Vláda schválila důchodovou reformu, lidé si budou spořit u soukromých fondů
Vratislav DostálKabinet Petra Nečase ve středu schválil zákony nutné pro vytvoření druhého pilíře důchodového systému a úpravu důchodového připojištění. Lidé si tak na penze připlatí. Proti vládou přijaté důchodové reformě je opozice i odbory.
Koaliční vláda ODS, TOP 09 a VV ve středu schválila zákony nutné pro vytvoření druhého pilíře důchodového systému a úpravu dosavadního důchodového připojištění.
V druhém pilíři si lidé budou moct na individuální účty u soukromých penzijních společností od roku 2013 převádět ze státního průběžného systému tři procentní body ze sociálního pojištění. Podmínkou bude, že si k nim přidají ještě částku ve výši dvou procentních bodů ze svého.
S vytvořením druhého pilíře důchodového připojištění zásadně nesouhlasí opoziční ČSSD. Podle jejich místopředsedy Zdeňka Škromacha je zavedení tzv. opt-outu, kdy se do druhého pilíře, tedy do soukromých penzijních fondů, budou převádět peníze občanů z průběžného systému, nepřijatelné. „Takové plány výrazně ohrozí průběžný systém a zároveň nebude garance jistoty výnosů pro občany, kteří se rozhodnou do tohoto systému přistoupit,“ uvedl Škromach.
„Celé je to jen velký podvod, protože vyvedené peníze budou chybět na současné důchody a první důchody z kapitálového spoření budou až za 25 či 30 let. Do té doby budou stovky miliard korun z veřejných rozpočtů vydělávat velmi dobře placeným manažerům. A to bez záruky státu zhodnocení těchto vkladů,“ doplnil Škromach pro Deník Referendum.
Proti navrhované důchodové reformě se stavěly i odbory. Jsou proti tomu, aby se ze státního systému mohla vyvést část odvodů. Přišel by tak podle nich o peníze a záhy by chyběly finance na vyplácení důchodů.
Debata mezi vládními stranami se vedla o tom, zda má být tento druhý pilíř povinnou součástí důchodových plánů občanů, nebo jen dobrovolný. Nakonec se politici dohodli na dobrovolném připojištění. Lidé se budou moci pro vstup do druhého pilíře rozhodnout do dovršení 35 let věku, vstoupit budou moci i dříve. Lidé starší 35 let se budou muset pro vstup do systému rozhodnout do konce roku 2012.
Pokud vládní návrhy projdou oběma komorami českého parlamentu a podepíše je prezident, budou mít spořící lidé na výběr čtyři možnosti investování peněz s různým rizikem, ale i rozdílnou mírou výnosů. Penzijní společnosti totiž budou muset podle ČTK spravovat jejich peníze ve čtyřech fondech - všeobecném, který má investovat do státních dluhopisů, konzervativním, vyváženém a dynamickém.
Maximální výše státního příspěvku na penzijní připojištění se má pak zvýšit až na 2760 korun ročně. V současnosti je to 1800 korun za rok. Zvýšit se má ovšem i hranice pro jeho poskytování. Nárok na státní příspěvek budou mít nově pouze lidé, kteří si budou měsíčně ukládat minimálně 300 korun. V současnosti jej dostávají i ti, kteří si ukládají stokorunu měsíčně.
Další informace:
Českénoviny.cz Vláda schválila druhý pilíř důchodového systému