E15: Smlouvu na letouny CASA vypovědět nelze
Vratislav DostálZe závěrů právní analýzy kanceláře White&Case, kterou ministerstvo obrany v uplynulých dnech obdrželo, vyplývá, že úřadu Alexandra Vondry nezbývá, než se zbrojařskou firmou dál jednat o odstranění závad. Smlouva je totiž prakticky nevypověditelná.
Předražený nákup letadel CASA neskončí vypovězením smlouvy Omnipolu. Vyplývá to ze závěrů právní analýzy kanceláře White & Case, kterou ministerstvo obrany v uplynulých dnech obdrželo. Ministerstvu obrany tak nezbývá nic jiného, než se zbrojařskou firmou dál jednat o odstranění závad. Informuje o tom server E15.
„Zajímalo nás především, zda lze celý kontrakt zrušit. Z posudku je ale zřejmé, že by to bylo nesmírně složité. Soudní spory by se vlekly donekonečna. Vypovědět smlouvu je téměř nereálné," sdělil listu pod podmínkou anonymity dobře informovaný úředník blízký sekci vyzbrojování ministerstva.
„Ten úplný deadline, ke kterému bychom měli převzít letadla v pořádku a kdy by měly být dokončeny vojskové zkoušky, je konec listopadu," řekl pak v pondělí rádiu Impuls ministr Vondra.
Podle sociálních demokratů ná závěr právní analýzy nelze reagovat jinak, než otázkou, kdo nese za tendr odpovědnost.
„Připomínám, že v někdejší vládě Mirka Topolánka, toho času v demisi, která v roce 2009 schválila nevýhodný nákup letounů, které vlastně nikdo nechtěl, a které navíc dodnes armáda nemůže ani řádně využít, seděla celá řada představitelů vlády současné,“ uvedl ve středečním tiskovém prohlášení sociálnědemokratický stínový ministr obrany Jan Hamáček.
Součástí Topolánkova kabinetu totiž byli současný premiér Petr Nečas, ministr financí Miroslav Kalousek, ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg či samotný Alexandr Vondra.
„Všichni tito dnešní vysocí státní představitelé seděli před více než dvěma roky na jednání vlády, která nákup schválila. Ptám se, kdo z nich tehdy měl pochybnosti o tomto, dnes prokazatelně nevýhodném, nákupu,“ táže se Hamáček.
Podle něj by měli za tendr převzít politickou odpovědnost. „Jestliže pak nikdo ze jmenovaných neměl s tímto předraženým nákupem osobní problém, pak by se měl vážně zamyslet nad svým dalším setrváním v politice,“ dodal stínový ministr obrany nejsilnější opoziční strany.
Nákup čtyř dopravních letadel za 132 milionů eur (tedy kolem 3,5 miliardy korun) byl podepsán v roce 2009, den před nástupem tehdejšího náměstka ministra Martina Bartáka do funkce šéfa resortu.
Česká republika tehdy podle Evropské komise údajně nedodržela předpisy EU týkající se zadávání veřejných zakázek, když o zakázce rozhodla bez výběrového řízení.
Další informace:
E15.cz Smlouvu na letadla CASA nelze vypovědět