Absurdní Šumava jako zrcadlo kmotrodemokracie
Jaromír BláhaKrajský soud v Plzni minulý týden odsoudil Policii ČR za protizákonný postup proti lidem, kteří v roce 2011 bránili kácení v šumavkém národním parku. Vzhledem k tomu, že těžba dřeva byla nezákonná, policie měla účastníky blokády chránit.
Poslední týden přinesla média ze Šumavy dvě zprávy: ministerstvo životního prostředí potvrdilo pokutu, kterou Česká inspekce životního prostředí udělila vedení šumavského parku za nelegální kácení u Ptačího potoka a v dalších oblastech divoké přírody, jakož i za použití jedovatých chemikálií v národním parku v roce 2011. A Krajský soud v Plzni znovu odsoudil Policii ČR za protizákonný postup proti lidem, kteří tomu kácení tehdy bránili nenásilnou blokádou.
Neobvyklá, až mírně absurdní je už sama situace, že inspekce životního prostředí pokutuje správu národního parku, tedy organizaci, která má ochranu přírody ve své náplni práce a jejímž úkolem je usměrňovat podnikatelské aktivity tak, aby nedošlo k poškození přírody na svěřeném území. Jenže na Šumavě samo vedení správy parku organizuje činnosti, které vzácnou přírodu ničí.
Zrekapitulujme si to. Vše začalo, když ODS převzala ministerstvo životního prostředí. Ministr Tomáš Chalupa dokončil výměnu ředitele NP Šumava, kterou započal jeho předchůdce Pavel Drobil, a jmenoval na doporučení jihočeských spolustraníků do funkce vysloužilého Jana Stráského. Stráského devizou bylo krédo, že s přírodou se musí bojovat. Vskutku pozoruhodná kvalifikace na post ředitele národního parku.
Den po nástupu do funkce otevřeně řekl: „Musíme se zamyslet nad krizovým plánem, který po určitou dobu a na určitých místech nebude vůbec brát vážně zákon o ochraně přírody...“ (Právo,15. 2 .2011) a o několik měsíců později jej upřesnil Zelenou perlou roku: „Zákon je dodržován tím, že bude neustále porušován, ale jeho porušování bude kryto jím umožněnými výjimkami.“ (Deník, 19. 7. 2011).
Jenže ty výjimky si ani nevyřídil a podle pokynů svého náměstka Jiřího Mánka začal kácet i v oblastech dříve ponechaných přírodě. Její ochránci, kteří už neměli jinou možnost, se tomu pokusili zabránit alespoň u Ptačího potoka v oblasti Modravských slatí, kde kácení vlastními těly zablokovali a jako první požádali policii o zásah proti nelegální těžbě. Ovšem policie vyhověla žádosti Jana Stráského a začala zasahovat proti blokádě.
Ministr Chalupa řekl, že odpovědnost má ředitel parku a odjel na dlouhou dovolenou. Jenže ani po třech týdnech někdy i brutálních policejních zásahů se účastníci blokády u Ptačího potoka nevzdali. Naopak začali se k nim přidávat lidé z organizací protikorupčních a na ochranu lidských práv, učitelé, duchovní …., na jejich podporu se začalo demonstrovat v Praze. Teprve tehdy Chalupa se Stráským kácení stopli.
K zastavení plošného kácení v NP Šumava vyzval ministra Chalupu eurokomisař pro životní prostředí Janez Potočnik. Před příjezdem delegace Evropské komise na Šumavu ministr odvolal zarputilého ředitele Stráského. Nahradil ho jeho dosavadním náměstkem a pravou rukou Jiřím Mánkem, členem jihočeské Regionální rady ODS.
Evropská komise zahájila s Českou republikou řízení, které dodnes nebylo ukončeno, čeká se, zda problémy vyřeší nový plán péče o národní park projednaný s vědeckými a nevládními organizacemi. S těmi je ovšem ředitel Mánek neprojednal…
Úřad ombudsmana konstatoval, že kácení u Ptačího potoka bylo nelegální, protože správa parku neměla potřebné výjimky ze zákona na ochranu přírody a posouzení vlivu kácení na cennou přírodu chráněnou evropskými směrnicemi v rámci sítě Natura 2000.
