Slovenské volby: výsledky a překvapení
Petr JedličkaV nové slovenské sněmovně zasedne opět šest stran. Po šesti letech jí opustí národovci z SNS. Formálním nováčkem bude naopak hnutí Obyčejní lidé. Směru-SD schází do ústavní většiny jen sedm hlasů, vládnout však může v klidu sám.
Sobotní volby do slovenského parlamentu vyhrál dle očekávání Směr — sociální demokracie Roberta Fica. Získal 44,41 procenta odevzdaných hlasů, čímž překonal i zisky Mečiarova HZDS z devadesátých let. Ve 150členné sněmovně bude Směr mít 83 poslanců. S nimi dokáže vládnou i bez koaličních partnerů; je ale pravděpodobné, že se i přesto o koalici pokusí, a to s účastí Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) Jána Figeľa.
KDH skončilo ve volbách druhé, leč s velkým odstupem. Dostalo 8,82 procent hlasů a jeho poslanci obsadí 16 parlamentních míst. Koalice se Směrem by vládě zaručila ústavní většinu.
Vedle Směru a KDH se do Národní rady SR dostaly ještě čtyři strany. Relativním nováčkem je pravicové hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO), jehož někteří zástupci však ve sněmovně zasedají už dnes. To je případ i předsedy hnutí Igora Matoviče. OĽaNO získalo podobný podíl hlasů jako KDH (8,55 procent) a bude mít stejný počet poslanců.
Úspěch OĽaNO, který překonal tradiční pravicové strany, je zřejmě největším překvapením voleb. Za druhé překvapení lze považovat poměrně slušnou účast, která se blížila 60 procentům.
Trojici Směr, KDH a OĽaNO doplní v parlamentu tři liberální strany: Most-Híd Bély Bugára (6,89 procent, 13 poslanců), SDKÚ-DS Mikuláše Dzurindy (6,09 procent, 11 poslanců) a SaS Richarda Sulíka (5,88 procent, 11 poslanců). Všechna tradičně pravicová uskupení tedy nakonec 5procentní hranici překročila.
Ze sněmovny naopak odejdou poslanci Slovenské národní strany Jána Sloty (SNS). SNS získala 4,55 procent hlasů — podobný podíl jako Strana maďarské koalice (SMK-MKP, 4,28 procent), která z Národní rady vypadla předloni.
Naprostým propadem skončily volby pro novou, spíše levicovou stranu 99% - občanský hlas Ivana Weisse, která — průzkumům navzdory — nedostala ani dvě procenta hlasů.
Slovenská média ještě upozorňují, že kroužkování bylo tentokrát využíváno spíše jen k podpoře předsedů stran. Dvěma výjimkami jsou úspěch Lucie Žitňanské, dosluhující ministryně spravedlnosti z SDKÚ, a Daniela Lipšice, dosluhujícího ministra vnitra za KDH. Žitňanská podle deníku SME získala třikrát víc preferenčních hlasů než Mikuláš Dzurinda. Lipšic zas překonal svého stranického předsedu Figeľa.
Lipšic i Žitňanská patří k nejhlasitějším kritikům Ficova Směru mezi slovenskými politiky. Ve svých stranách se budou rozhodně zasazovat proti eventuální koalici, a pokud vznikne, bude bez jejich účasti na vládě. Podle bleskových průzkumů se ale většina Slováků domnívá, že Směr povládne nakonec sám.
Rozhodně bych bykl opatrný a čekal bych půl roku, než bych začal mluvit o porážce pravice a vítězství levice na Slovensku.
Gratuluji R. Ficovi a SMERu k vitězství a závidím Slovákům budoucího premiéra s touto vizí. My můžeme na podobný vývoj zapomenout, neboť naše ČSSD je ostrakizována (bohužel někdy oprávněně) médii, pravicí, levicí i občanskými iniciativami (a pořádnou Gorilu zatím také nemáme, jenom spoustu malých gorilek).