Kácení na Šumavě bylo v rozporu se zákonem, rozhodla inspekce
Vratislav DostálVedení šumavského národního parku kácelo u Ptačího potoka v rozporu se zákonem a Česká inspekce životního prostředí mu za to chce udělit až dvoumilionovou pokutu. Vyplývá to alespoň z dopisu, který od inspekce životního prostředí obdrželo Hnutí DUHA.
Vedení šumavského parku kácelo na u Ptačího potoka protizákonně a hrozí mu pokuta od České inspekce životního prostředí. V dopise pro ekologické Hnutí Duha inspekce uvedla, že se správou parku zahájí správní řízení o udělení sankce v maximální výši až dva miliony korun.
Podle ředitele Hnutí DUHA Petra Machálka se tak potvrdilo, že ředitel parku Jan Stráský a jeho náměstek Jiří Mánek celé léto bez ostychu balamutili veřejnost, když tvrdili, že devastace lesa na Ptačím potoce je schválená a v pořádku. „Přitom byla ilegální. Měli by se omluvit všem lidem, kteří bránili vzácnou šumavskou přírodu a na které posílali policii,“ dodal Machálek.
V řízení o uložení pokuty budou nyní inspektoři zkoumat rozsah poškození vzácné přírody na Ptačím potoce. „Je to dramatický zvrat. Inspekce potvrdila, že kácení vzácných lesů na Ptačím potoce bylo po celou dobu ilegální. Budeme pečlivě sledovat, jestli někdo na inspektory nedělá politický nátlak během řízení o udělení pokuty,“ uvedl Jaromír Bláha z Hnutí DUHA.
Stanovisko inspekce tak potvrdilo argumenty Hnutí DUHA a Ekologického právního servisu (EPS). Ekologové totiž už dříve uvedli, že vedení národního parku nemělo k vykácení tisícovek stromů speciální povolení. „Svým počínáním porušilo zákon a drasticky poničilo vzácný horský les, který je mimo jiné domovem vzácného tetřeva hlušce,“ nepochybují ekologové.
Stanovisko inspekce přivítala i právnička EPS Markéta Cooiman, která dle svých slov věří, že bude celá záležitost řádně a transparentně prošetřena.
„Zásah inspekce bohužel přichází až ve chvíli, když již byli na vzácném šumavském lese způsobeny nevratné škody. I přesto je zcela žádoucí a mělo by být v právním státě standardem, aby za takovéto porušení zákona a znehodnocení přírody nesly kompetentní osoby odpovědnost,“ myslí si Cooiman.
Ekologičtí aktivisté, kteří bránili stromy před kácením, změřili, že dřevorubci u Ptačího potoka poškodili celkem přes 32 hektarů lesa. Sama inspekce pak podle Hnutí DUHA v dopise uvedla, že některé z vykácených ploch jsou větší než pět hektarů.