangu obává těsnějších vazeb s Čínou a v minulosti často prosazovala myšlenku vyhlášení tchajwanské nezávislosti, sice vyslovila protestujícím studentům podporu, demonstranti nicméně participaci politiků odmítají a často vyjadřují své odcizení vůči tchajwanským politickým stranám obecně. Představitelé Demokratické progresivní strany proto poblíž obsazeného parlamentu kritizují vládní politiku z vlastní platformy, někteří politici Kuomintangu nicméně studenty označují jako loutky v rukou opozičních politiků.
Kromě zhruba dvou až tří stovek studentů uvnitř okupovaného parlamentu se v okolí budovy od minulého úterý permanentně nachází několik tisíc dalších demonstrantů, opět většinou studentů. Policie, která se krátce po obsazení několikrát pokusila studenty z budovy vytlačit, nyní sice kontroluje přístup do budovy, ale umožňuje zásobování zabarikádovaných demonstrantů sympatizanty z vnějšku a k demonstrantům se obecně chová dost vstřícně, stejně jako oni k ní.