Bostonská tragédie je jednou z mnoha, další hlášeny z Iráku, Indie, Íránu či Ghany
Petr JedličkaPodrobností o explozích v Bostonu je stále málo, avšak tragédie podobného, nebo i většího rozsahu se děly v posledních dnech i jinde. Ve zpravodajství velkých agentur lze najít hned několik příkladů.
Tři lidé doposud zemřeli na následky výbuchu náloží, které umístil neznámý pachatel, nebo pachatelé, podél cílové rovinky pondělního maratonu v Bostonu. Bostonská police, resp. FBI dosud nezadržely žádného podezřelého. Nejasný zůstává i motiv činu. Velitel vyšetřování a massachusettský guvernér pouze v úterý uvedli, že policie neobjevila žádné nevybuchlé nálože, třebaže tato informace kolovala od rána většinou médií.
Podle odpovědného agenta FBI Richarda DesLaurierse nezjistilo dosavadní šetření „žádné další hrozby“.
V příslušné části města, v bostonském metru a na letišti platil i v úterý zpřísněný bezpečnostní režim. Oblast vlastního výbuchu je stále uzavřena, pro obyvatele přilehlých domů bylo zajištěno náhradní bydlení.
Vedle tří úmrtí způsobil výbuch i řadu zranění. V péči lékařů je dle agenturních zpráv více než 170 lidí; 17 z nich je aktuálně v kritickém stavu, stav dalších 25 je hodnocen jako vážný.
Nejméně deset lidí přišlo při explozi o končetiny. Jednou z obětí byl osmiletý chlapec, osm dalších dětí bylo zraněno.
Kdyby vyšetřování prokázalo, že šlo o teroristický čin, jednalo by se o první útok podobného rozsahu v USA za posledních dvanáct let — tedy od útoků z 11. září 2001.
Další tragédie
Pondělní tragédie v Bostonu váže mimořádnou pozornost médií všeho druhu; jak ovšem vyplývá z aktuálních zpráv, není v současném světě zdaleka jedinou.
V Iráku například v úterý pokračovala série bombových útoků, kterou většina pozorovatelů dává do souvislosti se sobotními regionálními volbami. Na následky úterních útoků zahynulo nejméně sedm lidí a více než 20 bylo zraněno; pondělní výbuchy pak zabily nejméně 50 lidí a 300 dalších zranily.
Indická police zase v úterý ráno oznámila, že její příslušníci zabili nejméně devět „maoistických povstalců“ na území státu Čhattísgarh. Podle lidskoprávních aktivistů a vesničanů z dané oblasti však takto represivní složky často označují vybrané představitele místních kmenů, které nechtějí platit výpalné za „policejní ochranu“.
V africké Ghaně se jen pár hodin před bostonskými výbuchy zřítil starý zlatý důl. Z polozavalených chodeb vytáhli záchranáři postupně 16 těl vesničanů, kteří se snažili vykutat zbytky kovu. Sedmnáctý horník zemřel po převozu do nemocnice.
Írán, resp. íránsko-pákistánskou hranici pak v úterý zasáhlo zemětřesení o síle 7,5 až 7,8 stupně Richterovy škály — patrně nejsilnější za posledních 40 let. Íránská státní televize hovoří doposud o několika desítkách mrtvých. Pozorovatelé však očekávají nejméně několik stovek obětí.
Další informace:
Alternet.org The Latest on the Boston Marathon Bombing: What We Know So Far
CommonDreams.org Explosions Rock Boston Marathon
Alternet.org Boston Bombing Is a Tragedy, But Let's Not Rush to Blame Muslims or People of Arab Descent
BBC News LIVE Boston marathon bombing
BBC News FBI probes Boston 'terror' blasts
RFE/RL Deadly Attacks Continue Ahead Of Iraqi Elections
CommonDreams.org Bombings in Iraq Kill Dozens as Pre-Election Violence Continues
BBC News India police 'kill nine Maoists' in Chhattisgarh
BBC News Ghana gold mine collapse kills 16
RFE/RL Powerful Quake Hits Southeastern Iran
ČT je ještě fajn, takový NY Post si zřejmě k celé tragédii pro větší efekt přimyslel několik obětí a podezřelého Araba:
http://www.ibtimes.com/one-day-after-boston-bombing-new-york-post-has-not-retracted-presumably-incorrect-reports-death-toll#
a pak že novinařina není kreativní profese.
Ovšem vaše tvrzení očividně kulhá na obě nohy. Do Bagdádu je to ze Sydney blíže než z Bostonu a přesto australská ministerská předsedkyně okamžitě v přímém přenosu kondolovala. Tedy ne do Bagdádu.
Je to o vnímání hodnoty lidského života, ne že ne. Ta je dle jistých kruhů podřadnější u nějakých Arabů, islamistů a všech těch, kteří nejsou v té jejich high society.
Tohle zjevné nadřazování přirozeně vzbudí nevoli u lidí, pro které má lidský život stejnou hodnotu u kohokoli a kdekoli na světě. Za mrtvým kamarádem určitě truchlím více. Ale ta Australanka asi nekamarádila s těmi z Bostonu o nic více, než s těmi z Bagdádu.