Blbá nálada je zpět

Lukáš Jelínek

Blbá nálada, kterou si pamatujeme z druhé půlky 90.let, je zpátky. A možná v ještě větší míře, stačí si uvědomit mlhu, jež pohltila ekonomický výhled naší země i celé Evropy do nadcházejícího desetiletí.

Průzkumy veřejného mínění se nemýlí. Navíc je podpírá zkušenost, kterou může kdokoli z nás nabýt po hospodách, holičstvích, ulicích… Volební preference ODS a TOP 09 v součtu oscilují kolem třiceti procent. Přitom tato „masa“ uzpůsobuje Českou republiku k obrazu svému. O tom, že se ČR ubírá správným směrem je podle zářijového průzkumu STEM přesvědčeno 29% občanů, s politickou situací je spokojeno jen 17% respondentů.

Zkrátka a dobře, „blbá nálada“, kterou si pamatujeme z druhé půlky 90.let, je zpátky. A možná v ještě větší míře, stačí si uvědomit mlhu, jež pohltila ekonomický výhled naší země i celé Evropy do nadcházejícího desetiletí. Míra korupce neklesá, politické strany se zmítají v klientelistických pavučinách, na rychlosti nabírá demontáž veřejných služeb a sociálního státu.

Převládající nálada velí pohřbít iluze, jimž jsme propadli v (a po) listopadu 1989. Pláčem a skepsí si ale nepomůžeme. Chybou ostatně bylo si nějaké iluze dělat. A vůbec — čeho se týkaly? Poctivosti podnikatelů, odpovědnosti politiků a zelené pro participaci občanů?

Vzory jsme před dvaadvaceti lety přirozeně viděli na Západě. Jenže nic, nikdy a nikde není černobílé. Šíbři a šibalové jsou navíc v plagiátorství, výrobě padělků jako doma. A tak nám naservírovali pouhou karikaturu liberálně-demokratické společnosti a právního státu. Většina tuzemské společnosti dlouho neprotestovala. Hnutí odporu muselo počkat až na dorůstající generaci dvacátníků, třicátníků, co kdysi klíči nezvonili a naučili se pohlížet na českou realitu kriticky, bez růžových brýlí. Především oni dnes dokáží integrovat skupinu těch, co se nebojí zvolat, že král je nahý.

Nemá smysl, aby pár solitérů, kteří již dvacet let upozorňují na slabá místa systému, v němž žijeme, teď kádrovalo své spoluobčany, co prozřeli se zpožděním. Nemá smysl ani propadat patosu. A už vůbec nemá smysl se tvářit, že vše je ztraceno nebo že jediným východiskem je nová revoluce, která vše překope k nepoznání.

Konečně zde začíná fungovat občanská společnost. Občanská sdružení vyjadřující se k politice rostou jako houby po dešti. Spousta neziskových organizací kultivuje každodenní chod této země v konkrétních oblastech a sférách. A ani nad politickými stranami bych hůl nelámal. Sociální demokracii dochází, v čem je síla hnutí. Zelení tepou aroganci většinové společnosti vůči minoritám. Lidovci nemají jen Čunka, ale i Pitharta. Velmi racionálně se chovají i komunisté. Když odhlédneme od jejich archaického slovníku, uzříme věcný přístup ke gordickým uzlům tuzemské současnosti.

Pořádnou dávku optimismu do mne vlila víkendová programová konference ČSSD. A nezasloužily se o to ani plamenné projevy řečníků, ani alternativní koncepce správy zdravotnictví, daní, penzí nebo boje s korupcí. Hlavní sociálně demokratickou devizou je nadhled, sebekritičnost a otevřenost.

