Násilí na Ukrajině se vystupňovalo, již tři mrtví
Petr JedličkaK velkým střetům mezi demonstranty a policí docházelo už od víkendu, zásah ze středečního rána je ale zatím vrcholem. Podle pozorovatelů vedlo k radikalizaci části protestujících rozhořčení nad novými represivními zákony i nad bezvýsledností dosavadního vývoje.
Středeční úder zvláštních pořádkových sil Berkut na pozice demonstrantů v centru Kyjeva vystupňoval sérii násilností, které provázejí protirežimní protesty již od víkendu. Tři lidé přišli dle reportérů serveru Kyiv Post o život: dva na následky střelného zranění, jeden po pádu z výšky. Jedná se o první oběti na životech od listopadového začátku protestů.
„Všeobecně se očekávalo, že zásah přijde. Nabyly totiž účinnosti nové zákony, které kriminalizují veškeré nepovolené protesty, jejichž součástí je zábor veřejných budov či prostranství. Čekalo se také, že zásah bude tvrdý. Nepočítalo se ovšem, že policie zajde tak daleko,“ píše na kyjevském Postu redaktor Vlad Lavrov.
Jednotky Berkut napadly provizorní ležení radikálnější části demonstrantů vystavěné na Hruševského třídě, která vede okolo parlamentu a sídla vlády k slavnému Majdanu, tj. náměstí Nezávislosti. K zásahu došlo v časných ranních hodinách.
Mluvčí policie, prokuratury a vlády dosud potvrdili dvě úmrtí, avšak uvádějí, že okolnosti smrti se stále vyšetřují. Premiér Mykola Azarov a další představitelé režimu už od pondělí mluvili o demonstrantech z Hruševského třídy jako o teroristech. Provládní média vysílala záběry, na nichž protestující tlučou policisty tyčemi, hází zápalné láhve či demolují majetek.
Pozorovatelé nyní čekají, jakou reakci vyvolá smrt tří radikálních demonstrantů u ostatních protestujících. Podle některých se režimu podařilo značnou část lidí vystrašit. Dle jiných naopak dojde k další radikalizaci.
Příčiny a pozadí
Jak už zmíněno výše, středeční zásah je vyvrcholením série násilných střetů, které provázely protesty v posledních třech dnech. K prvním větším násilnostem došlo v neděli. Až několika-set-členné skupinky radikálů se pak střetávaly s policií pravidelně, vždy s několika hodinovými přestávkami.
Baví se po válce Čech a Jugoslávec.
J: "Jo, za války, to byly časy! Na nás si fašisté nedošlápli. Dělali jsme sabotáže, přepadávali hlídky, kradli okupantům zásoby. A těch fašounů, co jsme v lese pěkně po partyzánsku oddělali...."
Č: "Tak to jste měli dobré. U nás to bylo zakázáno."