Profil čtenáře:
Radovan Lovčí

RL
Profese: historik
Toto je velmi vítané téma, které umožňuje vnímat islám v jeho různých variacích. Podobných článků by dnes bylo zapotřebí mnohem víc, protože předsudky a mentální stereotypy vždy nejvíce bují tam, kde je informací málo, kde chybí "vědění". Možná by to byl dobrý námět na celý cyklus článků, v němž by se mohli angažovat též akademičtí islamologové.
příspěvek. K tématu a debatám bych řekl následující. Nelíbí se mi černobílé a poněkud primitivní vidění světa, které vnímá všechny muslimy jako násilníky, jako nebezpečí, zlo a riziko, které je nutné z našich končin za každou cenu eliminovat. Stejně tak by ale bylo intelektuálně nedůstojné házet do 1 pytle všechny kritiky, kteří vznesou výhrady vůči islámu či některým jeho extrémistickým podobám, ať už jsou to členové IVCRN se svými populistickými vizemi a jednostrannou negací, anebo naopak lidé, kteří jsou na hony vzdálení snahám vylučovat muslimy z naší společnosti a kteří se snaží vnímat otázku islámské imigrace v mnoha aspektech, ať už s případnými plusy pro společnost, nutností pomoci uprchlíkům či imigrantům, nebo i s minusy/riziky, které soužití s některými příslušníky tohoto náboženství občas na Západě reálně přináší a které se u nás časem mohou také potenciálně projevit. Nemluvě o snaze nálepkovat každého bez výjimky, kdo vysloví nějaké obavy, za xenofoba, rasistu - či dokonce nacistu nebo fašistu. To je podobně extrémní přístup jako u konvičkovců, jenom kyvadlově převrácený. Svět není ani černobílý, ani černorůžový.
za trefné zhodnocení oné pokrytecké schizofrenie, typické pro soudobou společnost. Se závěrem ovšem souhlasit nemohu. I kdybychom brali 70 000 nebo 100 000 měsíčně, vždy by se našli lidé, kteří by chtěli ještě víc a nevadila by jim ani tato cesta k výdělku.
P.S. Masaryk hájil žida Hilsnera, ale nebyl nikdy židem, nýbrž liberálně smýšlejícím evangelíkem. Proč by měl gaye hájit pouze gay? Také jsem se porůznu zastával gayů a nepotřeboval jsem k tomu homosexuální nebo bisexuální orientaci. Ostatně takový Jiří Paroubek měl k homosexualitě také daleko a přesto podporoval registrovaná partnerství...
Že by v onom atentátu měla prsty jen PKK a turecká tajná služba o něm nevěděla?... Turci potřebovali záminku k zásahu proti Kurdům a čekali na ni velmi netrpělivě už druhým rokem... Dva policisté jsou ve vyšší hře jen pěšáky na šachovnici...
Je to výstižné a těch slov si cením, i DR, že dal prostor také K. Schwarzenbergovi - v médiu, kde lze spíše čekat kritické ohlasy k politice KS a jeho strany. Jsem zvědavý, zda se v tomtéž tónu přidají i politici dalších stran. Bohužel se ale obávám, že neochota USA a evropských velmocí NATO intervenovat v Sýrii vede právě k obchodu s Tureckem, které by za určitých okolností mohlo zasáhnout i mnohem hlouběji na syrském území a pomoci k pádu IS. A že Kurdové už zase zůstanou na vedlejší koleji.