Nečasova vláda důsledně přiškrtila seniory
Andrea CerqueirováDonedávna vládnoucí kabinet schválil celou řadu opatření postihujících současné i budoucí seniory — od zvýšení DPH zmrazení penzí až po zavedení druhého důchodového pilíře. Za příslušnými změnami a jejich důsledky se ohlíží Andrea Cerqueirová.
Senioři jsou skupinou voličů, na kterou se mnozí politici rádi v předvolební kampani odvolávají, ale mnozí proti nim naopak štvou zbytek společnosti: vrcholem byl asi předvolební klip z roku 2010, který měl burcovat k podpoře pravice.
Vystupovali v něm Martha Issová a Jiří Mádl. Jeho podstatou mělo být sdělení, aby senioři nemysleli na sebe, ale na budoucnost jejich dětí a vnuků. Tu oba aktéři klipu viděli ve volbě pravice.
Vláda Petra Nečase (ODS) se ale seniorům odvděčila, jen co je pravda. Nastartovala totiž změny, které penzisty řádně přiškrtily. Učinila to, o čem se mnohým z nich za předchozích vlád, které pravda také nebyly svaté, ani nesnilo.
Z těch, co se netýkaly výhradně jich, ale měly na ně dopad, jmenujme tu nejpodstatnější: na návrh tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) se základní sazba DPH zvýšila z 20 na 21 % a snížená ze 14 na 15 % - to přineslo zdražení, na které doplatili lidé s nízkými příjmy, tedy především senioři.
Zdražení tedy na jedné straně, na druhé však zmrazení penzí: pravicová koalice ODS, TOP 09 a LIDEM totiž penzistům naservírovala i zbrzdění valorizace penzí na tři roky - zatímco totiž dříve byly starobní důchody valorizovány o plnou míru inflace a třetinu růstu reálných mezd, ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) prosadil, že se nyní zvyšují jen o třetinu inflace a o třetinu růstu reálné mzdy. Z toho vyplývá, že příští rok bude seniorům přidáno asi čtyřicet pět korun.
Kvůli „reformám“ Nečasovy vlády si pohoršili i pracující penzisté. Zatímco do konce roku 2012 mohli poživatelé starobních důchodů uplatnit slevu na dani, v případě, že pracovali, od ledna 2013 to již není možné. Takže senioři, kteří se snaží si přilepšit, jsou trestáni.
Sleva na dani nebude platit například ani pro důchodce, kteří za pár dnů zasednou v okrskové volební komisi, i jejich odměna bude o patnáctiprocetní daň zkrouhnuta.
Podle kritiků systému mohou tito lidé v konečném důsledku brát až o patnáct procent menší starobní důchod, než ti, kteří do druhého pilíře nevstoupí. TOP 09 a ODS požadovaly povinný druhý pilíř, jeho dobrovolnost vyjednaly ve vládě VV. Levice avizuje, že ho chce - v případě úspěchu ve volbách - zrušit.
V neprospěch seniorů bylo i opatření prosazené ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09). Měsíční poplatek za pobyt v nemocnici stoupl z původních šedesáti korun na stovku za den. To posléze zrušil Ústavní soud.
Zdravotnické poplatky byly zavedeny za vlády Mirka Topolánka (ODS) - za návštěvu lékaře třicet korun, za pohotovost devadesát korun, za den hospitalizace v nemocnici tehdy oněch šedesát korun. TOP 09 měla za Nečasovy vlády dokonce choutky zvednout nemocniční poplatek na dvě stě korun denně, to ale koaliční partneři nepřipustili.
Co by nyní seniorům mohla přinést volba pravice? Ohleduplnost určitě ne! Bývalá poslankyně Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM) v nedávném komentáři Haló novin „Přemluv vnuka“ to uvedla poměrně trefně: „Ukažte, že možná klesla vaše pracovní výkonnost, ale nepřišli jste o paměť. Mladí mají start do života v dnešní společnosti těžší, než jste měli vy. Některých šrámů při získávání vlastních zkušeností je můžete svými zkušenostmi ušetřit. Řekněte jim, že změna je možná, i když nikdo z nás nemá iluze, že bude snadná.“