Vláda ve středu schválila zásady důchodové reformy, na nichž se již dříve dohodly koaliční strany. Reforma by měla začít v roce 2013. ČSSD považuje vládní podobu reformy penzí ve stávající podobě za sociálně i společensky nepřijatelnou.
Vláda ve středu schválila zásady důchodové reformy, na nichž se již dříve dohodly koaliční strany. Lidé si tak v rámci reformy penzí budou moci převádět část peněz ze státního průběžného systému na individuální účty u penzijních společností.
Kromě toho vláda stanovila další postup prací na důchodové reformě. Sociální demokracie vládní návrh reformy obratem odmítla s tím, že je proti němu odborná i laická veřejnost a nebyl projednán s opozicí.
Reforma by měla začít v roce 2013. Ministerstva financí a práce mají do konce pololetí předložit vládě návrhy zákonů, které reformu upraví. Předlohy by měly být hotové do konce pololetí. Ve druhé půlce roku by normy pak měl projednávat Parlament. Příští rok by měly mimo jiné vzniknout penzijní společnosti a lidé by se měli rozhodnout, zda si budou spořit mimo státní pilíř.
Lidé si podle principů reformy schválených kabinetem budou moci převádět ze státního průběžného systému do soukromých účtů tři procentní body ze sociálního pojištění. To nyní činí 28 procent hrubé mzdy. Podmínkou pro vlastní spoření části odvodů bude, že si k nim lidé přidají ještě částku ve výši dvou procentních bodů ze svého.
ČSSD považuje vládní reformu penzí za nespravedlivou s tím, že dopady těchto plánů poškodí většinu společnosti. Podle Zdeňka Škromacha vládní návrh nestabilizuje průběžný důchodový systém, takže hrozí, že se současný schodek v desítkách miliard korun bude v příštích letech ještě prohlubovat. „Pro ČSSD je alarmující, že vládní návrh na reformu penzí tak neřeší ten základní problém,“ doplnil Škromach v tiskovém prohlášení.
Sociální demokraté také odmítají plán koalice zvyšovat ve jménu důchodové reformy DPH, neboť tato změna podle Škromacha dopadne negativně především na středně a nízkopříjmové skupiny obyvatel a bude znamenat nepřijatelné zdražení potravin, léků či knih.
„Sociální demokracie naopak navrhuje, aby se důchodová reforma financovala změnou přímých daní, zejména by šlo o daňovou progresi, zdanění firem a zdanění hazardu,“ uvedl Škromach.
Celá vládní podoba důchodové reformy, tak jak je stavěna a jak vypovídají dostupné propočty jednotlivých opatření, je podle Škromacha výhodná pouze pro třicet procent populace s nejvyššími příjmy.
„Vláda ve svém návrhu vůbec neřeší sedmdesát procent ekonomicky aktivních lidí — daňových poplatníků, pro které nebude absolutně výhodné, aby si své peníze přesouvali do soukromých penzijních fondů,“ nepochybuje Škromach.
„ČSSD považuje vládní podobu reformy penzí ve stávající podobě za sociálně i společensky nepřijatelnou a využijeme všech svých sil v Poslanecké sněmovně i v Senátu k tomu, aby tyto chybné návrhy nebyly přijaty," uzavřel Škromach, který je sociálním expertem ČSSD.
Kromě opozice také odbory a někteří experti varují, že ve státním průběžném systému by tak mohly kvůli vyvedení části odvodů chybět peníze na penze. Prostředky chce vláda zajistit zvýšením daně z přidané hodnoty (DPH). Ta by se měla od roku 2013 sjednotit na 17,5 procenta. Příští rok by se měla snížená sazba DPH zvýšit z deseti na 14 procent.
Účty lidí se spořením na důchod by měly podle návrhu reformy spravovat penzijní společnosti. V ty by se měly proměnit především současné penzijní fondy, které by pak měly povinně nabízet čtyři možnosti investování peněz s různým rizikem.
Měly by tak fond všeobecný, konzervativní, vyvážený a dynamický. Všeobecný fond by přitom investoval jen do státních dluhopisů ČR, případně do přesně určených dluhopisů dalších zemí. Měl by tedy patřit mezi ty bezpečné, ovšem s předpokládanými nižšími výnosy. Naopak dynamický fond by měl být výnosnější, ale rizikovější.
Reforma by měla také umožnit dětem přispívat na penzi svým rodičům, kteří by díky tomu mohli mít vyšší důchod. Část pojistného na sociální zabezpečení by potomci mohli ve státním systému převést na účet svých otců a matek.