Otevřený dopis členům Ústředního výkonného výboru ČSSD

Bohumil Trávníček

V neděli 10. listopadu se koná jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD. Zveřejňujeme Otevřený dopis jeho členům.

Vážení členové ÚVV ČSSD,

obracím se na vás jako volič a dosavadní podporovatel vaší strany. 10. listopadu 2013 budete pravděpodobně rozhodovat o dalším směřování ČSSD, strany s dlouholetou a bohatou demokratickou tradicí. Protože je ČSSD současně volebně pořád ještě nejsilnější politickou stranou v zemi, budete potažmo rozhodovat i o dalším osudu České republiky.

Přestože sociální demokracie nezískala ve volbách takový výsledek, jak někteří očekávali, má šanci sestavit vládu a realizovat alespoň zčásti svůj program. Ale aby ostatní politické subjekty tuto stranu vůbec braly vážně, je třeba situaci v ČSSD urychleně stabilizovat. Také naše země naléhavě potřebuje stabilní a legitimní vládu, která by ji vyvedla z politické krize, do níž ji uvrhla předešlá pravicová koalice.

Bohužel v uplynulých dnech došlo ke kritickému oslabení ČSSD skupinkou vnitrostranických pučistů, kteří se pokusili, a je veřejným tajemstvím že v součinnosti s prezidentem Zemanem, bezprostředně po volbách fakticky odstranit z vedení strany regulérně zvoleného předsedu Sobotku. Díky široké podpoře Bohuslava Sobotky uvnitř, ale neméně i vně strany, však tento záměr nevyšel.

Domnívám se, že není myslitelné, aby významný politický subjekt, který aspiruje na vládní stranu, měl nadále v čele lidi, kteří odmítají respektovat pravidla parlamentní demokracie. Pánové M. Hašek, Z. Škromach, J. Tejc, J. Zimola a M. Chovanec se zúčastnili tajné (a následně zapírané) schůzky s panem prezidentem a hned poté organizovali (spolu s panem R. Onderkou) faktické sesazení B. Sobotky z vedení ČSSD.

Má-li nějaké společenství lidí fungovat, musí být dodržována dohodnutá pravidla. Pokud výše uvedení významní funkcionáři ČSSD odmítají respektovat, že B. Sobotka byl demokraticky zvoleným leaderem strany a tajně organizují druhé mocenské centrum napojené na prezidenta republiky, je to flagrantní porušení pravidel, navíc v naprosto nevhodnou dobu.

Jsou tito pánové vůbec schopni si uvědomit svou odpovědnost, a nebo při svém bažení po moci již zcela ztratili kontakt s realitou a nevnímají, že naše země je v hluboké politické krizi? Zřejmě opravdu nechápou, že diskreditují sociální demokracii v očích široké veřejnosti.

Evidentně tito funkcionáři nejsou schopni vnímat ani to, že páchají podvod na voličích této strany, kteří ji volili s předsedou Sobotkou v čele a nikoliv vedenou loutkami prezidenta Zemana, které se pokouší ze sociální demokracie vytvořit SPOZ číslo 2, když SPOZ číslo 1 u voličů fatálně ztroskotalo.

Tito lidé se nyní opět pokouší dosadit do čela strany nějakou „neutrální“ osobnost místo řádně zvoleného předsedy, který byl i těsně před volbami deklarován jako kandidát strany na premiéra. Ale i dosazení „neutrální“ osobnosti by bylo podvodem na voličích, protože ČSSD byla jimi volena s panem Sobotkou v čele. Pravidla hry nelze měnit po skončení hry — to by bylo hrubé hazardování s důvěrou voličů a nepochybně i s další stabilitou ČSSD.

Jestliže řidič odmítá dodržovat pravidla silničního provozu a ohrožuje tím ostatní účastníky dopravy, právem přichází o řidičský průkaz. Jestliže významní funkcionáři ČSSD odmítají dodržovat pravidla parlamentní demokracie a ohrožují tím politickou a potažmo i ekonomickou stabilitu země, měli by analogicky přijít o své významné funkce.

Mají-li tak nesnesitelně vysoké ambice, že nedokáží pracovat v jednom týmu s řádně zvoleným předsedou strany, měli by si logicky založit svůj vlastní nezávislý politický projekt a ten obhájit před voliči namísto poškozování sociální demokracie, jejíž zázemí pouze využívají jako výtah k osobní moci.

Vážení členové ÚVV ČSSD, pevně věřím, že jste dosud neztratili soudnost a uvědomujete si svou velkou odpovědnost při výběru lidí, kteří budou v blízké budoucnosti ČSSD reprezentovat.

Má-li být obnovena důvěra voličů a občanů ČR v českou sociální demokracii, není možné, aby v jejím vedení byli funkcionáři, které veřejnost vnímá jako reprezentanty nedemokratických praktik, zákulisních intrik vně strany, kariérismu a klientelismu. Důvěru není možné obnovit s lidmi, kteří svůj osobní mocenský zájem nadřazují nad zájmy obecné, pro jejichž hájení byli svými voliči zvoleni, a už vůbec ne s prokazatelnými lháři v čele.