Kritizoval také ministerstvo a Českou inspekci životního prostředí, které selhaly ve své kontrolní funkci a nezákonné kácení nezastavily včas. Inspekce alespoň zpětně udělila vedení parku vysokou pokutu za všechna protiprávní jednání najednou, ředitel Mánek se proti pokutě odvolal.
Ten ostatně stihl vzápětí pružně reagovat na měnící se politickou situaci a, ač významný představitel ODS, aktivně podporoval volební prezidentskou kampaň Miloše Zemana, až ho musel i ministr Chalupa napomínat, že tohle z pozice ředitele státní organizace dělat nemůže.
No a nyní i samotné ministerstvo potvrdilo, že pokuta byla vedení parku udělena oprávněně. A navíc posoudilo protiprávní jednání správy jako závažné, podrobněji viz www.hnutiduha.cz.
Česká inspekce životního prostředí před měsícem udělila správě NP dokonce další pokutu. Vedení parku totiž navzdory opakovaně udělovaným sankcím vytrvale pokračuje v poškozování šumavské přírody a pokuty platí z rozpočtu státní organizace.
Nicméně ani verdikt nadřízeného ministerstva nepřiměl ředitele Mánka k nápravě. Čvrtmilionovou pokutu zaplatil z účtu státní organizace (potažmo MŽP) a rozhodnutí svých nadřízených zažaloval u soudu. A když se ptali novináři ministra, zda není divné, když na jeho úřad dává jeho podřízený žalobu, odpověděl ústy tiskového mluvčího „ …že o tom rozhodne nezávislý soud, je asi nejčistší právní řešení, které v této situaci lze provést“ (ČTK, 10. 12. 2013). Kafka by tohle nevymyslel.
Zatím poslední dějství se odehrálo minulý týden v soudní síni v Plzni. Soudci potvrdili původní rozsudek a tím i nezákonnost policejních zásahů proti účastníkům nenásilné blokády. „Po příjezdu na místo bylo povinností policistů vyhodnotit, zda je těžba zákonná. Že těžba tam byla nezákonná, vyplývá ze zákona“, řekl předseda senátu Alexandr Krysl. Pokud nezjistila, že kácení bylo v souladu se zákonem, měla poskytnout účastníkům blokády ochranu a zastavit jejich ohrožování a nikoliv proti nim zasahovat.
Policie místo toho na politickou objednávku politicky dosazeného ředitele parku ochránce přírody zadržovala, nasazovala jim pouta a jako zločince je odvážela na nejbližší policejní stanice, aby ochránila nelegální těžbu.
Manévrů, za které pak policie vystavila účet jeden milion korun, se účastnilo po tři týdny dennodenně padesát až sto příslušníků speciálních pořádkových jednotek. Souhlas k takovému policejnímu dobrodružství musela mít velmi pravděpodobně i z vyšších politických kruhů.
Na youtube.com se můžete podívat na autentické záběry, jak policie na blokádě reagovala na výzvy k zastavení nelegální těžby a ochranu zdraví účastníků.
Jaká je reakce policie na soudní verdikt? Žádná, pravděpodobně opět podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Ani omluvy se účastníci blokády nedočkali, natož aby policie odvolala zodpovědného krajského ředitele plukovníka Jaromíra Kníže, proslulého už organizací masakru na Czech Teku v roce 2005.
Jaká je reakce ředitele národního parku Jiřího Mánka, který nezákonné kácení u Ptačího potoka naplánoval (tehdy ve funkci zodpovědného náměstka)? Žádná.
Jaká je reakce ministerstva? Žádná. Jiřího Mánka, který má silnou podporu nejen kmotrů z Hluboké, ale také z Hradu, si ministr odvolat prostě nedovolí.