Strana evropských socialistů chce prosadit sociální a spravedlivější EU
Dana VáhalováO víkendu se v Římě konal kongres Strany evropských socialistů. Dana Váhalová, která na něm byla přítomna, popisuje jeho význam.
Kongres Strany evropských socialistů byl velmi důležitý z pohledu nadcházejících voleb do Evropského parlamentu. V těchto volbách půjde totiž o hodně, nejen o záchranu sociálního státu, ale také o revitalizaci evropské integrace blízké občanům.
Podle předběžných odhadů hrozí nebezpečí, že v novém Evropském parlamentu mohou mít odhadem až 20 % mandátů strany, které jsou populistické a protievropské. Chtějí využít nespokojenosti Evropanů se současnou ekonomickou situací a hlavně s obrovskou nezaměstnaností. Tomu je třeba čelit.
V současné době je v Itálii levicový premiér, který se potýká s obrovskými problémy, které jsou spojeny s velkou nezaměstnaností, zejména mladých lidí. Kongres vyjádřil mimo jiné také podporu našim italským kolegům.
Kongres evropských sociálních demokratů přijal program, kterým chce oslovit evropské občany a dát jim naději na změnu. Této změny lze dosáhnout jen za předpokladu, že členské strany společně získají většinu v Evropském parlamentu. Hlavním problémem k urgentnímu řešení je vysoká nezaměstnanost, kdy dvacet sedm milionů Evropanů je bez práce a z toho jedna čtvrtina jsou mladí lidé.
Pravicové vlády EU přitom naordinovaly evropským občanům úsporný program, místo toho, aby prováděly politiku růstu. Na jedné straně jsme byli svědky štědrosti vůči finančnímu sektoru, což stálo evropské daňové poplatníky ve formě výdajů na záchranu bank neuvěřitelných 1,6 bilionů euro, na druhé straně šetření sociálních výdajů a postupná likvidace sociálního státu.
Straně evropských socialistů jde o spravedlnost a chce, aby se na nákladech a výdajích krize podíleli všichni rovnoměrně, dle svých možností. V této politice by měla hrát velkou roli Evropská komise. To byl i důvod, proč byl na Kongresu evropských sociálních demokratů nominován na funkci předsedy Evropské komise Martin Schulz, současný předseda Evropského parlamentu. EU se potřebuje více přiblížit svým občanům a zaměřit se na vytvoření nových pracovních míst.
V kontextu mojí práce bylo setkání v Římě velkým přínosem. ČSSD nebude osamocena ve svém snažení o zlepšení života lidí v ČR, ale může se opřít o obrovskou organizační sílu a myšlenkový potenciál Strany evropských socialistů. Společně tak můžeme spolupracovat na demokratické sociální a spravedlivé podobě EU.
Smysl tohoto článku - zejména v Deníku Referendum - zrovna moc nechápu.
To je nějaký opsaný propagační leták?
A to jsem nejen člen, ale i veterán a spoluzakladatel (respektive spoluobnovitel) ČSSD na území České socialistické republiky ...