Rozkryjte peněžní toky a zisky firem v kauze CASA, vyzvala ČSSD Kalouska
Vratislav DostálPodle sociálních demokratů by ministerstvo financí mělo zveřejnit finanční toky kolem nákupu vojenských letadel CASA, a to včetně zisků firmy Omnipol. Kalousek celou kauzu považuje za politickou manipulaci, jež je v rozporu s fakty.
Sociální demokraté v pondělí vyzvali Miroslava Kalouska z TOP 09, aby ministerstvo financí zveřejnilo finanční toky kolem nákupu vojenských letounů CASA. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek současně Kalouska vyzval, aby přestal zastrašovat policii. Ministr financí totiž na sklonku minulého týdne uvedl, že žádost policie o vydání exministryně obrany Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání považuje za policejní zvůli.
„Podle ministra financí Miroslava Kalouska je v kauze CASA hlavní podezřelý policejní vyšetřovatel,“ uvedl Zaorálek s tím, že jde o je jasné napadení a zastrašování policie. „Nestačily řeči o honu na čarodějnice, o létání Vlasty Parkanové na ďáblovy kameny, nestačily výkřiky o údajné policejní zvůli. Nedosti na tom, že premiér Nečas mluvil o tom, že v této zemi nebude rozhodovat o bytí či nebytí ministrů parta plukovníků,“ dodal místopředseda ČSSD.
Podle něj má přitom Kalousek jako představitel státní instituce oznamovací povinnost. „Pokud má opravdu nějaké indicie, že policie nepostupuje podle zákona, tak musí neprodleně jednat a podat trestní oznámení. Jestli žádné takové důkazy nemá a napadá policii, která postupuje podle zákonných pravidel, tak se sám vystavuje nebezpečí trestního stíhání,“ vysvětlil Zaorálek.
„Neobjektivní a zaujatá stanoviska pana místopředsedy Zaorálka jen posilují naše přesvědčení, že se jedná o účelovou politickou manipulaci, která je v přímém rozporu s fakty," reagoval na výzvu ČSSD Kalousek v tiskovém prohlášení.
Sociální demokraté nicméně upozornili na závěry Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) a kontroly prováděné v době od května 2010 do února 2011, která se zabývala peněžními prostředky určenými na pořizování vybrané techniky české armády v letech 2005 až 2009.
Podle Zaorálka se jedna z kapitol tohoto dokumentu nazývá Pořízení letounů CASA C-295M. „Zpráva líčí celý podivný proces nákupu těchto letounů, včetně nesouhlasných stanovisek náčelníka Generálního štábu ČR k nákupu letounů, včetně informací o nepříznivém vývoji - postupně se původní plánovaná výměna letounů L-159 za letouny CASA transformovala na výměnu pěti letounů L-159 za jeden letoun CASA s tím, že další tři letouny měly být zaplaceny,“ vysvětlil Zaorálek.
„Zpráva NKÚ konstatuje jednu zvlášť pozoruhodnou skutečnost,“ pokračoval Zaorálek s tím, že původně měly být nakupovány letouny s veškerým servisem pohromadě za jednu cenu. Nakonec podle jeho slov ale došlo k tomu, že servisní podpora byla v dubnu 2009 v rozporu se zadávací dokumentací vyjmuta a ministerstvo ji řešilo samostatnou smlouvou ve výši 982 milionů korun včetně DPH, kterou se rozhodlo hradit z jiných, neinvestičních prostředků. „Tím ministerstvo obešlo usnesení vlády,“ dodal Zaorálek s tím, že lze takový postup považovat za nezákonný.
Ministerstvo obrany pak se zdůvodněním, že jediným možným poskytovatelem servisu letadel je zprostředkovatel obchodu Omnipol, uzavřelo servisní smlouvu na téměř miliardu korun v neveřejné soutěži právě s Omnipolem. A zpráva NKÚ podle Zaorálka uvádí, že ministerstvo obrany akceptovalo jedinou nabídku, aniž by mělo možnost hodnotit výhodnost této nabídky s jinými nabídkami.
Sociální demokraté proto Kalouska vyzývají, aby se v této kauze choval stejně jako v kauze ProMoPro. „Pokud si vzpomínám, tak tehdy vystoupil na tiskové konferenci společně se zástupci finančně-analytického úřadu svého ministerstva a společně informovali, jak probíhaly v kauze ProMoPro peněžní toky a jak velké zisky realizovaly konkrétní společnosti. Podobnou tiskovou konferenci bych mu doporučil i dnes,“ vysvětlil Zaorálek.
Podle ČSSD jde v kauzách IZIP, ProMoPro, Oencard či CASA o stejnou věc, tedy dobrat se toho, kdo je za podobné ztráty pro veřejné finance odpovědný. „Není možné, aby se nikomu nestalo nic, všichni zůstali ve svých funkcích a nikdo za nic nakonec nemohl. Tady by měla končit politika a silná slova. Tady nesmí být nikomu dovoleno zastrašovat a vyhrožovat policii či státnímu zastupitelství. Zde musí být jedna pravidla, která musí platit pro všechny stejně,“ uzavřel Zaorálek.