Parita v manželství?
Patrik EichlerTři evropské země minulý týden debatovaly o homosexualitě. Velká Británie a Francie se soustředily na homosexuální manželství. Poláci k tomu přidali nominaci transsexuálky na místopředsedkyni Sejmu.
Předsedové dvaceti místních organizací britské konzervativní strany přinesli premiérovi dopis. Žádají v něm, aby jakékoli hlasování o návrhu zákona o svatbách párů stejného pohlaví odsunul až po příštích všeobecných volbách. Pokud návrh zákona projde, ohrozí to podle autorů protestního dopisu volební výsledek konzervativní strany.
Ve Francii poslanci schválili změnu ústavy. Manželství tak nově bude definováno jako svazek dvou osob, nikoli muže a ženy, jak je tomu doposud. Pro změnu bylo 249 zákonodárců, proti hlasovalo 97. Demonstrací pro i proti návrhu se ve Francii v posledních týdnech konalo několik. Nově přijatou změnu definice manželství ovšem uvítali zastánci mezilidské rovnoprávnosti v řadě dalších zemí. Podle novinových zpráv by změnu ústavy měla následovat právní úprava možností adopce dětí homosexuálními páry.
Polsko se na podobnou změnu nechystá, takže si v tamní ústavě budeme moci ještě nějaký část přečíst, že „manželství jako svazek ženy a muže, rodina, mateřství a rodičovství jsou pod ochranou a v péči Polské republiky“. I tento článek ústavy byl argumentem v debatě, ve které Sejm předminulý týden zamítl návrh zákona o registrovaném partnerství.
Návrh populistického nicméně hodnotově liberálního Hnutí Palikota a sociálnědemokratického Svazu demokratické levice neprošel především kvůli vzpouře konzervativních poslanců v klubu vládní Občanské platformy. Největší pozornost na sebe ale strhla poslankyně Práva a spravedlnosti Krystyna Pawłowiczová.
Kromě toho, že během jednání průběžně vykřikovala a přerušovala ostatní poslance, upoutala argumentací proti partnerským svazkům. Mohli by je podle ní zneužívat zločinecké skupiny, jejichž členové by se vzájemně registrovali jako partneři. A pak s odkazem na partnerský vztah proti sobě odmítali vypovídat. A — což na polské levici vzbudilo zvláštní pobavení — řekla také: „Když už, vážení, bojujete o rovnost pohlaví v byznysu, bojujete o rovnost pohlaví v politice. Tak proč se tou vaší rovností pohlaví neřídíte v partnerských svazcích?“
A aby debaty o podobách lidské sexuality neměli u našich severních sousedů málo, tak minulý týden navrhl poslanecký klub Hnutí Palikota do funkce místopředsedkyně Sejmu svou transsexuální poslankyni Annu Grodzkou. Přinejmenším symbolicky se tedy mění i polská společnost.
V České republice už zákon o registrovaném partnerství naštěstí máme, a tak se můžeme věnovat podstatnějším věcem: Miloš Zeman nereagoval na domovní zvonek. Miloš Zeman došel na poštu. Miloš Zeman si v obchodě koupil chleba. Miloš Zeman přijel do Prahy.