Kalousek uvažuje o zmrazení důchodů. ČSSD: je to nepřijatelné
Vratislav DostálPodle pondělního vydání časopisu Týden uvažuje Miroslav Kalousek o zmrazení důchodů. Jeho resort tak podle neoficiálních informací reaguje na nejnovější výhled státního rozpočtu. Pro opoziční ČSSD je ale Kalouskův plán nepřijatelný.
Podle pondělního vydání časopisu Týden uvažuje Kalouskovo ministerstvo financí o zrušení povinných valorizací důchodů. Podle listu s tím počítá tajná zpráva ministerstva financí, kterou má týdeník k dispozici.
„Vzhledem k budoucímu vývoji příjmů logicky probíhají úvahy i o změně dosavadních valorizačních schémat všech sociálních transferů, tedy i starobních důchodů. Problematika je zatím ve fázi interních analýz a v žádném případě nebyl předložen žádný návrh ani nepadlo žádné rozhodnutí," potvrdil úvahy úředníků na ministerstvu financí mluvčí Ondřej Jakob.
Valorizace, tedy dorovnání důchodů o inflaci a třetinu růstu průměrné reálné mzdy, je přitom od loňského roku povinná ze zákona. „Valorizace mohou klidně přijít na 20 miliard každý rok, což nejsou malé peníze,“ uvedl pro týdeník člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Jiří Rusnok.
Tajná zpráva ministerstva pak dokonce hovoří až o 45 miliardách, které by padly na zákonné navýšení důchodů už v roce 2013. „Podle našich analýz dojde k vysokému nárůstu počtu lidí, kteří požádají o důchod,“ vysvětlil skokový nárůst výdajů na valorizace anonymní zdroj z ministerstva financí.
Podle mnohých ekonomů je ale toto číslo přemrštěné. Počet důchodců by se měl podle prognóz v příštích pěti letech zvýšit asi o dvě procenta, tedy o něco málo přes 40 tisíc lidí. „Tím, že by se nevalorizovaly důchody, by se dalo v rozpočtu pro příští rok uspořit 12 až 13 miliard korun,“ vysvětlil ekonom společnosti Patria Finance David Marek.
Zmrazením důchodů na dalších pět let by se podle jeho slov ve státním rozpočtu ušetřilo zhruba 150 až 200 miliard. Dobrá zpráva pro státní rozpočet by však znamenala výrazné snížení životní úrovně. „Kdyby se nevalorizovalo, reálná hodnota důchodu by se během pěti let snížila o 12 procent,“ dodal Marek.
S plánem nesouhlasí také sněmovní opozice. „Takový krok považujeme za nespravedlivý, sociálně nepřijatelný a pro řadu důchodců likvidační," uvedl v tiskovém prohlášení předseda ČSSD Bohuslav Sobotka s tím, že by vláda namísto jakékoli snahy o kompenzaci svých asociálních reforem naopak ještě více život a finanční situaci důchodcům zkomplikovala.
„Pro nás to je nepřijatelné, pro řadu důchodců by to bylo likvidační. Rozhodně s tím nemůžeme souhlasit,“ uvedl pak předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. „Pro ČSSD je to naprosto nepřijatelné,“ doplnil v rozhovoru pro Deník Referendum Tejce Škromach, podle jehož slov vzniká vnitřní deficit na důchodovém účtu necitlivými změnami Topolánkovy a Nečasovy vlády na příjmové stránce.
„Úvahy o zrušení valorizace důchodů rozhodně nepodpoříme. Zdražují se životní náklady, podstatně vzrostou ceny potravin i léků a ostatního zboží. Klesají reálné mzdy. Nemůžeme připustit, aby vláda přenášela problémy na skupiny, které se nemohou bránit," doplnil své spolustraníky Sobotka.
Podle Škromacha je v té souvislosti naprosto nepochopitelným hazardem plánované zavedení kapitálového spoření, které má vyvést ze základního systému další desítky miliard korun každým rokem. „V tomto okamžiku je potřeba kapitálové spoření zrušit nebo výrazně oddálit do lepších časů,“ doplnil pro Deník Referendum Škromach.
Podle něj je současně potřeba řešit příjmovou stránku a zrušit všechny zavedené úlevy. „Byl by to podvod na voličích, protože vláda říká, že vyšší DPH bude důchodcům kompenzovat valorizací. Takže pokud ji zruší, je to jasný důkaz, že vláda neplní své sliby,“ dodal Tejc.
„Trváme na tom, aby chybějící prostředky získala například zrušením rovné daně, zvýšením stropů sociálního pojištění, zrušením stropu na zdravotní pojištění či zlepšením výběru daní,“ dodal předseda ČSSD.
I podle Tejce by měl Nečasův kabinet chybějící peníze ve státním rozpočtu shánět například zrušením rovné daně a stropů u zdravotního a sociálního pojištění. „Na konci vlád ČSSD jsme předávali pravicovým vládám důchodový účet v přebytku,“ upozornil nakonec Škromach.
Podle Rusnoka nicméně není úplné rušení valorizací aktuální. „Byla by to krajní možnost v akutní krizi. Dovedu si to představit na rok nebo na dva při poklesu HDP o 10 až 15 procent. Pokud by to ale mělo platit dlouhodobě, znamenalo by to zchudnutí důchodcovské části obyvatelstva - a to by nic nevyřešilo,“ vysvětlil Rusnok s tím, že mírná recese, do které se Česká republika propadla, podle něj žádný fatální vliv na státní rozpočet mít nebude.
Další informace:
Týden.cz Tajná zpráva z Kalouskova ministerstva: zmrazíme důchody