Už z úvodního vystoupení Bohuslava Sobotky jsem si poznamenal: politika u nás dosáhla nejhorší pověsti, je plná arogance, střetu zájmů, je nezbytné omezit vliv peněz na politiku, musíme se vrátit k debatě, potřebujeme etické vládnutí, využívejme nové technologie a alternativní zdroje, ekologizujme náš život, neodepisujme EU ani euro, Česká republika musí být v jádru Evropské unie…

Unikátní však byly zejména příspěvky hostů v jednotlivých panelech. Která jiná strana dovolí, aby na její adresu zaznívalo tolik kritických slov? Zatímco delegáti kongresů ODS a TOP 09 se nedávno výhradně chvástali, jak jsou skvělí, na konferenci ČSSD zaznělo hned zkraje několika proslovů hostů: Budu hovořit o tom, co mi v programu sociální demokracie chybí… Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil i mluvčí iniciativy Veřejnost proti korupci Jan Štern vyzvali sociální demokraty: Zbavte se svých vlastních korupčníků! Ústavní právník Jiří Přibáň tepal „privatizaci“ politiky a politických stran, včetně ČSSD. A filozof Václav Bělohradský, který se mimo jiné věnoval tomu, jak přetavit rozhořčení v politický program, popřál sociální demokracii, aby její heslo „Mluvte nám do toho“ zůstalo v platnosti i tehdy, až ČSSD převezme vládní otěže.

Domnívám se, že styl politické práce, který předvedla sociální demokracie, je přesně tím, co doplňuje četné protesty nespokojených a rozčarovaných občanů. Pouze hloupá politická strana k nim přijde a řekne: My víme, co s tím, pojďte nás volit. Ta chytrá naopak pronese: Pojďme hledat řešení společně, určitě nás něco nosného napadne. ČSSD neukazuje svaly a nekáže. Už to je nadějí, že lze politiku v českých, moravských a slezských krajích rehabilitovat.

Je nejvyšší čas, aby občané našli odvahu cvičit a cepovat „své“ partajní koně a aby politici pochopili, že legitimitu jejich počínání dodá pouze autentická občanská podpora po každé celé volební období.

