Obama vybral na kampaň už 86 milionů, republikáni o řád méně
Petr JedličkaTýmu, jenž usiluje o znovuzvolení současného prezidenta USA, se podařilo v prvních měsících kampaně shromáždit více peněz, než si předsevzal. Republikánští donátoři naopak stále řeší, které z uchazečů podpořit jako nejnadějnější.
Současnému prezidentovi USA a týmu, jenž usiluje o jeho znovuzvolení, se podařilo za první tři měsíce kampaně vybrat 86 milionů dolarů (1,5 miliardy korun). Agenturám to v minulém týdnu oznámil manažer Obamovy kampaně Jim Messina.
Obamův tým si v dubnu 2010 předsevzal, že za první čtvrtletí shromáždí nejméně 60 milionů. Tento cíl ale splnil jen v jistém smyslu. Na vlastní účet Obamovy kampaně totiž přišlo na 47 milionů. Zbytek z celkových 86 milionů by zaslán na účet pro kampaně Demokratické strany, kam přispívají její obecní sympatizanti.
Messina je přesto dle vlastních slov spokojen. Na tematické tiskové konferenci zdůraznil, že většina letošních příspěvků Obamovi pochází opět od malých dárců: 98 procent donátorů prý zaslalo méně než 250 dolarů. Průměrný příspěvek přitom činil jen 69 dolarů.
Právě na shromažďování velkého počtu malých darů soustředil tým současného prezidenta kampaň už před minulými volbami: v letech 2007 a 2008. Tehdy se Obamovi podařilo za celou kampaň vybrat rekordních 745 milionů dolarů (12,6 miliardy korun).
Finance, z nichž je placena kampaň prezidentských kandidátů, se v USA vybírají tradičně šest (resp. necelých sedm) kvartálů. Někteří komentátoři zjara odhadovali, že náklady vítězných kandidátů tentokrát přesáhnou bilion dolarů. Nyní se odhaduje, že by kampaň před volbami v listopadu 2012 mohla být podobně drahá jako ta v roce 2008.
Ne chudí, ale neznámí
Republikánští uchazeči, kteří si teprve musí vydobýt nominaci své strany v primárkách, jsou ve shromažďování financí zatím úspěšní o poznání méně. Média sice přinášení informace jen o množství vybraných peněz na účtech jejich individuálních kampaní (a nikoliv na účtu strany); přesto však dokázali shromáždit jen o řád menší částky než jejich demokratický konkurent — 4,2 až 4,7 milionu dolarů.
Jedinou výjimkou je bývalý guvernér státu Massachusetts Mitt Romney. Jeho týmu se podařilo získat 18,25 milionu dolarů.
Pozorovatelé připomínají, že v této fázi kampaně posílají Američané peníze především těm kandidátům, které dobře znají. Mezi republikány splňuje tuto podmínku v celých USA právě jen Romney. Druhá ze známých tváří — bývalá guvernérka Aljašky a uchazečka o viceprezidetskou funkci z posledních voleb Sarah Palinová — svoje rozhodnutí o letošní kandidatuře opět odložila. V rozhovoru pro stanici FOX v minulém týdnu uvedla, že řekne poslední slovo do konce léta.
Podle preferenčních průzkumů zůstává republikánským favoritem stále Romney, následovaný s velkým odstupem Michele Bachmannovou, ultrakonzervativní poslankyní za stát Minnesota. Ta ale nemá dle mínění znalců velké šance, neboť její názory jsou i na republikánské poměry příliš krajní.
Více nadějnými kandidáty jsou ještě bývalý guvernér Minnesoty Tim Pawlenty, bývalý guvernér Utahu Jon Huntsman a současný guvernér Texasu Rick Perry. Odborníci dnes připisují největší šance právě Perrymu, neboť má největší zkušenosti, charisma i schopnost sjednotit republikánské frakce. Ani Perry kandidaturu zatím neoznámil, na rozdíl od Palinové má ale vytvořen kampaňový tým a jako oblíbenec texaských průmyslníků i značné finanční možnosti.
Další informace:
The Guardian Barack Obama re-election campaign raises $86m in three months
The Guardian Beware Rick Perry, the Republican party's real deal
Bloomberg Obama Re-Election Campaign Says More Than $86 Million Raised
National Review Alternative Headline: Obama 2012 Fundraising Behind 2008 Pace
Reuters UPDATE 3-Small donations fuel Bachmann campaign fund
AP Perry's credentials: As conservative as they come
Yahoo News Palin to announce 2012 plans by the end of summer