Vláda přežila hlasování o nedůvěře
Jan MiesslerOpozici se ani napočtvrté nepodařilo dát dohromady 101 poslanců pořebných pro svržení vlády. Nečasova vláda tak bude pokračovat. Kalousek podle premiéra Petra Nečase není „ani mozek, ani srdce“ současné vládní koalice.
Ani mobilizace poslanců ze zahraničních dovolených nepomohla opozičním sociálním demokratům, komunistům a Věcem veřejným vyslovit nedůvěru Nečasově protikorupční vládě, postižené korupční aférou kolem nákupu údajně předražených letounů CASA.
Pro vyslovení nedůvěry kabinetu Petra Nečase hlasovalo devětaosmdesát poslanců. Vládu podpořilo taktéž devětaosmdesát poslanců. Nezdržel se nikdo. Zbylých dvaadvacet zákonodárců nebylo při hlasování ve Sněmovně přítomno. Proti nedůvěře se vyslovili poslanci vládních občanských demokratů, TOP 09 a LIDEM, nezařazený Michal Doktor a Milan Šťovíček z opozičních Věcí veřejných. Pro nedůvěru hlasovali poslanci opozičních ČSSD, KSČM a VV kromě Šťovíčka, a také nezařazená Kristýna Kočí.
O jeden hlas neprošlo ani projednávání návrhu Věci veřejných na zřízení parlamentní vyšetřovací komise ke kauze CASA a k chování ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), přestože myšlenka na vyšetřovací komisi získala podporu i zbytku opozice.
Opoziční poslanci se nejprve vysmáli Kalouskovi, tvrdícímu, že policejní prezident Petr Lessy nemluví pravdu a že jeho tvrzení nejsou konzistentní. Poslanec a člen Bezpečnostního výboru poslanecké sněmovny Jeroným Tejc (ČSSD) pak připomněl okolnosti prozrazení Kalouskova telefonátu Lessymu, kterými se zabývá Blažena Švandová v komentáři pro Deník Referendum.
Podle Kalouskovy verze šlo v telefonátech o dodatečné peníze na nákup policejních vozů Passat, podle Lessyho verze šlo o Kalouskův nátlak na vyšetřování kauzy CASA.
Podle komentátora České televize Petra Fishera postrádá Kalouskova verze solidní logiku: pokud by totiž chtěl policejní prezident skutečně od ministra financí přidat peníze pro svůj resort, pravděpodobně by volal Lessy Kalouskovi a nikoliv Kalousek Lessymu. V přímém vstupu v Událostech na České televizi nicméně Kalousek na své verzi trval a navíc prohlásil, že na Lessyho podá žalobu.
Hlasování předcházela takřka sedmihodinová debata. Nejprve předseda ČSSD Bohuslav Sobotka obvinil ODS a TOP 09, že chystají odvolání Lessyho a ovládnutí policie dosazením vlastního policejního prezidenta, a vyjmenoval vládní skandály a nesplněné sliby. „Aféry a skandály se vlastně vládě hodí,“ prohlásil Sobotka s tím, že prostřednictvím neustálých afér vláda odvádí pozornost od vládních skandálů a neúspěchů.
Premiér a předseda občanských demokratů Petr Nečas pak obvinil sociální demokraty z populistického pořádání politického divadla, neboť se jí ani nepodařilo sehnat všechny své poslance. Snažil se také obhajovat vládní politiku poukazem na rating agentury Moody's, podle které je „Česko bezpečný přístav“, a na rekordně nízké výnosy z českých státních dluhopisů ve srovnání s ostatními zeměmi, které šetří českému rozpočtu peníze.
Za problémy ostatních evropských zemí prý podle Nečase může krize sociálního státu, která vede ke ztrátě důvěry trhů. Sociální demokraty pak obvinil z balamucení voličů, kterým mají tato fakta zatajovat, ke konkrétním korupčním aférám kolem své vlády se však nevyjádřil.
„Nikdo v České republice nebrání policii a státnímu zastupitelství ve vyšetřování korupce. Pokud někdo tvrdí opak, ať předloží důkazy,“ prohlásil pouze s tím, že kauzu kolem telefonátů považuje „nejen za nešťastnou, ale za nepřijatelnou“. Nic takového jako zastrašování vyšetřovatelů se prý podle něj neděje. „Ve vládě pod mým vedením neexistuje neodvolatelný ministr,“ uvedl rovněž Nečas, aby pak přímo Kalouskovi řekl, že není „ani mozek, ani srdce“ současné vládní koalice.
Následující řečníci z ČSSD, KSČM, VV a NS-LEV Nečasův projekt až do pozdních večerních hodin kritizovali, a zatímco jejich argumenty se začaly čím dál častěji opakovat, členové vlády a poslanci stran vládní koalice se postupně až na výjimky ze Sněmovny vytratili.
Vlastu Parkanovou mezitím kvůli údajně předraženému nákupu letounů CASA začala oficiálně stíhat protikorupční policie. Ke stíhání ji Sněmovna vydala minulý týden. Parkanová si na své stíhání hodlá stěžovat. Klíčového svědka kauzy Karla Daňhela, obviněného z pohlavního zneužití nezletilé dívky, naopak policie propustila. Vyšlo totiž najevo, že si dívka zneužití vymyslela.