Senát nejspíš odmítne malou důchodovou reformu
ČTKSenát zřejmě na návrh ČSSD zamítne kvůli automatickému zvyšování věku odchodu do důchodu takzvanou malou důchodovou reformu. Zamítnutí ČSSD již prosadila v ústavně-právním výboru horní komory, která má vládní předlohu schvalovat za dva týdny.
Senát zřejmě na návrh ČSSD zamítne kvůli automatickému zvyšování věku odchodu do důchodu takzvanou malou důchodovou reformu, která má s ohledem na rozhodnutí Ústavního soudu změnit výpočet penzí ve prospěch lidí, kteří si díky vyšším příjmům na důchod více platili.
Zamítnutí sociální demokraté ve středu prosadili v ústavně-právním výboru horní komory, která má vládní předlohu schvalovat za dva týdny. ČSSD má přitom v Senátu většinu.
Očekávané senátní odmítnutí novely ale bude moci ještě zvrátit Poslanecká sněmovna, kde mají navrch naopak poslanci vládní koalice.
Odmítnutí celé novely o důchodovém pojištění překvapilo náměstka ministra práce a sociálních věcí Petra Šimerku. Ve Sněmovně totiž ČSSD chtěla pouze zrušit zvyšování důchodového věku.
Připomněl, že pokud změna výpočtu penzí nebude přijata do konce září, kdy kvůli rozhodnutí ústavních soudců přestane platit dosavadní mechanismus, důchody by byly přiznávány pouze v základní výměře kolem 3000 korun.
Vláda ale podle senátora ČSSD Jiřího Dienstbiera za tento stav může sama. Zvyšování důchodového věku totiž s verdiktem Ústavního soudu nesouvisí a mělo být předmětem širší důchodové novely, o níž koalice vyjednává s ČSSD. Pokud by nynější novela nebyla přijata, vláda by mohla přijít s další předlohou a požádat o její schválení ve stavu legislativní nouze.
Zástupci ministerstva i senátor občanských demokratů Václav Vlček normu hájili s tím, že zvyšování důchodového věku je ekonomickou nutností. Připomínali, že prodlužování věku odchodu do penze schválila i vláda Vladimíra Špidly.
Novela počítá se zvyšováním věku odchodu do důchodu pro ženy narozené po roce 1955 a muže narozené po roce 1965 s cílem tuto věkovou hranici sjednotit pro obě pohlaví v roce 2041. Letošní čtyřicátníci by podle novely měli odcházet do penze v 66 letech, lidé narození v roce 1977 až v 67 letech. Novela počítá i s tím, že mladší ročníky by odcházely do důchodu ještě později, letošní desetiletí například až v 71 letech.
Nový výpočet penzí má posílit zásluhovost v důchodovém systému, a to zvýšením základu, z něhož se důchody vypočítávají. Stanovení výše základní výměry důchodu bude vázáno na vývoj průměrné mzdy. Vyšší penze ve srovnání se současným stavem bude mít díky novým pravidlům zhruba pětina lidí.
Podle ministerstva by se jim důchody měly zvýšit v průměru o dva procentní body, podle opozice prý až o sedm procentních bodů. U desetiny lidí s nejnižšími příjmy zůstanou penze na současné úrovni, u zbývajících sedmdesáti procent se sníží o jedno až tři procenta.
Podle ministra Jaromíra Drábka z TOP 09 toto snížení dorovná valorizace, která má být nově automatická, bez zásahu vlády.