Věřte, že nebudete-li tuto jednoduchou pravdu při svém rozhodování akceptovat, bude vaše strana následovat stranu ODS do politického hrobu. Vnímejte prosím příběh ODS jako memento, které se nyní vznáší nad ČSSD. Budete-li si nadále zakrývat oči před realitou, věřte, že ona vás brzy dostihne a česká sociální demokracie ztratí svůj politický vliv. Osobně bych si to jako dlouholetý volič této tradiční demokratické strany, která vždy hájila i zájmy obyčejných" lidí, velmi nepřál.

Děkuji za odpovědné zvážení mých názorů.

  Diskuse (24 příspěvků)
  Martin Šimsa, filosof
  November 8, 2013 v 20.40
  Poděkovat za rezignaci a jít dál
  Poděkoval bych jim za rezignaci a víc se jimi nezabýval. Tak důležití nejsou. Žádnou alternativu kromě toho, že běhali za prezidentem nenabízeli. Nyní jsou na pořadu dne mnohem důležitější věci, tedy hlavně vyjednání vlády, která bude vládnout jinak než ty současné neoliberální. Jde o to, aby sociální demokracie dostala co nejvíc ze svého programu do programového prohlášení vlády, tedy především progresivní zdanění, aby bylo možné dosáhnout toho, co sociální demokracie slíbila občanům, tedy fungující stát. Sociální demokracie bude potřebovat silný a zkušený vyjednávací tým, jednání s Babišem a ANO i Bělobrádkem a lidovci nebude snadné.
  Luděk Ševčík, OSVČ
  November 9, 2013 v 10.15
  Já bych napsal jiný dopis. Ptal bych se členům ÚV, zda chtějí pohřbít ČSSD tím, že vlezou s Terazkym do vlády. To je tisíckrát důležitější, než výzvy typu "tvrdý zákon republiky na reakční rozvratníky".
  BT
  Bohumil Trávníček
  November 9, 2013 v 12.12
  Pane Ševčíku,
  a co Vám brání takový dopis napsat?

