Podle předsedy Odborového sdružení železničářů Jaroslava Pejši potřebují odbory na zastavení všech vlaků tři dny. Pravděpodobná čtyřiadvacetihodinová stávka bude podle jeho slov v červnu a rozšířit by se mohla i na MHD a autobusovou dopravu.
Odboráři budou případně schopni spustit své nátlakové akce na protest proti navrhovaným vládním reformách do několika hodin od jejich vyhlášení. S rozhodnutím o tom, zda přistoupí ke stávce, blokádě či jiným radikálním krokům, vyčkají zhruba do 10. června.
Do té doby chtějí vyjednávat s vládou a možné protesty připravovat. Pro ČTK to v pondělí večer řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil. Podle předsedy Odborového sdružení železničářů (OSŽ) Jaroslava Pejši by se případná stávka mohla konat v červnu.
„Akce připravujeme. Nezahálíme. Jejich spuštění by bylo otázkou hodin," doplnil Zavadil.
Odbory pořádaly v sobotu demonstraci proti navrhované důchodové, zdravotní, sociální a daňové reformě na Václavském náměstí. Přišlo na ni přes 40 tisíc lidí. Podle Zavadilových informací se jí zúčastnilo až 50 tisíc protestujících.
Již dříve přitom odborové centrály mluvily o radikálních akcích, pokud by vláda nebrala na jejich výhrady k reformám ohled. O stávce pak mluvily především odbory na železnici.
Předseda OSŽ Jaroslav Pejša v pondělním diskusním pořadu rádia Impuls řekl, že na přípravu stávky a zastavení všech vlaků potřebují odbory tři dny. Pokud by se taková akce spustila, bylo by to v červnu, dodal předák. Stávka by byla pravděpodobně celodenní.
„Tam se jedná i o to, že v rámci železnice, když uděláte 24hodinovou stávku, tak máte soupravy ve stejném místě, kde byly o den dřív, takže je jednodušší navázat na grafikon, než když uděláte dvanáctihodinovou, potom ještě několik hodin vlaky vozíte do míst, kde by měly být," uvedl Pejša.
Podle Pejši by se stávka mohla rozšířit i na MHD a autobusovou dopravu. „Dohoda odborových svazů v dopravě už existuje, a to už si myslím, že tato země pozná citelně," dodal v rádiu předseda železničních odborů. Podle něj má vláda čtrnáct dní na to, aby se s odbory dohodla, nicméně neočekává, že by jednání s vládou přineslo podstatný zvrat.
Na dalším vzájemném jednání se přitom odboráři se členy kabinetu a zástupci zaměstnavatelů dohodli minulý pátek na zasedání tripartity. Do konce měsíce by měly odbory dostat paragrafové znění daňové reformy. Jednat chtějí i o zdravotnické reformě, kterou by měla vláda začít projednávat 8. června.
Podle dohody s ministrem práce Jaromírem Drábkem z TOP 09 by se kompromis mohl hledat také u sociální reformy, kterou ale už kabinet schválil. Drábek řekl, že by se příslušné zákony mohly proměnit při projednávání v Poslanecké sněmovně.
O postupu se předáci ČMKOS budou radit v úterý, kdy zasedá rada této největší odborové centrály. Ve středu se pak sejde sněm ČMKOS. Odborové sdružení železničářů je v pohotovosti nejen kvůli reformám, ale i kvůli avizovaným škrtům v regionální dopravě. Jsou pro ně nepřijatelné.
Do konce srpna chtějí o financování jednat.