ODS vsadí na své tradiční téma: boj proti přijetí eura
Vratislav DostálObčanští demokraté plánují voliče před eurovolbami oslovit třemi tématy: ne euru, zabránění nárůstu cen energií pro podniky a domácnosti a konec pravidelného stěhování parlamentu z Bruselu do Štrasburku a zpátky.
Jako vůbec poslední relevantní politická strana zveřejnili občanští demokraté kompletní kandidátku pro volby do Evropského parlamentu. Jak vedení strany již dříve avizovalo, jejich lídrem bude první místopředseda ODS a europolanec Jan Zahradil. Dvojkou na kandidátce bude také dosavadní europoslanec Evžen Tošenovský a trojkou členka bankovní rady ČNB Eva Zamrazilová.
Tradičně euroskeptický subjekt vsadí před volbami na tři témata: ne euru, zabránění nárůstu cen energií pro podniky a domácnosti a konec pravidelného stěhování europarlamentu z Bruselu do Štrasburku a zpátky.
„V evropské politice se ODS vždy dařilo chránit zájmy českých občanů i tím, že jsme neztratili svoji suverénní rozpočtovou politiku a nemusíme platit za závazky jiných členských států. Je důležité pokračovat dál stejným směrem, zvlášť ve chvíli, kdy stávající vláda začala aktivně připravovat naši zemi na přístup k euru a dalším unijním finančním mechanismům,“ řekl při představení kandidátů ODS do Evropského parlamentu předseda občanských demokratů Petr Fiala.
„Říkáme jasné ne euru. Naopak podporujeme silnou českou korunu. Požadujeme, aby vláda vyjednala trvalou výjimku z přístupové smlouvy, abychom se z dosud právně závazné povinnosti přijmout euro vyvázali. Takovému vyjednávání by mělo předcházet referendum, které by ukázalo, jestli si občané vůbec euro přejí,“ dodal Jan Zahradil.
Zástupci Občanské demokratické strany slibují také boj proti navyšování cen elektřiny pro firmy. Jejich nárůst odůvodňují vysokým platbám na podporu obnovitelných zdrojů energií.
„V Evropském parlamentu je třeba zastavit takovou tu vlnu zeleného šílení, kdy si Evropský parlament klade různé závazky jako snížení emisí do roku 2030, 2040 nebo 2050 o deset, dvacet, třicet a více procent, protože to právě zdraží energii způsobem, jaký pocítí i naši občané. Budeme se snažit získat pro to podporu jak v Evropském parlamentu, tak v Evropské komisi,“ vysvětlil Zahradil v rozhovoru pro server iDnes.cz.
Občanská demokratická strana je v Evropském parlamentu součástí frakce Evropských konzervativců a reformistů a má také svého místopředsedu EP Oldřicha Vlasáka. Všichni poslanci frakce, včetně těch za ODS, tlačí především na větší úspory.
Podle občanských demokratů musí Evropská unie přestat plýtvat a začít by při tom měla u sebe v nejvyšších patrech. ODS tak v rámci frakce prosazuje konec pravidelného stěhování europarlamentu z Bruselu do Štrasburku a zpátky.
„Tento ,stěhovací cirkus' stojí daňové poplatníky kolem 200 milionů eur ročně. Do ovzduší při tom unikne ročně 19 000 tun CO2. V rámci frakce jsme dokázali poprvé v historii přesvědčit většinu europoslanců, že podobné plýtvání je před občany nadále neobhajitelné a podařilo se nám alespoň snížit počet stěhování tam a zpátky. Chceme však prosadit úplný konec stěhování,“ uved lídr kandidátky ODS Jan Zahradil.
Podle Fialy vidí občanští demokraté budoucnost České republiky rozhodně v rámci EU. „Na rozdíl od ostatních parlamentních stran ale nechceme jen slepě přejímat plošná nařízení a nadbytečnou byrokracii, která svazuje a reguluje naše životy, zatěžuje podnikatele nebo zvyšuje ceny,“ uzavřel Petr Fiala.
Volby do Evropského parlamentu proběhnou v květnu. Voliči České republiky si zvolí celkem jedenadvacet svých zástupců, při volbách je celá země jedním volebním obvodem. V České republice budou letošní volby do Evropského parlamentu celkem třetí, poslední se konaly v roce 2009. Zúčastnilo se jich 28,22 % voličů.
Před pěti lety volby vyhrála ODS, svůj hlas jí dalo 741 946 (31,45 %) voličů. Znamenalo to pro ni zisk devíti mandátů. Druhá skončila v roce 2009 ČSSD, kterou volilo 528 132 (22,38 %) voličů. V přepočtu na mandáty to pro sociální demokraty znamenalo zisk sedmi křesel v Evropském parlamentu. Před čtvrtými lidovci, kteří získali 180 451 (7,64 %) hlasů a dva mandáty, skončili třetí komunisté. Volilo je 334 577 (14,18 %) voličů, což pro ně znamenalo zisk čtyř mandátů.