Senát odmítl vládní reformu penzí
Vratislav DostálSenátoři ve středu hlasy opoziční ČSSD vetovali všechny tři zákony důchodové reformy. Zákony se tak vracejí Poslanecké sněmovně, ve které ale vláda disponuje pohodlnou většinou. Reformu nekritizuje pouze opozice, nýbrž i odbory a mnozí experti.
Senát ve středu odmítl hlasy opozice vetoval všechny tři zákony vládní důchodové reformy, které počítají se zavedením druhého pilíře penzijního systému. Ten má tvořit individuální spoření v důchodových fondech, do nichž lidé budou moct převést část svých příspěvků. Doposud každý z pracujících lidí odváděl státu 28 procent hrubé mzdy.
Vládní reforma pak počítá s tím, že se odvod státu sníží na 25 % a tři procenta, o které se stát dobrovolně připraví, nechá těm, kteří se rozhodnou spořit u penzijního fondu. Podmínkou ale je, že tomuto soukromému fondu každý přidá dvě procenta ze své hrubé mzdy navíc.
Výpadek peněz v průběžném penzijním systému chce pak vláda zacelit zvýšením spodní sazby daně z přidané hodnoty. Na konci července na důchodovém účtu podle ČTK chybělo zhruba 23 miliard korun.
První ze zákonů - o důchodovém spoření - umožňuje převod části peněz z průběžného penzijního systému na spoření v důchodových fondech, které by spravovaly soukromé penzijní společnosti. Druhý zákon upravuje doplňkové penzijní spoření, tedy třetí pilíř důchodového systému. Poslední z trojice norem je souborem 24 navazujících novel souvisejících zákonů.
Penzijní společnosti pak budou muset spravovat svěřené peníze ve čtyřech fondech - fondu státních dluhopisů, konzervativním, vyváženém a dynamickém. Lidé si tak budou moci fondy měnit podle toho, zda jim bude vyhovovat buď větší míra rizika s vidinou větší míry zisku, nebo naopak.
Reformu odmítá opoziční ČSSD, odbory i řada expertů. Podle sociálních demokratů vládní podoba důchodové reformy namísto potřebné dlouhodobé stabilizace důchodů pouze privatizuje část peněz z průběžného státního důchodového systému do rukou soukromých penzijních fondů.
Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky navíc vládní důchodová reforma naruší stávající průběžný systém, destabilizuje veřejné rozpočty a ve svém důsledku poškodí většinu občanů České republiky.
„ČSSD považuje za nepřípustnou především snahu vlády zavést kontroverzní druhý pilíř dobrovolného spoření na důchod, který znamená každoroční vyvedení 20 miliard korun z průběžného systému do soukromých penzijních fondů,“ uvedl Sobotka v tiskovém prohlášení.
Tento systém a jeho vládou plánované nastavení je tak podle jeho slov lukrativní pouze pro ty z lidí, kteří vydělávají více než 40 tisíc korun hrubého měsíčně. To je přitom přibližně 10-15 % ekonomicky aktivních obyvatel naší země.
Druhým klíčovým prvkem reformy, který je pro ČSSD nepřijatelný, je pak zvýšení a sjednocení sazeb DPH, kterým plánuje vláda kompenzovat propad rozpočtových příjmů. Vláda tak podle Sobotky de facto donutí všechny občany, aby se na reformě podíleli, a to aniž by nutně byli účastníky druhého pilíře.
„Nečas s Kalouskem nám všem vyšší DPH plošně zdraží potraviny, léky, nové byty, vstupenky do divadel či knihy. Zvýšení DPH přitom připraví středně a nízko příjmové rodiny o další prostředky a omezí tak i jejich schopnost spořit si v doplňkových systémech cokoliv na budoucí penze,“ nepochybuje Sobotka.
Podle ČSSD je nakonec nepřípustné, aby koaliční vláda ODS, TOP 09 a VV prosadila takto zásadní systémové změny pouze svou většinou v Poslanecké sněmovně a schválila je bez elementární dohody se sociálními partnery, opozicí a Senátem.
Reformu ale nekritizuje pouze opozice, nýbrž i mnozí experti, podle kterých není například jasné, kolik lidí se do reformy zapojí, ani to, zda jejich úspory neznehodnotí dění na akciových trzích.
„Jsme v obavách, jaký bude zájem potenciálních klientů se do toho zapojit," uvedl pro ČTK prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok. Důvodem nezájmu lidí o penzijní reformu je podle něj i to, že se na ní nedohodlo celé stranické spektrum a některé politické strany již avizovali, že budou v budoucnu usilovat o změnu systému.
Sobotka totiž opakovaně uvedl, že pokud jim lidé ve volbách svěří svou důvěru, změny skutečně provedou.
Další informace:
Českénoviny.cz Senát odmítl hlasy opozice vládní důchodovou reformu