Západomoravský Manchester a čínské hadříky

Alena Zemančíková

Úpadek českého a moravského maloměsta je zjevný i ve Svitavách. Vnější vzhled domů se zlepšil, ale vnitřní život města hrozně trpí automobilismem, existencí nákupních center na okrajích a zoufalým nedostatkem pracovních příležitostí.

Městu Svitavy se říkalo západomoravský Manchester. Obrovské textilní továrny tu dodnes stojí v samém středu města, jedna z nich je přebudována s podporou EU na kulturní a společenské centrum (s restaurací, knihovnou, divadelním sálem, mnoha klubovnami a učebnami, připojenými na internet a poskytujícími zázemí městskému spolkovému i společenskému životu. Koná se tu národní přehlídka divadla hraného dětmi Dětská scéna a krajská přehlídka amatérského divadla Fanda, ta mě ostatně do Svitav přivedla). Kulturně společenský dům se jmenuje Fabrika a patří dnes spolu s několika kostely a starou radnicí k dominantám města.

Svitavy jsou vůbec kulturní město, působí tady nejrůznější amatérské soubory, některé z nich už legendární, je tu dramatická školička, jejíž žáci vynikají na národních přehlídkách a soutěžích, a to mluvím jenom o divadle, jehož prostředí trochu znám, ale koná se tu i celostátní soutěž a výstava amatérské fotografie, Porta a další akce — nechci jen vyjmenovávat bez znalosti věci. Stále tu normálně funguje kino, mají zde divadelní předplatné s dobrým programem.

Svitavské náměstí je rozlehlé, lemované podloubím, dlouhé půl kilometru, malebné. V podloubí se prodává vesměs textil a levné boty, jsou tu dvě pekárny, trafika a prodejna zeleniny (bídná), papírnictví a nějaké čaje a tak, ale množství obchodů s nekvalitním textilem východní provenience nebo přímo second handů je  zarážející. Čtenář neznalý poměrů v České republice by se mohl podivit, proč by mělo být v „západomoravském Manchesteru“ divné, že se na náměstí všude prodává textilní zboží. Znalec poměrů si domyslí, že textilní průmysl ve Svitavách v současné době už neexistuje, podobně, jako neexistuje v Aši, v Liberci nebo ve Varnsdorfu.

×
Diskuse
April 10, 2013 v 13.10
V máji
Nebyl jsem ve Svitavách zrovna v květnu, nýbrž (loni) v červnu, ale to myslím vyjde na stejno ... v neděli okolo druhé hodiny odpolední bylo náměstí naprosto prázdné, pouze na horní kašně seděly vrány a u ní tři bezdomovci. Měli jsme zde s ženou asi dvě tři hodiny čas před odjezdem vlaku, a tak jsme prošli celé centrum. Ze všech podniků byl otevřený jen supermarket Albert v horní části náměstí, předražená pizzerie vařící z polotovarů u hotýlku asi pět minut od náměstí a jakýsi malý zakouřený bar u dolního konce náměstí, kde vařili nějaké maso a smažili sýr. Mimo tyto podniky nebylo kde se najíst – jediná restaurace na náměstí (myslím U Dobrého ducha, nebo tak nějak) byla zavřená a zavřená byla i ta ve Fabrice, respektive tam nebyl kuchař. V celé budově Fabriky jinak mimochodem byli jen vrátní či pracovníci ostrahy, nebo jak to nazval, a spousta zamčených dveří. Odjížděli jsme přesvědčeni, že se ve Svitavách podruhé nezastavíme ...

... ale abych byl spravedlivý: ve městě zůstala spousta zajímavých domů v typickém stylu přelomu 19. a 20. století, okraje Svitav lemují nové cyklostezky a některé hostince ve městě čepují pivo z místního svitavského či blízkého poličského pivovaru, nejen ten všudypřítomný Staropramen a Gambrinus bez chuti.
April 10, 2013 v 18.34
Manchestery západní Moravy a východních Čech —
Taky tam působí punková kapela výkup jablek.

Mám velmi rád označení typu "západomoravský Manchester", zvlášť když uvážíme, k jakému městu, k jaké sociální a ekologické situaci se to sídla českých a moravských okresů politických i soudních hlásila. — Dvacet minut vlakem od západomoravského Manchesteru leží východočeský český Manchester Ústí nad Orlicí; mezi další české Manchestery patří, pokud vím, přinejmenším Liberec, Humpolec, Kolín a Broumov.