  Pokud se k tomu odhodláte, nezapomeňte jim prosím sdělit nejen to co nemají udělat, ale i to co udělat mají aby nedošlo k pohřebení ČSSD.
  A pokud Vás ČSSD vyslyší, nezapomeňte prosím pak sdělit těm nejslabším, že šance na zlepšení jejich životní situace se odkládá na neurčito. Protože bylo potřeba se nejprve pokusit zachránit ČSSD a pak teprv - možná - taky je.
  PL
  Petr Litschmann
  November 9, 2013 v 13.18
  T, T
  Celkem bych se k dopisu připojil. Mám však jednu technickou poznámku a jednu pochybnost.
  První se týká nadsazenosti pojmu, který má zřejmě zastoupit pojem pro demokracii uvnitř strany. Má pochybnost plyne z otázky, zda je jednak odpovědné zavdávat důvody k početnímu oslabení poslaneckého klubu ČSSD a zda je to očekávatelné - od spíše umírněných straníků. Odpovědnost se zdá být ještě větší...
  Luděk Ševčík, OSVČ
  November 9, 2013 v 13.28
  Tak ono vládou s Terazkym a lidovci vzniká chudým šance na zlepšení životní situace? No to jsou mi věci! A já bych myslel, že touto vládou vzniká papalášům a kmotrům ČSSD šance dostat se k lizu. Ještě že jste mě poučil, pane Trávníčku.
  Jistě za záchranu ČSSD považujete to, že se Sobotka nemusel zodpovídat za volební katastrofu a že má volné ruce. aby mohl dělat Terazkymu krytí. Jen mám obavy, že víc takovýchto záchran a je po ČSSD úplně.
  BT
  Bohumil Trávníček
  November 9, 2013 v 14.1
  Pane Ševčíku,
  děkuji za upozornění. Udělal jsem ve svém textu chybu, kterou teď opravuji (viz kapitálky):
  "A pokud Vás ČSSD vyslyší, nezapomeňte prosím pak sdělit těm nejslabším, že šance na ZASTAVENÍ PROPADU jejich životní situace se odkládá na neurčito. Protože bylo potřeba se nejprve pokusit zachránit ČSSD a pak teprv - možná - taky je."
  Zjevně je záchrana strany ČSSD pro Vás prioritou, zatímco zastavení propadu životní situace lidí, kteří už teď jsou na tom bídně, to naopak velkoryse neřešíte. Nějak ale pak nerozumím tomu v čem se vlastně lišíte od těch před kterými tak halasně varujete?
  Luděk Ševčík, OSVČ
  November 9, 2013 v 14.47
  Pane Trávníčku,
  kde berete jistotu, že účastí v tomhle sdružení bude ČSSD k úžitku těm nejslabším?
  Dar církvi zůstane netknutý. Firemní daňe se zvyšovat nebudou, restruktualizace daní nebude. Registrační kasy ani náhodou. Takže do státní kasy navíc ani vorel.
  Takže i když je malá shoda ve slibech, ale když není příjem, logicky nebude výdej.
  Tím pádem sliby zůstanou na předvolebních letácích. 6+6+3 znamená, že ČSSD nebude moci do vlády zásadně kecat, ale bude se muset za neúspěchy zodpovídat. Zatímco s poslaneckých lavic by s komanči a vhodně zvolenými partnery mohla něco blokovat, tak teď bude muset držet klapačku, ba co víc, pro různé zhovadilosti ještě zvedat ruku. Jakpak tohle pomůže těm nejslabším?
  BT
  Bohumil Trávníček
  November 9, 2013 v 16.21
  Pane Ševčíku,
  já tu psal o nějaké jistotě? Jde jen o naději. Jenže Vaše řešení nenabízí ani tu. Nebo jsem něco přehlédl?
  Pořád jste nenapsal co má dělat ČSSD aby to pomohlo těm nejslabším. Proč nám to pořád tajíte?
  Martin Šimsa, filosof
  November 9, 2013 v 17.0
  Prosazení programu ve vládě nebo v opozici
  V zásadě s otevřeným dopisem pana Trávníčka souhlasím, jen bych se nyní už nevěnovat oněm spiklencům, ale důležitějším věcem a především prosazování programu sociální demokracie. Myslím, že je v pořádku, že se sociální demokracie chce nejprve pokusit sestavit vládu a pokud by to nešlo, tak jít do opozice. Vzdát to hned předem, jak to doporučuje pan Ševčík se mi zdá nesmyslné, i když k tomu možná dojde. Tedy neměla by sociální demokracie jít do vlády za každou cenu, hlavně ne tehdy, pokud by nemohla zrušit degresivní a rovnou daň a místo toho nastavit v Evropě normální progresivní zdanění. V této věci se mi ANO jeví jako možný spojenec pravice a sociální demokracie by se neměla bát jít s ní do konfliktu. ANO jde o udržení nízkých daní pro podnikatele, sociální demokracii jde o spravedlivější zdanění pro celou společnost. Pokud nevyjde koalice kvůli této věci, tak ať to ANO zkusí s decimovanou pravicí.
  Luděk Ševčík, OSVČ
  November 9, 2013 v 17.30
  Pane Trávníčku
  Tím "nám tajíte" vyjadřujete svůj pluralis majestatis?
  Aby ČSSD skutečně pomohla těm nejslabším a ne jen svým papalášům a kmotrům, musela by se vrátit k sociálně demokratickému programu. A za ten se rvát. Ne jen ho používat, jako výtah k moci. Jsou věci, které ČSSD mohla udělat dávno pro nejslabší a neudělala je. Naopak, její podpis je pod řadou zákonů, které jsou asociální. A je toho skutečně dost, co mohla iniciovat i později, v opozici. Kde nic, tu nic.
  Nejdříve jsem žil v přesvědčení, že je to vina Zemana, neboť je to levičák jen na oko. Říkal jsem si - Zeman odejde bude líp. Přišel ale Gross, který si jen nahrabal a Špidla, který měl sociální cítění, jako dozorce koncentráku. Pak nepatrné zlepšení /volební ale velké/ s Paroubkem. No a pak Sobotka, ve kterého jsem vkládal skutečné naděje. Vcelku, s levicovým mainstreamem, jsem věřil v jeho levicovost a v to, že Hašek, Škromach a další, jej v levicovosti brzdí. Jenže, jak se blížily volby, bylo vidět, že jsem vsadil na špatného koně. Ryba smrdí od hlavy a za tyhle zpackané volby může právě ta hlava. Místo vyvození zodpovědnosti tu proběhla scénka s pučem a hle! Sobotka, přesto, že byl osvobozen od oné zátěže - levice, nelevice - spěchá Babišovi do chomoutu. Samozřejmě s řádkou okoukaných keců - jako prý že by mu voliči neodpustili, že by socany opozicí oslabil /komanči v opozici stále rostou/ atd.
  Takže: než dělat ve vládě krytí Babišovi, tak může ČSSD skutečně pomoci nejslabším více v opozici. S komanči a při vhodně zvolených spojenectvích by opravdu mohla blokovat asociální svinstva. Navíc, bez její účasti, by vláda byla vratká a s tou by se dalo uhrát více z opozice, než z takovéto nevýhodné vládní symbiozy.
  Když jsme u té pomoci nejslabším, kterou se tu oháníte. Mě by zajímalo, kdo z vedení ČSSD má vůbec vůli pro ně něco skutečně udělat, pomáhat jim. Vy znáte někoho z nich, kdo se tímto zabývá? Samozřejmě ne hubou, ale skutky. Vyjmenujte prosím!
  + Další komentáře