Vláda opozici s reformou penzí neustoupila, soukromé fondy budou
Vratislav DostálSněmovna schválila v prvním čtení návrhy zákonů, jež tvoří důchodovou reformu. Ta počítá s přesunutím části odvodů do soukromých fondů a s výraznými změnami v penzijním připojištění. ČSSD pohrozila, že reformu v případě volebního vítězství zruší.
Poslanecká sněmovna ve středu v prvním čtení podpořila vládní návrhy zákonů, které tvoří důchodovou reformu. Vládě se tak podařilo den poté, co její poslanci převálcovali opozici svými návrhy zákoníku práce a zdravotnické reformy, poslat do druhého čtení další z klíčových reformních zákonů, a to i přes opětovný nesouhlas opozice.
První ze zákonů, zákon o důchodovém spoření, upravuje tzv. druhý pilíř, tedy vyvedení části peněz z penzijního systému na spoření v důchodových fondech. Druhý zákon upravuje doplňkové penzijní spoření a třetí zákon mění dosavadní zákony v souvislosti s přijetím předchozích dvou předloh.
Právě vyvedení části peněz do soukromých fondů, do takzvaného druhého pilíře se nelíbí opozici. A zatímco o dílčích změnách se podle včerejší dohody kabinetu s vedením sociálních demokratů bude ještě jednat, od plánu vyvést část peněz na penze ze státního průběžného systému do soukromých fondů vláda podle premiéra a předsedy občanských demokratů Petra Nečase neustoupí.
ČSSD: v případě volebního vítězství reformu přepíšeme
Ještě předtím, než o zákonech jednala Poslanecká sněmovna, se totiž uskutečnilo jednání mezi zástupci vlády a opozičních sociálních demokratů na téma důchodové reformy. Shodu ale zástupci koalice a opozice nenalezli.
Sociální demokraté nesouhlasí s přesunutím části odvodů z průběžného státního pilíře do soukromých fondů a varují, že v případě volebního vítězství reformu přepíší, případně zcela zruší. Základní kameny reformy přesto kabinet Petra Nečase již měnit nehodlá.
„Vláda nemůže počítat, že bychom tolerovali to, že se sníží odvody na sociální pojištění a tyto peníze by směřovaly do soukromých fondů. Bude to výhodné jen pro lidi s příjmem nad 40 tisíc,“ uvedl předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.
Otázkou ovšem je, nakolik by mohli po volbách v roce 2014 sociální demokraté celý penzijní systém předělat, když se již naplno rozběhne a lidé si budou v novém fondovém pilíři spořit.
Kompromis podle deníku Právo vyloučil i premiér. „Vláda trvá na druhém pilíři se systémem opt-outu,“ uvedl Nečas.
Nečas: Tato vláda nechce být zbabělá
Poslanci pak o reformě penzí debatovali více než šest hodin. Opozice podle očekávání reformu kritizovala, premiér Petr Nečas i jeho kolegové z vlády ji naopak pochopitelně hájili.
Politická reprezentace, která není schopna říct, že generace dnešních čtyřicátníků bude v důchodu ohrožena chudobou, je podle premiéra zbabělá. „Tato vláda nechce být ani nezodpovědná, ani zbabělá," prohlásil podle ČTK Nečas.
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka pak před poslanci uvedl, že spoření v důchodových fondech se vyplatí jen bohatým lidem s příjmem vyšším než dvojnásobek průměrného platu.
„Vláda spouští velmi nebezpečnou reformu, která reformou vlastně ani není… Jde o zájmy soukromých finančních institucí, pro které se tady vytváří velmi zajímavá lukrativní podnikatelská příležitost se státní dotací,“ upozornil předseda ČSSD.
Reforma je tak podle Sobotky určena jen pro bohaté. Petr Nečas i ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09 však jeho tvrzení označili za lživé. „To samozřejmě není pravda," reagoval Drábek na Sobotkova slova.
Drábek: Systém bude výhodný asi pro polovinu občanů
Ministr práce a sociálních věcí pak ale přece jen připustil, že nový fondový pilíř důchodového systému bude výhodný zhruba pro polovinu občanů.
„Druhý pilíř důchodového systému má předpoklady, aby oslovil nejen vysoké, nejen vyšší, ale i střední příjmové skupiny občanů. Jeho parametry jsou nastaveny tak, že jsou výhodné již přibližně od hrubého příjmu 20 000 korun měsíčně,“ prohlásil Drábek. Zhruba polovina občanů České republiky má ale výdělky nižší.
Lidé nad 35 let se budou moci podle návrhu rozhodnout, zda z pojistného vyvedou tři procentní body do penzijních fondů a k nim přidají ještě dva procentní body ze svého. Penzijní společnosti budou muset spravovat jejich peníze ve čtyřech fondech - všeobecném, který má investovat do státních dluhopisů, konzervativním, vyváženém a dynamickém.
Kabinet Petra Nečase také počítá s tím, že po transformaci důchodového systému zůstane i penzijní připojištění, které by mělo tvořit vedle nového pilíře a současného státního průběžného důchodového systému třetí pilíř systému penzí. Toto připojištění upravuje návrh zákona o doplňkovém penzijním spoření. Podle Drábka bude toto připojištění zdrojem pouze doplňkových příjmů.
Lidé, kteří si budou spořit minimálně 300 korun, by podle návrhu nově dostávali od státu měsíčně 90 korun. Nad třistakorunové úspory by za měsíc obdrželi 90 korun a 20 procent ze spořené částky. Pokud si člověk bude měsíčně spořit 1000 a více korun, bude od státu měsíčně dostávat 230 korun.
Další informace:
Českénoviny.cz Sněmovna v prvním čtení podpořila vládní důchodovou reformu