Velcí spekulanti s potravinami vydělávají na úkor nejchudších
Roman BurešVelká část investic na trzích s potravinami nemá nic společného ani se samotnou produkcí, ani se zajištěním cen. Jejich účast na trhu vytváří dojem zvýšené dlouhodobé poptávky a nedostatku potravin, což vede k umělému zvyšování jejich cen.
Vysoké světové ceny potravin způsobují největší problémy v rozvojových zemích, a to obzvláště tam, kde za něj musí lidé utratit až 80 % procent svých příjmů. Deseti nebo dvacetiprocentní rozdíl v ceně je pro ně existenciálním problémem, na rozdíl od zemí rozvinutých, kde jídlo tvoří asi jen 10 % — 20 % spotřebního koše.
Vysoké ceny potravin v letech 2008 a 2010 dostaly do potravinové nouze přibližně čtyčicet milionů lidí a podnítily řadu sociálních nepokojů po celém světě. Zatímco po dosažení vrcholu v roce 2008 ceny postupně klesly téměř o 25 %, v posledních dvou letech z maxima dosaženého v dubnu 2011 to bylo o pouhých 9 %. Současný trend z posledních měsíců je navíc znovu mírně rostoucí.
Tento problém by měl zajímat nás všechny. Většina z nás si totiž spoří v penzijních fondech nebo svěřuje své finance bankám, které je následně využívají ke komoditním spekulacím a nepřímo napomáhají růstu cen potravin. Přestože fondy i bankovní domy tyto praktiky většinou popírají, existuje rostoucí počet důkazů, které mluví proti nim.
Užitečné vs. nadměrné spekulace
Literární noviny 30-31, 26.července 2010, s.9,
http://www.literarky.cz/svet/88-svet/2599-jak-goldman-sachs-vsadil-na-hladomor--a-vyhral
Britský novinář a publicista Johann Hari čtivě popsal, jak vznikl hladomor zejména v Etiopii v roce 2006, a přesvědčivě doložil, že jeho příčinou byly spekulace s komoditami zejména bankéřů od Goldman Sachs.