Žába s myší bojuje, rukojmí je jinde
David PavlorekTOP 09 na sebe vzala úlohu obhájce parlamentní demokracie a ústavních principů v ČR. Z jejího postoje však čiší póza zejména z toho důvodu, že hájí parlamentní demokracii vůči špatnému subjektu.
101 notářsky ověřených podpisů — je to skutečně Zemanův úlet, nebo relevantní požadavek? Na jedné straně je to něco dosud nevídaného, na druhé straně celá řada poslanců údajně stojících za Miroslavou Němcovou mění názor každou chvíli: LIDEM, Michal Doktor, „exrebelové“ Tomáš Úlehla a Jan Florián. Pokud se pravice cítí jistá v kramflecích, může si splněním prezidentova požadavku říct o druhý pokus, z něhož už se bude Miloš Zeman těžko vymlouvat.
Co tedy vlastně vadí pravici na ověřování podpisů, že se hned někteří musí snažit překotně psát novelu Ústavy? Proč je místopředseda Starostů a nezávislých Stanislav Polčák takto razantní, když jeho předsedovi v hnutí i v poslaneckém klubu, Petru Gazdíkovi, prezidentův požadavek původně příliš nevadil? Jde o princip? Nebo si není pravice svými podpisy jistá? Anebo je pro ni právě to nejlepší se za jakýchkoli okolností proti prezidentu Zemanovi nyní ostře vymezovat?
TOP 09 na sebe vzala v posledních týdnech úlohu obhájce parlamentní demokracie a ústavních principů v ČR. Je to jistě chvályhodné od strany, která byla hybatelem ve vládě, jež zneužívala stavu legislativní nouze, chtěla omezit právo na stávku, zaváděla nucené práce, donutila vlastní poslance vzdát se mandátu a dokonce opětovným čtením ve spojení s důvěrou vládě protlačila již zamítnuté zákony.
Z jejího postoje však čiší póza zejména z toho důvodu, že hájí parlamentní demokracii vůči špatnému subjektu. Parlamentní demokracii není třeba vybojovat vůči Miloši Zemanovi, ale obhájit tím, kdo je údajným suverénem, tj. lid. A proto je třeba dát tomuto suverénovi prostor k vyjádření. To se však s největší pravděpodobností stane až v řádném termínu.
Miloš Zeman se jistě chová nestandardně, jeho jednání však v současnosti pouze odpovídá nestandardní Poslanecké sněmovně a chování její deklarované většiny. Zatím to tedy pouze vypadá jak hrubý pytel s hrubou záplatou — kdo je kdo, ponechám čtenáři. Vtip je v tom, že naše politická scéna disponuje prostředky na nový pytel, ale ten starý ošuntěný nechce zahodit — kdoví co v něm je?
Předsedkyně sněmovny už asi svého návrhu lituje. Ono je to těžko zorganizovatelné. Fronta 101 lidí, kteří s tou procedurou musí souhlasit, podepsat tak, aby president viděl, kdo podepisuje atd. Budou se mu představovat nebo ukazovat poslanecké průkazy? Ta procedura by trvala nejméně hodinu a spíš víc, bude Zeman tak dlouho čekat? Teď bude muset Němcová buď ustoupit nebo ten tyátr zorganizovat.A z těch potenciálních 101 poslanců už mnozí řekli, že na notářsky ověřené podpisy přistoupí. Němcovou čeká menší porážka ještě než se premiérkou stane, pokud se jí vůbec stane.
Čekal bych, že těch překvapení bude víc - president může zkoušet nominovat někoho jiného z koalice - třeba Kubu, mít námitky k jednotlivým ministrům atd.