Otázka „političnosti“ odborů, aneb začal střet o diskurs?

Ondřej Lánský

Společné působení iniciativ a odborů uspělo. Skutečnost, že se politicky aktivizují odbory, nevnímá česká veřejnost jako problém, ba naopak. To může znamenat, že konečně padá mýtus o nelegitimitě politické aktivity mimo politické strany.

Centrum pro výzkum veřejného mínění při Sociologickém ústavu (CVVM) se po letech vrátilo ke zkoumání vztahu veřejnosti k odborům. Pojďme se blíže podívat na to, co aktuální květnové šetření naznačuje o české společnosti. Jaké trendy můžeme z těchto informací vyvozovat? Jakým způsobem jsou odbory vnímány českou veřejností v době, kdy se množí negativní reakce na aktivity platformy Stop vládě ze strany některých politiků i novinářů? Nedochází v hlubším proudu společnosti k určité vnitřní přípravě na jakési „zaktivnění“ zdola tím, že roste tolerance veřejnosti vůči nestranické sféře politiky? Nejedná se o projev změny vládnoucího diskursu?

Z hlediska politické sféry jako oblasti, kde dochází k formulaci kolektivního rozhodování společnosti, je politické působení občanských iniciativ a odborů netradiční. Ustálené instituce politiky, na které jsme zvyklí, odpovídají historickému vývoji atlantické modernizace. Přičemž od počátků tohoto procesu jsme svědky působení přinejmenším dvou protikladných sil: na jedné straně je to více či méně záměrná snaha aktérů — v zásadě lidí práce — o posílení vlastní pozice při rozhodování společnosti a na druhé straně je to tendence instrumentálního rozumu ovládat a kontrolovat tyto aktéry jako podřízené subjekty (která se projevuje mnoha nejrůznějšími způsoby, o kterých se zmiňuji v jiných textech). Jako by se tento protikladný proces dnes překlopil do otevřeného a jasného rozkolu mezi stranickou a nestranickou politikou (a to jak v teorii, tak v praxi). Zároveň však probíhá výrazný ideologický střet, který možná přepíše diskurs vládnutí — Jedna z otázek tohoto střetu zní: je rozumné a žádoucí, aby odbory vznášely politické požadavky? Zmíněný výzkum veřejného mínění možná poodhalí odpověď minimálně na to, co si o této problematice myslí obyvatelé našeho státu.

×
Diskuse
Ten druhý průzkum by si podle mě zasloužil kritiku. Položit otázku na ne/spokojenost v dotyčných oblastech a vzápětí navázat otázkou, zda jsou reformy nutné, aniž by se řeklo jaké reformy, je nahrávkuo na smeč vládě, která tím výzkumem může argumentovat ve svůj prospěch. Respondent je totiž tou první otázkou uveden do situace, kdy druhou otázku vlastně pochopí jako otázku, zda by se měly dotyčné politiky zlepšit - a většinou pak odpoví, že ano...
June 15, 2012 v 10.20
Pokud jde o politickou aktivizaci odborů, objevila se nedávno také zajímavá konfrontace názorů:

-- Jiří Pehe („Protesty a parlamentní demokracie“ – http://www.pehe.cz/Members/redaktor/protesty-a-parlamentni-demokracie) a

-- Petr Umlauf („Odbory na křižovatce dějin: odpověď Pehemu“ – http://umlaufoviny.com/www/res_publica/Redakcni_system/index.php?clanek=911).
VH
June 15, 2012 v 16.07
Mentorování odborů aneb obnova monopolu na politiku?
To je název mého příspěvku ke konfrontaci názorů Pehe - Umlauf, publikovaný v Blistech 27.4.2012. - Ze stranického monopolu na politiku totiž snadno vyroste monopol dvou stránek jedné strany (těch úspěšně bohatých).
SH
June 17, 2012 v 19.19
Poznámky.
Slovo reforma pro současná vládní opatření je obskurností. Jde ve skutečnosti o neoliberální diktaturu, nastolující její totalitu.
Již v roce 1990 jsem se od odborových předáků Západu naučil myslet a jednat podle jejich zásady: „Nedělají-li odbory politiku, dělá ji někdo s nimi“.
Odbory jsou institucí zaměstnanců. Celý životní standard zaměstnanců je určován sociální politikou. Mají proto plnou legitimitu do všech těchto oblastí zásadním způsobem zasahovat.
Všichni mocnáři jsou rádi, když ovládaný „lid“ je neorganizovaný, čili bez vlivu. Pokud povolují nějakou organizovanost, tak pouze „specifickou“. Tedy nejlépe svazy konkrétních zájmů, jako spotřebitelských, ekologických, profesních sektorů atd. Ty mohou žádat peticemi (ponížené supliky), či projevy veřejné vůle (demonstrace) a podobnými, prakticky nevlivnými akcemi své postoje. Vládci je nemusí vnímat, dokud se veřejnost nespojí ve vlivný odpor. Ten zatím tradičně mohou vždy zorganizovat odbory. V současné situaci se stávají mluvčími zájmů velké většiny, proto mají i tak vysokou legitimitu. Před dvaceti lety tomu tak nebylo.
June 18, 2012 v 6.56
vládní opatření
Ono i označení "vládní opatření" pro tu nedomyšlenou a s nikým nediskutovanou státní, sociální a ekonomickou katastrofu mi přijde hodně zavádějící.

Aby vláda dělala skutečně jenom "opatření" (tj. policy), aby neměla potřebu a ani nemohla "vládnout" (tj. ovládat), to mi přijde jako žádoucí a zároveň dosažitelný cíl. V návaznosti na Ondřejovy závěrečné otázky, si tedy myslím, že je důležité bojovat za zrušení právě toho dělení na vládnoucí a ovládané. Bez toho totiž budeme stále o "reformách" či "opatřeních" pouze "informováni".