ČSSD: Za růstem inflace je daňová a mzdová politika vlády
Vratislav DostálČeský statistický úřad ve čtvrtek zveřejnil meziroční míru inflace v ČR. Ta v lednu zrychlila růst na 3,5 procenta po prosincovém 2,4 procenta. Podle opozice pokles reálných mezd dále sníží spotřebu domácností a zpomalí ekonomiku.
Meziroční míra inflace v České republice v lednu zrychlila růst na 3,5 procenta po prosincovém 2,4 procenta. Ve srovnání s loňským prosincem došlo v lednu ke zvýšení cen zboží a služeb o 1,8 procenta, a to hlavně vlivem zvýšení daně z přidané hodnoty a nárůstu cen bydlení. Ve čtvrtek o tom informoval Český statistický úřad.
Opoziční ČSSD považuje oznámení Českého statistického úřadu za špatnou zprávu pro všechny občany s běžnými příjmy. „Poprvé od roku 1998, kdy začala ekonomická krize, jejich reálné příjmy klesnou. Za stejné peníze si tak pořídíme méně zboží i služeb,“ uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
Podle něj jde z velké části o důsledek daňové a mzdové politiky Nečasovy vlády. „Pokles reálných mezd v letošním roce dále sníží spotřebu domácností a zpomalí ekonomiku. Důsledkem bude mimo jiné nižší výběr daní, na který bude vláda reagovat dalšími škrty. Kalouskova daňová a rozpočtová spirála poklesu a chudoby funguje,“ nepochybuje předseda nejsilnější opoziční strany.
Meziroční růst cen zrychlil u většiny druhů potravin, což mělo podle statistiků největší vliv na růst celkové hladiny spotřebitelských cen. Chleba zdražil o 16,2 procenta, běžné pečivo o 18,9 procenta, maso o 7,3 procenta, vejce o 26,3 procenta, cukr o 32,7 procenta, kakao o 17,9 procenta a káva o 33,6 procenta.
Vzrostly i ceny zemního plynu o 25,1 procenta, vodného o 11,8 procenta, stočného o 10,1 procenta a tepla o 6,8 procenta. Čisté nájemné bylo vyšší o 5,7 procenta, z toho regulované o 13,8 procenta a tržní o 1,9 procenta. Ceny elektřiny se zvýšily o 4,2 procenta. Zdražily také léky a jejich doplatky, ale i ceny dopravních služeb. Ceny pohonných hmot byly meziročně vyšší o 7,4 procenta.
Zvýšení cenové hladiny podle sociálních demokratů znamená přímý útok na úspory i mzdy občanů. Sobotka upozornil, že dochází k prudkému růstu nákladů v době, kdy příjmy většiny obyvatel buď stagnují, případně rostou pouze nepatrně.
„Pro občany s běžnými příjmy to může být začátek velkých problémů. Obráni budou dále střadatelé (úrokové výnosy z vkladů jsou blízko nuly) a jen částečně a se zpožděním bude růst cen kompenzován důchodcům,“ vysvětlil v tiskovém prohlášení předseda ČSSD.
Zmíněný přírůstek inflace přitom podle něj neznamená žádný přínos pro ekonomiku.
„Je jen jasným signálem, že může následovat další přesun bohatství od chudších k bohatým, protože zvyšování daní z přidané hodnoty (DPH) je nedílnou součástí operace zvané vládní penzijní reforma,“ dodal Sobotka s tím, že ji zaplatí všichni ve zvýšené DPH a profitovat z ní bude maximálně 15 % obyvatel, občanů s největšími příjmy.