Policejní stát na obzoru?
Ivan ŠtampachEvropské křesťanství dospělo ve shodě s Evangeliem k tomu, že lidstvo se neskládá z nás spravedlivých a jich viníků. To se ale v současnosti mění a moralistické pojetí rozpoutává jednu válku za druhou ve velkém boji našeho Dobra s jejich Zlem.
Na Facebooku obíhá karikatura, která nabízí pohled do sněmovny, v níž jsou všichni poslanci oblečení v pruhovaném vězeňském mundúru, a někdo z předsednického místa omlouvá nepřítomné, kteří nedostali vycházku. Nevím, pokládá-li autor všechny poslance za zločince nebo chce spíš ukázat na to, že někdo chce zločince ze všech udělat. Lidové mínění už dnes bezpochyby odňalo voleným zástupcům lidu nejen legitimitu, ale i legalitu. Žijeme prý pod vládou jedinců, kteří sledují jen své privátní nebo skupinové zájmy a neohlížejí se přitom na právo či spravedlnost. Víceméně všichni mají být zločinci. Orgány státu ve smyslu této rozšířené obavy nezajišťují veřejný zájem. Demokracie je podle tohoto populárního stanoviska fikcí. A není ani žádoucí, protože není možná. Zločince u moci údajně smete vůle lidu a nejspíš všichni dnes vládnoucí půjdou bručet. Kdo pak bude vládnout a jak dojde k nastolení nové vládní moci, není jasno. Zřejmě to rozhodně nějaký zaručeně nepolitický a čistý Vůdce národa.
Obávám se, že karikatura bez ohledu na mínění svého původce signalizuje jinou situaci, totiž kriminalizaci politických procesů. Mezi politickými názory a politicky reprezentovanými zájmy se stále méně bude rozhodovat hlasováním, a úkol rozhodovat o vítězství či porážce toho či onoho politického směru budou rozhodovat policejní instance a státní zastupitelství aktuálně centralizovaná a posilovaná do podoby ne příliš vzdálené od někdejší prokuratury.
Současná metoda údajného boje s korupcí je pouze zástěrkou faktu, že u nás již byl dávno vytvořen korupční systém, čili prokorupční oprávní řád. Aby se takový udržel, nutně potřebuje vznik policejního státu. Zastrašení opozice formou předvedenou policí ve sněmovně je jeho další pracovní metodou.
Dodám jen pár informací které zostří kontury popsaného. Je určitě jen zvláštní shoda okolností, že v minulém roce státní zástupkyně Lucie Bradáčová, ředitel protikorupčního útvaru policie Tomáš Martinec a další vysoce postavený policista zařazený do prezidia absolvovali stáž v USA. Na tom by asi nebylo nic zajímavého. Zvláštní je, že tato jejich stáž nebyla financována ze státního rozpočtu ČR ani z prostředků na mezinárodní spolupráci vyčleněných ve federálním rozpočtu USA. jak by se slušelo na státní zaměstnance. Jejich pobyt v USA byl hrazen z prostředků soukromé zbrojařské firmy!!! Zcela jistě náhodou to byla jedna z firem, která neuspěla v tendru na dodávku transportních letadel české armádě. Nevím jestli nejde o vlastizradu. podle mého to však je učebnicová ukázka korupce. Tito lidé, kteří stíhají poslance Ratha a poslankyni Parkanovou za korupci, by sami měli sedět. Za vrchol demontáže právního státu považuji, pokud by paní Bradáčová měla být jmenována vrchní státní zástupkyní. Protože má dobré vztahy s policií. tedy s těmi, které má kontrolovat. No to můžeme ministrem spravedlnosti jmenovat pana Kajínka.