Santorum oživil primárky v USA vítězstvím ve třech státech
Petr JedličkaVítěz z Iowy získal největší podporu republikánů v Coloradu, Missouri i Minnesotě. Význam úspěchu však znalci relativizují. Podle některých komentátorů nejde Santorumovi ani tak o hlavní nominaci, jako o viceprezidentský post.
Bývalý pensylvánský senátor a jeden z uchazečů o prezidentskou nominaci Republikánské strany USA Rick Santorum získal 7. února podporu hned ve třech státech: v Coloradu, Missouri a Minnesotě. Porazit přitom dokázal jak bývalého předsedu Sněmovny reprezentantů Newta Gingriche, tak bývalého guvernéra Massachusetts Mitta Romneyho.
Podle komentářů z velkých agentur i newyorských Timesů vrací úterní „hat-trick“ Santoruma „zpátky do hry“. Získá si nyní pozornost médií i nových donátorů. Gingriche zároveň připravil o image jasné konzervativní alternativy vůči Romneymu, který je stále považován za favorita.
„(Výsledky) otřásly politickým světem, který byl přesvědčen, že republikánské klání nabralo jasný směr,“ píše například Jim Ruitenberg v The New York Times.
Dle znalců z washingtonského Postu nebo institutu Politico však nemá řečené vítězství podobnou hodnotu jako výsledky předchozích primárek v Jižní Karolíně, na Floridě nebo v Nevadě.
V Coloradu a v Minnesotě se nekonaly primárky v pravém slova smyslu, ale jen volební shromáždění — debatní setkání angažovaných straníků, v jehož závěru dochází k veřejnému vyjádření podpory tomu či onomu uchazeči. K výběru delegátů na nominační konvent Republikánské strany dojde až později.
Výsledky primárek v Missouri jsou zase nezávazné. I zde dojde k výběru delegátů na konvent až zjara.
Gingrich Missouri, Colorado i Minnesotu úplně vynechal a odjel za kampaní rovnou do Ohia — jednoho z nejdůležitějších států, ve kterých se hlasuje hromadně na tzv. supervolební úterý (letos 6. března). Romney sice v Coloradu bojoval, zbylé dva státy ale vypustil rovněž.
„Větší část Santorumova úspěchu vešla z toho, že se (v řečených státech) vůbec ukázal,“ řekl pro Washington Post známý republikánských stratég Ron Bonjean.
„Romney utratil v příslušné trojici států jen málo peněz. Šetří na větší zápasy, které teprve přijdou,“ uvádí Rosalind Heldermanová ve stejném listu.
Další střet uchazečů o republikánskou nominaci proběhne 11. února v Maine. Zde má mnoho příznivců čtvrtý z kandidátů — texaský poslanec Ron Paul. Také v Maine ale probíhá pouze volební shromáždění. Skutečné primárky se budou konat až 28. února v Arizoně a v Michiganu, kde se očekává Romenyho vítězství. Pak následuje ještě volební shromáždění ve Washingtonu (3. března) a poté už zmiňované supervolební úterý, při němž se hlasuje zároveň v desíti státech.
Kdo je Santorum?
Rick Santorum v kampani vystupuje jako zásadový křesťan a sociální konzervativec. Odmítá potraty bez výjimek, homosexuálům by zakázal nejen partnerství, ale i armádní službu a ve školních osnovách nahradil evoluci inteligentním designem. V ekonomické části programu slibuje zrušení veškerých daní pro americké výrobce zboží, zrušení celé Obamovy reformy zdravotnictví a přísnou fiskální disciplínu.
Santorum nejvíce z celé čtveřice kandidátů prosazuje důslednou velmocenskou politiku USA v zahraničí, včetně ozbrojených intervencí a budování vojenských základen po celém světě.
Americká média zaujal bývalý pensylvánský senátor výzvami, aby se kampaň vedla slušně, bez negativních reklam a osobních útoků. Sám se v minulých týdnech před kamerami příliš neobjevoval, neboť se věnoval nemocné dceři.
Znalci z listů The Wall Street Journal a The Washington Post vyslovili již několikrát názor, že Santorum ve skutečnosti neusiluje o nominaci na prezidenta, ale chce se stát Romneyho viceprezidentem. Do této souvislosti je dáván i Santorumův poslední výrok z noci na středu: „Nejsem zde, aby byl konzervativní alternativou k Mittu Romneymu. Jsem zde, abych byl konzervativní alternatvou Baracka Obamy.“
Různá vítězství, různá váha
Republikánské primárky probíhají různými způsoby ve všech padesáti státech USA a federálním distriktu, v němž leží hlavní město. Jednotlivé volební výsledky získávají kandidátům hlasy volitelů (resp. delegátů) z příslušných států. Tito delegáti vyjádří na srpnovém konventu Republikánské strany dotyčnému podporu. Kandidát s nejvíce hlasy pak získá právo vyzvat prezidentské kandidáty ostatních stran, zejména demokrata Baracka Obamu.
Každý stát reprezentuje jiný počet delegátů. Veledůležitou Floridu jich zastupuje 50. Například Nevadu, kde vyhrál v sobotu drtivě Mitt Romney, ale jen 28. Vítězství v jednotlivých státech má také různou symbolickou hodnotu — Iowa a New Hampshire jsou významné proto, že zde primárky začínají; Florida zase z toho důvodu, že skladba zdejšího obyvatelstva zhruba odpovídá geografické, etnické i politické struktuře celých Spojených států.
Konečný výsledek ovlivňují ještě tzv. superdelegáti — známé a zasloužilé stranické osobnosti z jednotlivých států, jež mohou na konventu hlasovat bez ohledu na výsledek primárek.
Letošní republikánský konvent má proběhnout ve floridské Tampě. Očekává se účast 2286 delegátů. Vítěz nominaního klání by měl obdržet hlasy nejméně 1144 z nich.
Nového prezidenta zvolí Američané tento rok 6. listopadu.
Další informace:
The New York Times Santorum Upsets G.O.P. Race With Three Victories
The Washington Post Rick Santorum’s strategy of focusing on low-key races paid off
The Guardian Rick Santorum back in the race after sweeping wins over Mitt Romney
BBC News Santorum hat-trick in Minnesota, Colorado and Missouri