Volby v Polsku vyhrála strana premiéra Tuska, o koalici jedná s lidovci
Petr JedličkaTuskova Občanská platforma získala o něco více hlasů, než jí připisovaly předvolební prognózy. Nejvíce ovšem překvapil úspěch nového, provokativně liberálního hnutí Janusze Palikota.
Nedělní volby do polského Sejmu vyhrála Občanská platforma (OP), strana dosavadního premiéra Donalda Tuska. Podle již oficiálně potvrzených výsledků jí vyjádřilo podporu 39,18 procent voličů. Tuskova strana tak obsadí 206 ze 460 poslaneckých křesel.
Největší konkurent OP — konzervativní Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského — získal o necelých 10 procent hlasů méně. V novém Sejmu bude mít 158 míst.
„Mám úžasnou radost. Jsem nadšený (...) Rád bych poděkoval Polákům, kteří nám dali své hlasy, i těm, co nás nevolili. Budeme pracovat pro všechny,“ uvedl v reakci na výsledky Tusk.
„Naše chvíle se blíží. (Jednoho dne) zvítězíme, protože máme pravdu. Polsko změnu potřebuje (...) Nyní jen doufám, že vláda bude bojovat s finanční krizí a ne s PiS,“ citují polská média Kaczyńského.
Premiér Tusk vyhrál s OP již druhé parlamentní volby v řadě. To se od pádu minulého režimu v Polsku nikomu nepovedlo.
Některými komentátory je ovšem za skutečného vítěze označován předseda třetího nejúspěšnějšího uskupeni — bývalý poslanec OP Janusz Palikot. Tzv. Hnutí Palikot získalo podporu 10,01 procent voličů, přestože jde o velmi mladé uskupení. Palikot vstoupil do voleb s provokativně liberálním programem (legalizace měkkých drog a potratů, zdanění kněžích, státní příspěvek na umělé oplodnění, apod.). Poslanci jeho Hnutí obsadí 40 míst.
„Je to fenomenální,“ reagoval na první výsledky sám Janusz Palikot.
„Považte, že před osmnácti měsíci (krátce po založení strany) nám průzkumy přisuzovali pouze jedno nebo dvě procenta,“ doplnil.
Výběr partnera
Jaroslaw Kaczyński i četné komentáře před volbami naznačovali, že vznik Palikotovy strany je jen účelový a že Občanská platforma po volbách uzavře koalici „sama se sebou“. Současný ministr zahraničí a druhý muž OP Radek Sikorski ale už v neděli takovou možnost za celou stranu zavrhl.
„Premiér rozhodně vylučuje koalici s někým, kdo se staví za legalizaci narkotik“, uvedl pro média.
Znalci upozorňují, že koalice OP-Palikot je stále možná; pravděpodobnější je však dle článků v pondělním tisku spojení Platformy s jednou ze dvou dalších stran, které se ještě do Sejmu dostaly: Polskou lidovou stranou (PSL), se kterou OP vládla v uplynulých čtyřech letech, a Svazem demokratické levice (SDL).
PSL obdržela 8,36 procent hlasů (28 mandátů), SDL 8,25 procenta (27 mandátů). Platforma potřebuje ke sněmovní většině partnera s 25 hlasy.
Donald Tusk si pozval předsedu PSL Waldemara Pawlaka k prvnímu jednání už v pondělí odpoledne; podle úterních zpráv se oba politikové nedohodli. Agentruy uvádějí, že PSL by si chtěla nechat sejná tři ministerstva, která řídila doposud: zemědělství, hospodářství a práce a sociálních věcí.
Předsedové všech parlamentních stran by se měli též v následujících dnech setkat s prezidentem Bronislawem Komorowským.
Kdo ovšem povede případná koaliční jednání za SDL, není jasné. Dosavadní předseda Grzegorz Napieralski obdržel ve svém (štětínském) obvodě pouze 6 procent hlasů a podle zpráv z pondělního odpoledne již dal předsednickou funkci k dispozici.
Slabá účast?
Občanské Platformě se jako tradičně dařilo více na severu a západě země. Ve východopolských obvodech zvítězilo Právo a spravedlnost. Platformu dále volilo nejvíce žen. PiS zase výrazně uspěla na venkově.
Voleb se zúčastnilo 48,87 procent oprávněných voličů. Podle přehledů Polského rozhlasu je to o sedm procent méně než v roce 2007; tehdy však Poláky zmobilizoval odpor vůči ultrakonzervativní koalici Práva a spravedlnosti, Ligy polských rodin a strany Sebeobrana. Před tím, tj. v roce 2005, přišlo volit jen málo přes 40 procent oprávněných.
Vedle 460 poslanců volili Poláci také všech 100 senátorů. 63 je podle konečných výsledků z Občanské platformy, 31 z Práva a spravedlnosti, čtyři z Polské lidové strany a dva z dalších uskupení. Do polské horní komory se letos poprvé volilo čistým většinovým systémem z jednomandátových obvodů.
O programech a předvolební profilaci polských stran viz zde.
Další informace:
Polskie Radio Election 2011 LIVE — building a coalition
Polskie Radio Election night 2011 - Exit poll: second win predicted for Civic Platform
Polskie Radio Donald Tusk promises to 'govern for everyone'
Gazeta Wyborzca Wygrani, przegrani, najciekawsze przypadki
Gazeta Wyborcza Sztab Palikota. Cud bez Boga
Gazeta Wyborcza Sztab PO. Miłość ważniejsza od władzy
Gazeta Wyborcza Sztab SLD. Napieralski wini media, SLD szuka następcy
Rzeczpospolita Pawlak: Nie mówię o koalicji z pewnością
Rzeczpospolita Cząstkowe dane PKW. PSL przeskoczył Palikota