Druhý pilíř sváže důchody s nestabilními trhy, varuje ČSSD
Vratislav DostálSociální demokraté v úterý jednali s vládou o důchodové reformě. Experti opoziční strany kabinet vyzvali, aby o rok odložil zavedení druhého důchodového pilíře. Založit penzijní reformu na nestabilních trzích není totiž podle ČSSD šťastné řešení.
Sociální demokraté vyzvali na úterním jednání vládu, aby odložila spuštění druhého pilíře důchodového systému minimálně o rok, tedy na 1. ledna 2014. V rámci tohoto pilíře by si lidé mohli vyvádět část pojistného ze státního průběžného pilíře na individuální účty u soukromých penzijních společností.
„ČSSD vyzvala vládu, aby druhý pilíř nezaváděla, popřípadě, když ze svého záměru neustoupí a zavede ho, tak aby legisvakanci (období mezi dnem, kdy se právní předpis stává platným, a dnem, kdy nabývá účinnosti) odložila minimálně o rok," uvedl pro ČTK Vít Samek, který je v expertním týmu sociální demokracie.
Postoj podle ČTK odůvodnil například nedávným snížením ratingu Spojených států či situací na trhu s dluhopisy některých zemí, například Španělska či Itálie. Odložením účinnosti bude možné lépe vyhodnotit krizi, která tady pokračuje, myslí si Samek.
„Problém vidím v tom, že důchodová reforma se odstartuje do nejhoršího propadu finančních trhů. V nejlepším případě by bylo dobré reformu připravit, ale její spuštění odložit na lepší dobu,“ uvedl pak stínový ministr financí Jan Mládek v rozhovoru pro deník Právo.
Horší dobu pro to, aby penze závisely na vývoji akcií a obligací, když se akcie propadají a řada zemí stojí před bankrotem, si podle stínového ministra financí vláda vybrat nemohla. „Občan by měl proto udělat vše, aby neměl bolehlav z toho, že jeho penze závisí na vývoji na burze a na tom, zda ten který stát zbankrotuje,“ doplnil Mládek.
Podle stínového ministra financí ČSSD Jana Mládka navíc založení druhého pilíře nesníží veřejné dluhy, nýbrž spíše zvýší. Sociální demokracie proto vládu vyzvala, aby předložila hodnocení dopadů na veřejné finance, které bude zavedení druhého pilíře mít.
„Myslíme, že vláda zanedbala svoje povinnosti," řekl ČTK Jan Mládek. Některé varianty podle něj počítají s tím, že reforma bude pro veřejné finance znamenat zátěž až bilion korun.
Jednání mezi vládou a sociální demokracií budou i nadále pokračovat. Jejich obsahem bude mimo jiné transformace současného penzijního připojištění a takzvaný předdůchod, který by umožnil odejít dříve do penze lidem s namáhavým nebo nebezpečným povoláním.
Sociální demokraté dlouhodobě nesouhlasí s přesunutím části odvodů z průběžného státního pilíře do soukromých fondů a už dříve vládu varovali, že v případě volebního vítězství reformu přepíší, případně zcela zruší.
„Vláda nemůže počítat, že bychom tolerovali to, že se sníží odvody na sociální pojištění a tyto peníze by směřovaly do soukromých fondů. Bude to výhodné jen pro lidi s příjmem nad 40 tisíc,“ uvedl už dříve předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.
Otázkou ovšem je, nakolik by mohli po volbách v roce 2014 sociální demokraté celý penzijní systém předělat, když se již naplno rozběhne a lidé si budou v novém fondovém pilíři spořit.
Další informace:
Českénoviny.cz ČSSD vyzvala vládu, aby o rok odložila penzijní reformu