  Diskuse
  November 17, 2011 v 9.28
  Také to začínám vidět pozitivněji. Společnost se pozvolna mění a politika přestává být záležitostí jen "těch nahoře". Lidé si stále víc uvědomují svou pozici i pozici druhých lidí a to je první krok k tomu, aby se začali spojovat a něco s tím dělali.
  BV
  November 17, 2011 v 16.23
  Historie se opakuje
  Doba před rokem 1968 se vyznačovala bezvýchodností-stupidní politika za Václava Novotného nedávala žádné možnosti ke slušnému životu,vrcholilo omezování svobodného projevu i pohybu,bylo to období skutečné diktatury.Východisko nabídl právě rok 1968,kdy společnost ožila a nabídla socializmus s lidskou tváří.Nebýt sovětských tanků,byla by to zcela jiná republika.
  Současná situace je prakticky stejná-plná vzájemného podezřívání mezi politiky,bezvýchodnost,pociťovaná lidmi,hledajícími možnost změny-to ukázaly už poslední volby,kdy ale příliš jednoduchý přístup voličů bez hlubšího pohledu vedl ke guláši,který vznikl po vstupu VV a TOP na scénu.Dnes hrozí podobné nebezpečí z akcí Bobošíkové ,Babiše a možná i dalších.Pokud voliči nesledují vývoj,mohou podlehnout laciným slovům o boji proti korupci,jak ho hlásá pan Babiš,který přitom velice opatrně obchází jakékoliv vyjádření o přístupu k sociálním otázkám,které jsou přitom úhelným kamenem současné situace.Proto je třeba vítat současný přístup ČSSD,která od nafouklých řečí a slibů Paroubkovských přechází ke střízlivému hodnocení a nabízí nelehkou,ale rozumnou cestu k nápravě.Je třeba jen doufat,že do dalšího vývoje nebudou zasahovat cizí vlivy,podobné těm z roku osmašedesátého.
  November 17, 2011 v 20.56
  blbá nálada, program a korupce
  Blbá nálada je stav společnosti, ale není to program, sám hněv, rozhořčení, zklamání a naštvanost nic nezmění. Program sociální demokracie není špatný, ale jde o to, jak ho učinit skutečností. Potěšilo mě, že na programové konferenci předseda odborů Zavadil i publicista Jan Śtern vyzvali sociální demokracii, aby se zbavila svých korupčníků. Dokud sociální demokracie účinně nezasáhne proti svým zkorumpovaným členům, nebude věrohodná. To lze dobře sledovat v Praze a v Ústeckém kraji. Nejúčinnějším nástrojem by bylo, aby ti členové sociální demokracie, o nichž se všeobecně ví, že jsou spojeni s mnoha korupčními skandály a mají okolo sebe vybudouvanou klientelistickou síť, se neobjevili na kandidátkách. Takovými vyhlášenými postavami v Ústeckém kraji jsou Pavel Kouda a Petr Jakubec. Jsou známí i vedení sociální demokracie. Přesto se Jakubec objevil na krajské kandidátce děčínské sociální demokracie na druhém místě. 22 členů hlasovalo proti, 28 však pro, takže hrozí, že se na ni znovu objeví. Pokud sociální demokracie nepřejde od slov k činům, nelze čekat zlepšení v této oblasti.
  SH
  November 17, 2011 v 21.09
  Ach jo.
  Napřed jenom pro pořádek. Ten Novotný se jmenoval Antonín. A byl to právě on, kdo velmi rozumně povoloval uzdu napřed porevolučního teroru a později i diktatury. Jenom pro legraci, za jeho vedení ceny spotřebního zboží pomalu, leč neustále klesaly. A ne jenom u zboží, jež vyšlo z módy, nebo uvolňuje místo ve skladech pro novou nadprodukci. Věc naprosto neuvěřitelná kdykoliv před ním i po něm. A v kapitalismu založeném na úvěru, dokonce absolutně vyloučená. Právě pro vyjmenované ústupky to nakonec nejvíc odnesl.
  Srovnávat tehdejší dobu a dnešek je nesmysl, jako konečně srovnávání jakýchkoliv dvou dějinných procesů, či dokonce jen událostí. Opravdový myslitel hodnotí každou dobu z faktů jí samé. Pokud to vůbec umí.
  ČSSD byla vždycky výborná na programy, především když byla v opozici. Reálná vládní politika ale nestála vesměs za nic. Její údržba nadvlády kapitálu sice nebyla tak stupidně lokajská, ale k zásadní nadvládě politiky nad národohospodářstvím a podnikatelským sektorem, se nikdy nedopracovala. Její kapitalismus s lidskou tváří, založený převážně na „sociálním cítění“, byl pasé už před stoletím. Dneska už vůbec nemá smysl. O participaci si může jenom naivně tlachat. Bez „diktatury“ nad financemi nedokáže totiž vůbec nic. Konec konců už to ukázal i výběr „řečníků“. Politicky realisticky hovořil podle mého soudu pouze Fico. Ostatní se opájeli svou vzdělaností a …proč nebyl pozván třeba Žižek?
  November 18, 2011 v 11.01
  Jak do toho mluvit?
  Když ČSSD říká „Mluvte nám do toho,‟ (a stejně pak nechává krajské kmotry rozhodovat, kdo mluvit bude a kdo ne http://www.denikreferendum.cz/clanek/10929-litomericka-verejnost-demonstruje#comment_14923 ), má připravený program pro nastolení participativní demokracie? Předkládá návrhy potřebných zákonů? Vede o nich veřejnou diskusi? Nutí současnou korupční koalici opakovaně veřejně obhajovat, proč například stále brání zavedení účinného obecného referenda? A je ochotna se zavázat, že například zavede systém referend, jaký mají ve Švýcarsku, jakmile k tomu dostane v parlamentu sílu?