Odbory se s vládou na reformách opět nedohodly
Vratislav DostálOdbory se v pátek se zástupci vlády na jednání předsednictva tripartity opět nedohodly na připravovaných vládních návrzích zdravotnické a penzijní reformy. Zaměstnavatelé i odbory jejich podobu odmítli. Vláda tak chystanou stávku odborů neodvrátila.
Zástupci odborů se v pátek podle očekávání s vládou na podobě důchodové a zdravotnické reformy opět nedohodli. Avizovaná stávka je tak stále ve hře. „Přípravy jsou tak daleko, že je to hodně blízko ke stávce," řekl novinářům předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek.
Jednání o reformách bude pokračovat příští pátek. V kompletním složení se pak tripartita sejde v pondělí 20. června. Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka z TOP 09 byly na pátečním jednání dva problémové body. Prvním z nich byla penzijní reforma. „Oba sociální partneři, ale každý z jiného pohledu, kritizují ten návrh," řekl Drábek
„Stanovisko českého byznysu je jednoznačné, tím že není druhý pilíř povinný, tak my ho nepodporujeme," zdůvodnil stanovisko zaměstnavatelů prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. Zaměstnavatelé by preferovali reformu státního průběžného systému a penzijního připojištění.
Proti zavedení druhého pilíře jsou i odboráři. „Požadujeme, aby se nevytahovali peníze z průběžného systému a aby se zreformoval třetí pilíř (penzijní připojištění)," řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil.
Druhým sporným bodem byl návrh zdravotnické reformy. Podle Hanáka je před spuštěním reformy třeba udělat řadu opatření pro ochranu proti korupci a zavést kontrola nad úkony, které lékaři dělají.
„My jsme velmi precizně argumentovali, že některé kroky je třeba udělat velmi rychle, a to jak ve zlepšení efektivity systému, tak ve zdravotních reformách," řekl Drábek. Není podle něj možné čekat a dělat nejdřív jeden a potom další krok. Zdravotnictví by tak podle jeho názoru dostalo do neřešitelné situace.
Podle Zavadila ale odbory trvají na tom, aby se zdravotnická reforma v podobě navržené vládou stáhla úplně. Zatížila by podle nich neúměrně domácnosti, postrádají také definici standardu a nadstandardu.
Podle Zavadila středeční dohoda vládní koalice v plné nahotě potvrdila nejčernější obavy ČMKOS. „Tvrzení, kterým vládní koalice balamutí veřejnost, že současný rozsah zdravotní péče plně hrazené ze zdravotního pojištění bude zachován, jsou naprosté lži,“ uvedl již ve čtvrtek předseda odborářů Jaroslav Zavadil.
Zvýšení spoluúčasti pacientů o pět procent do roku 2014 totiž podle Zavadila znamená, že se z kapes pacientů — většinou důchodců a rodin s dětmi — vytáhne dalších 15 až 18 miliard korun ročně.
„Na pacienty tak vláda přenáší nejen plnou úhradu současného deficitu zdravotního pojištění, tj. asi sedm miliard korun ročně, ale též budoucí deficity, které vzniknou spuštěním dalších takzvaných reforem koalice ODS,TOP 09 a VV,“ doplnil Zavadil.
Jen zvýšení DPH bude podle odborů pro zdravotnictví znamenat v roce 2012 dopad mínus pět miliard korun a v roce 2013 dokonce mínus osm miliard oproti letošnímu roku. „Odčerpání dalších asi tří miliard korun ročně ze zdravotního systému pak přinese od roku 2013 takzvaná daňová reforma,“ doplnil odborový předák.
Lídři koalice se na hrubých rysech první fáze zdravotní reformy shodli ve středu. Do roku 2014 by měla spoluúčast pacientů stoupnout o pět procent. Další rezervy, přibližně ve stejné výši jako navýšení spoluúčasti pacientů, chtějí politici údajně hledat v lékové politice, správě pojišťoven a například v lázeňství.
Požádali jsme pana premiéra, aby nám do příštího pátku sdělil, jaký bude postup v těchto dvou reformách a podle zvolíme svůj, řekl v pátek po jednání se zástupci vlády Zavadil.
Odboráři kvůli vládnímu návrhu reforem nedávno svolali demonstraci na Václavské náměstí. Zúčastnilo se jí přes 40.000 lidí. Nyní odbory chystají stávku v železniční, silniční i městské dopravě. Vyhlásí ji, pokud s vládou do 10. června nenajdou o reformách společnou řeč.