Volby v Řecku vyhrála opět pravice, tentokrát ale výrazněji
Petr JedličkaNová demokracie bude mít o 21 poslanců více než po květnových volbách. Může tak vládnout i jen se sociálnědemokratickým PASOKem. Řečtí politikové se ale chtějí nejprve pokusit o širokou koalici, která by zahrnula všechny demokratické strany.
Dominantní strana řecké pravice Nová demokracie (ND) vyhrála po květnových parlamentních volbách i volby červnové, opakované. Stalo se tak tuto neděli. Oproti květnu si polepšila o více než třetinu hlasů. K vládě s podporou většiny jí proto stačí už jenom dohoda s nejpřirozenějším partnerem — sociálnědemokratickým PASOKem.
„O řecké pozici v Evropě se už nebude pochybovat. (...) To, co jsme podepsali, dodržíme (...) Řecký lid hlasoval pro politiku, která přinese pracovní místa, růst, spravedlnost a bezpečí,“ uvedl v prvním povolebním projevu předseda ND Antonis Samaras.
Podle zpravodajských agentur slaví vítězství proúsporných sil i všechny vlády eurozóny. Řečtí zpravodajové ale připomínají, že Novou demokracii čeká ještě složité vyjednávání.
Nejprve zeširoka
Případná koalice ND a PASOKu by se ve 300členné sněmovně opírala o 162 poslanců; Samaras se však dle povolebních komentářů hodlá nejprve pokusit o širokou koalici. Ta by měla krom PASOKu zahrnovat i odštěpence z ND — stranu Nezávislí Řeckové — a odštěpence z levicové koalice SYRIZA — stranu Demokratická levice.
PASOK by si navíc přál, aby se k takovémuto spojenectví připojila i sama původní SYRIZA. SYRIZA skončila ve volbách opět druhá, ale dle svého předsedy Tsiprase do vlády s Novou demokracií nepůjde a v příštích letech zůstane v opozici.
„Stále si myslíme, že odmítnutí škrtů a neoliberálních politik je jedinou možnou cestou nejen pro Řecko, ale i pro Evropu jako celek (...) Proto raději přijmeme úlohu hlavní opoziční strany a postavíme se nesvaté alianci sil včerejška zevnitř i zvnější,“ řekl Alexis Tsipras krátce po oznámení výsledků.
Volební počty
Konkrétně získala SYRIZA 26,9 procenta hlasů a v nové sněmovně bude mít 71 poslanců. Nová demokracie dostala pouze o 2,8 procenta hlasů více, díky bonusu pro vítěze však bude mít 129 poslanců. Obě strany si přitom oproti květnovým volbám polepšily — ND o 21 mandátů, SYRIZA o 19.
PASOK, Nezávislí Řekové i Demokratická levice jsou na tom naopak hůře. Sociální demokraté budou mít 33 poslanců (v květnu 41), Nezávislí 20 (33) a leví demokraté 17 (19). Více než tři procenta hlasů získali ještě národovci ze Zlatého jitra (18 poslanců, v květnu 21) a komunistická KKE (12 poslanců, v květnu 26).
Liberálové a zelení se navzdory předvolebním prognózám do sněmovny nedostali.
Další informace:
eKathimerini ND wins but faces challenge to govern
eKathimerini Sunday, June 17
BBC News As it happened: Election in Greece
BBC News Greece poll: Pro-bailout party's narrow win hailed
The Guardian Greek elections: voters give Europe and single currency a chance
Jinak, i Syriza slibovala více než mohla splnit - ale takhle si zachovala opozičí potenciál, otázkou je jak ho yvužije - přeci jen je pestrým slepencem reformní levice od PASOK přes postkomunisty až po nacionalní populisty.
Smutný je postup extremistického Zlatého úsvitu (obdoba vzestupu le penové ve Francii či vývoje v Maďarsku -místo řešení nacionální řevnivosti a iracionální emoce. Nebezpečná směs..
http://www.outsidermedia.cz/Dokument-Volebni-program-recke-strany-SYRIZA-1.aspx
S. Žižek: SYRIZA je jedinou šancí pro Evropu
http://www.outsidermedia.cz/Slavoj-Zizek-SYRIZA-je-jedinou-sancou-Europy-1.aspx
Přitom malé Řecko zdaleka nemá řešení jen zevnitř země a převod hesel na programatiku k vládnutí není snadný úkol. Takhle se může opozice těšit že si vyláme zuby ND a PASOK, ale to řešení bude záviset strategicky na tom jak se bude vyvíjet debetní krize celé Evropy se stoupajícím významem krize španělské.
A rozpad eurozony a nástup devalvačních měn by po kolapsu španělska teprve vedl ke skutečné krizi - to dosavadní je ještě poměrně mírné. A rozvrácenou Evropu by si mohly zase rozebrat ostatní velmoci. Žižek může filosofovat dle libosti, ale tohle je tvrdá ekonomická realita . Pragmaticky řečeno -ať víádne kdokoliv - čeká ho nyní složitá diplomatický zápas za změkčení podmínek memoranda.
Zaplať Bůh že v ČR manévrovací prostor existuje a že se máme o co přít - tady je volba alternativ zatím daleko svobodnější.
Zjednodušení, které je takto na politických (volebních) trzích dodáváno, může vést k deziluzi, pokud za tou nabídkou naděje není použitlený a fungující obsah. Není li takový politický marketing spojen s realitou, stává se prodejem iluzí.
Takže pokud chceme nabízet raději naděje než iluze - před programem se nedá utéci.Kromě symbolických prvků identity které mohou vytvářet falešné hodnotové asociace, smysluplnost a věrohodnot dodá až programový grunt. Syriza se obsahově nějak vklínila mezi PASOK a KKE, čímž se jakoby zbavila problémů obou (váha levice se přitom v řecké společnosti prakticky nezměnila).
V čem přesně je tedy Syriza nová ? Zatím je to hodně heterogenní společenství. Tady je důležitá zkušenost lidí s politickou praxí a tu zatím Syriza moc nemá. Voliči poznávají a hodnotí politické marky podle svých předchozích a pouhý "rebranding" může mít omezenou životnost.
Klidně lze navrhovaná řešení zásadně nová, plná velkých myšlenek. Ale musí to být konretní řešení, ne výkřik do tmy. A udělat ten nezbytný krok od vizí k programatice.
Prostě nejde jen o útěchu a musí to sedět a neopírat se o vzdušné zámky, Nic víc.
A netřebat zejména ulpívat na jediné, iluzorní a možná i trochu umanuté představě - jakési "idee fixe"
Nedá mi, abych nepřipomněl Sokratese : "Nemá být koráb zakotven jen jednou kotvou a život na jediné naději"
"Levice se musí přesunout od kritiky k praktickým činům; od teoretizování k tvorbě pracovních míst! Řecko musí změnit své místo v mezinárodní ekonomice. Tohle je při konečné analýze ta poslední nejlepší naděje Řecka."