Kalousek ke kauze CASA: Jde o útok na demokratické mechanismy státu
Vratislav DostálMinistr financí označil kroky policie, která požádala poslance v souvislosti s nákupem letounů CASA o vydání Vlasty Parkanové, za náběh na policejní stát, bezprecedentní útok na demokratický systém a demokratické rozhodovací mechanismy státu.
Ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek v neděli ostře kritizoval policii, a to v souvislosti s návrhem na obvinění poslankyně TOP 09 Vlasty Parkanové ze dvou trestných činů, kterých se měla dopustit při pořizování letounů CASA pro ministerstvo obrany. Podle Kalouska problém není v tom, zda Parkanová nebude či bude vydána k trestnímu stíhání, nýbrž v tom, kde je motiv podle Kalouska lživého a nesmyslného obvinění, které leží v Poslanecké sněmovně. Podle něj jsou odborná stanoviska v přímém rozporu s tím, co tvrdí vyšetřovatelé.
Parkanová totiž nenechala zpracovat znalecký posudek k ověření ceny letounů CASA, a státu tak údajně vznikla škoda 658 milionů korun. Ministr financí ale tvrdí, že taková zákonná povinnost neexistuje. „Tím méně si jí mohl být někdo vědom, tím méně ji mohl někdo porušit," uvedl Kalousek v Otázkách Václava Moravce s tím, že obvinění Parkanové považuje za útok policie na demokratické rozhodovací mechanismy státu.
„Problém je dnes v rozhodovacích demokratických principech. Ministerstvo financí jménem České republiky vydává deset let odborná stanoviska v této věci. A jménem státu ujišťuje, že je to takto. Nyní je tu zcela ojedinělý právní názor prosazovaný vyšetřovatelem, který jménem téhož státu výkladovou praxi ministerstva financí kriminalizuje," vysvětlil Kalousek pro ČT24 s tím, že legální rozhodovací praxi lze měnit pouze demokratickou změnou zákonů a nikoli tak, že ji policista kriminalizuje. „To už potom skutečně je náběh na policejní stát,“ tvrdí ministr financí.
Takřka vzápětí na Kalouskovy výroky reagoval policejní prezident Petr Lessy. Pro server Novinky.cz uvedl, že je ministrovými výroky velmi znepokojen a doporučil mu, aby se v případě podezření na zneužití pravomocí ze strany policie obrátil na Generální inspekci bezpečnostních sborů. „Pokud však jeho výroky nejsou založeny na nějakém konkrétním podkladě, jsou jeho útoky neopodstatněné a policie se jimi nenechá zastrašit,“ uvedl policejní prezident.
Podle opozičních sociálních demokratů pak mohou byt výroky ministra Kalouska velkou částí veřejnosti vnímány jednak jako útok na nezávislou práci policie, jednak jako indicie toho, že policie nepracuje objektivně a že může, podle tvrzení ministra financí, dokonce jednat účelově na čísi objednávku.
Podle jejich předsedy Bohuslava Sobotky pokládají sociální demokraté situaci, v níž významný člen vlády obviňuje policii z nezákonného jednání a nedemokratických aktivit, za velmi závažnou. „Domníváme se, že je zcela nezbytné, aby se k celé věci urychleně a jednoznačně vyjádřil jak předseda vlády, tak ministr vnitra a ministr spravedlnosti,“ uvedl v pondělí Sobotka s tím, že pokud bude premiér Petr Nečas i nadále mlčet, vystaví se podezření, že ve skutečnosti s výroky svého ministra financí sympatizuje a že i jemu není po chuti aktivita policie v kauze CASA.
Sobotka také připomněl, že ČSSD dlouhodobě kritizovala pořízení letounů CASA za Topolánkovy vlády a poukazovala na nestandardní procesy, které ho provázely. „Uvítali jsme proto aktivity policie, které směřují k jeho důkladnému prošetření a pokládáme za nepřijatelné, aby byla policie bez jasných důkazů veřejně osočována a možná i zastrašována kterýmkoliv členem Nečasovy vlády,“ dodal předseda nejsilnější opoziční strany.
Podle něj má odpovědnost za zákonnost celého procesu státní zastupitelství a to by mělo garantovat, že vyšetřování probíhá nezávisle, v souladu se zákony a kompetentně. „Pokud má Vlasta Parkanová či Miroslav Kalousek jakékoliv důkazy o tom, že tomu tak není, mohou se obrátit jak na dozorujícího státního zástupce, tak na Generální inspekci ozbrojených sborů. To se týká i sladění postupu všech státních orgánů při aplikaci a výkladu zákona o majetku státu a zadávání veřejných zakázek,“ zdůraznil Sobotka.
Tuto středu by měl o doporučení poslancům, zda Vlastu Parkanovou vydat či nevydat, rozhodnout mandátový a imunitní výbor. Poslanci pak o jejím osudu rozhodnou na první červencové schůzi. A předseda ČSSD už nyní tvrdí, že vzhledem k opakovaným snahám o politizaci celé kauzy ze strany TOP 09, které podle něj mohou být motivovány snahou zabránit důkladnému prošetření této armádní zakázky, pokládá ČSSD za jediné rozumné východisko hlasovat v případě poslankyně Parkanové pro zbavení poslanecké imunity tak, aby se mohla obhájit před nezávislým soudem.
Další informace:
ČT24.cz Kalousek v OVM: Nejde o vydání Parkanové, ale o motiv
Novinky.cz Kalouskovy výroky o útoku na demokracii nadzvedly policii i opozici
Lidovky.cz Od čarodějnic ke zlovůli. Kalousek táhne proti policii
Českénoviny.cz ČSSD: Nečas nemůže mlčet k výrokům Kalouska o kauze CASA