Italský parlament schválil další úspory, trhy žádají více
Petr JedličkaPo Senátu schválila Berlusconiho reformní balíček i Poslanecká sněmovna. Vláda si od něj slibuje úsporu 54 miliard eur do tří let, trhy se jí však úplně uklidnit nepodařilo. Nespokojenost Italů s premiérem i jeho vládou stále roste.
V noci ze středy na čtvrtek prošel italskou Poslaneckou sněmovnou další reformní balíček Berlusconiho vlády. Stalo se tak většinou 14 hlasů. Předkladatelé balíčku si od opatření slibují úsporu 54 miliard eur (1,3 bilionu korun) do roku 2013. Od stejného roku by měly též italské vlády sestavovat pouze vyrovnané rozpočty, což má být vtěleno i do ústavy.
Vedle odlehčení veřejným financím měl balíček uklidnit i mezinárodní finanční trhy. To se dle aktuálních zpráv podařilo jen částečně. Italské dluhopisy s pětiletou splatností se ve čtvrtek prodávaly s úrokem 5,6 procenta. Za dlouhodobě ufinancovatelnou se přitom považuje míra okolo 4 procent.
Podle znaleckých komentářů trhy očekávají, že vláda pokročí v reformním úsilí ještě více.
„Je zapotřebí si uvědomit, že nikdo jiný nám nepomůže,“ cituje agentura ANSA čtvrteční reakci Emy Marcegagliové, předsedkyni největšího z italských zaměstanvatelských svazů.
„Musíme se spolehnout sami na sebe a konečně schválit reformy, jež byly po příliš mnoho let odkládány. Jinak nás vláda dostane do velmi vážné situace,“ uvedla Marcegagliová dále.
Z pohledu italských průmyslníků a majitelů velkých společností nejsou dosavadní reformy stále dost důsledné, neboť 70 procent z příslušné úspory má krýt zvýšení daní. Ty by zaměstnavatelé viděli raději klesat.
Konkrétně se poslední balíček stává ze zvýšení daně z příjmů nejvíce vydělávajících osob (pro příjmy nad 300 tisíc euro, resp. 7,2 milionu korun ročně o 3 procenta), z jednoprocentního zvýšení DPH (na 21 procent), dílčí důchodové reformy (posunutí věku pro odchod žen do penze), změn v zákonech, které usnadňují propouštění, a opatření, která zpřísňují dohled nad výběrem daní a zamezují únikům.
Poslední a obecně nejvíc kontroverzní složkou balíčku je správní reforma, která významně krátí rozpočty regionálních samospráv (upírá jim samostatný příjem z daní vybraných v dané oblasti), snižuje počet členů regionálních rad na polovinu a nutí města s méně než 1000 obyvateli k připojení k jiným, větším.
Dle četných reakcí starostů a oblastních politiků nebude v důsledku této reformy možné v následujících letech opravovat silnice a na mnoha místech provozovat veřejnou dopravu.
Po třiačtyřicáté
Poslední reformní balíček je třetím souborem velkých úsporných opatření, které Berlusconiho kabinet připravil od začátku poslední fáze krize. Poslancům — a týden před nimi i senátorů — byl ke sválení předložen zároveň s návrhem na vyslovení důvěry vládě. Tohoto postupu užila současná vláda již po třiačtyřicáté od svého nástupu. Podle zástupců opozičních stran to dokazuje, jak málo si je svými kroky jistá.
Podobné svědectví odhalují i průzkumy veřejného mínění. Podle posledního šetření, které si nechal vypracovat deník La Repubblica, je s výkonem premiéra spokojeno 24 procent dotazovaných. V červnu tohoto roku to byly o čtyři procenta více. Ještě nižší je pak spokojenost s celou vládou — za správnou její politiku označuje 19 procent Italů.
Během hlasování v Poslanecké sněmovně demonstrovalo na náměstí před parlamentem několik stovek lidí, převážně stoupenců levicových stran. Radikálnější část z nich se přímo pokusila do budovy vtrhnout. Policie jí ale zastavila a celé srocení následně rozehnala.
Protesty podobného rozsahu probíhají dnes v Itálii každý týden a světová média se jim věnují spíš už jen symbolicky. Výjimkou se stal pochod proti hrabivosti, v rámci než minulou sobotu přivedl před parlament dav známý herec a aktivista Beppe Grillo. Demonstranti pod jeho vedením vysypali před budovu sněmovny několik košů slávek — mořských mušlí —, na jejichž skořápky byla vyškrabána jména poslanců. Podle Grilleho se tito drží v hubených časech svých výhod (příspěvky na reprezentaci, leteckou dopravu, penze či kadeřníky) jako slávky mořských útesů.
Další informace:
ANSA Austerity package gets confidence in House
ANSA Italy 'risks slow growth' despite budget package
ANSA Italians losing faith in Berlusconi
AP Vote on Austerity Plan Sparks Clash in Italy
Reuters Italians Dump Mussel Shells to Protest Austerity