USA: Perryho tým potvrdil kandidaturu, čeká se už jen na Palinovou
Petr JedličkaMluvčí texaského guvernéra potvrdil, že jeden z nejúspěšnějších představitelů současné americké pravice v sobotu oznámí prezidentskou kandidaturu. Skupina republikánů s reálnou nadějí na volební úspěch se tak formuje do konečné podoby.
Texaský guvernér Rick Perry oficiálně rozšíří skupinu republikánských politiků, kteří se ucházejí o stranickou nominaci pro blížící se prezidentské volby. Médiím to ve čtvrtek potvrdil jeho mluvčí Mark Miner. Perry je v průzkumech jedním z favoritů. Přesto s konečným rozhodnutím doposud váhal.
„,Definitivně to hodlá oznámit v sobotu' (...) Pokud se ale ptáte, zda se skutečně zapojuje do boje, pak zní odpověď ,Ano',“ citují Minera agenturní zdroje.
Podle komentátorů newyokrských Timesů i britského Guardianu se rozhodnutím jednoho z nejúspěšnějších představitelů dnešní americké pravice nabídka republikánů, kteří jsou reálně schopni porazit Baracka Obamu, uzavírá. Poslední, na jejíž jasné slovo se v této souvislosti čeká, je bývalá guvernérka Aljašky Sarah Palinová. Ta se má vyslovit v nejbližších dnech.
Dosud přihlášené kandidáty nyní čekají tři dny intenzivní agitace a důležitá série vintrostranických anket v Iowě (tzv. straw polls). Po ní se skupina uchazečů definitivně rozdělí na ty s větší či menší nadějí a na jasné outsidery.
Ideální kandidát ...
Soudě dle postřehů anglosaských pozorovatelů se Perryho šance jeví jako opravdu velké. Podle washingtonského dopisovatele Guardianu Ewena MacAskilla má texaský guvernér vše, co ostatním republikánským uchazečům chybí: vysokou exekutivní funkci (Perry je dokonce nejdéle sloužícím guvernérem v dějinách svého státu), mimořádné řečnické nadání, schopnost spojovat různě zaměřené frakce strany a nadto peníze z texaských ropných společností.
Podle Chrice McGreala z téhož listu je navíc pověstný mimořádným citem pro to, co zrovna Američané chtějí slyšet, i pro to, co je právě (z politického hlediska) zapotřebí udělat.
Politika, jíž Perry v Texasu praktikuje, zapadá do současných republikánských představ o ideálním směřování USA takřka dokonale. Perry od nástupu do funkce v roce 2000 seškrtal sociální výdaje a rozpočet zdravotnictví, vytvořil korporacím podmínky pro tvorbu pracovních míst a intenzivně podporoval rozmach paralelního sociálního systému, založeného na dobrovolné pomoci prostřednictvím církevních charit. Image prozřivšího demokrata (Perry v roce 1988 řídil prezidentskou kampaň Ala Gora), armádního letce, hocha z farmářského prostředí a silně věřícího křesťana záhy doplnil o pověst zásadového kritika washingtonského centralismu. Tu navíc rozvíjel ještě za vlády George W. Bushe (podle něj příliš liberálního), a tak dnes nemůže být podezírán, že pouze podléhá poslední republikánské módě.
Slabinou Perryho jsou podle Timesů i Guardianu naopak tři skutečnosti: že ve svých projevech občas symbolicky porušuje jedno ze základních tabu amerického politického systému — jasné oddělení státu a církve; že již několikrát podpořil - byť spíše v nadsázce - myšlenku vystoupení Texasu z USA; a že pochází ze stejného státu jako George W. Bush. Právě Bushe vystřídal Perry v guvernérském úřadu a právě s ním bude teď stále srovnáván.
Podle přispěvatelů progresivního webu Alternet.org by přitom Perryho zvolení znamenalo pro pokrokářský ideál americké budoucnosti ještě větší ránu, než nástup George W. Bushe mladšího. Texaský guvernér se otevřeně vymezuje vůči ekologickým regulacím všeho druhu, horuje pro oslabení odborářský práv či prosazuje striktní protipotratovou politiku. Ve funkci zároveň podepsal 232 rozsudků smrti, v čemž drží další ze svých guvernérských prevenství.
... a jeho konkurenti
S Rickem Perrym se o republikánskou nominaci aktivně uchází osm dalších politiků: bývalý senátor za stát Pensylvánie Rick Santorum, který se nejzřetelněji hlásí k obnově vojenko-politického vlivu ve světě; minnesotská poslankyně Michele Bachmannová, jež zastupuje moralistní křídlo ultrakonzervativního hnutí Tea Party; bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich, jenž patřil k tvůrcům republikánské politiky za éry Billa Clintona; bývalý guvernér státu Massachusetts Mitt Romney, který je považován za kandidáta středního proudu a velkého businessu; moderně se profilující nekonzervativec a bývalý guvernér Minnesoty Tim Pawlenty; bývalý guvernér Utahu Jon Huntsman; známý libertarián, obhájce izolacionistické politiky a texaský poslanec Ron Paul a Herman Cain — bývalý ředitel úspěšné firmy Godfather's Pizza (Kmorova pizza), jenž nikdy nezastával vysokou politickou funkci a který se profiluje jako klasický selfmademan z lidu, ač se mu o kampaň starají lidé Davida Kocha, majitele jednoho z největších energetických koncernů v USA.
O soupeři Baracka Obamy, který je ve své Demokratické straně jediným vážným kandidátem, se oficiálně rozhodne až po sérii republikánských státních primárek. Ta je plánována na příští jaro, již nyní se ale jednotliví uchazeči střetávají ve velkých televizních debatách. Debaty proběhly dosud tři a v té poslední — iowské, 11. srpna — nezískal podle tematických komentářů nikdo navrch. To podle znalců Perryho šance dále zvyšuje.
Právě v Iowě se také o víkendu konají avizované straw polls - řada republikánských setkání spojená s výstupy hudebníků, občerstvením, prezentací kandidátů a zejména vnitrostranickými anketami. Rick Perry by měl do Iowy dorazit až v neděli, neboť chce v sobotu navštívit ještě republikány v dalších dvou státech důležitých pro volby: v Jižní Karolíně a v New Hampshire.
V dosavadních průzkumech preferencí vede mezi republikánskými respondenty Romney, těsně následován Perrym. Třetí nejoblíbenější kandidátkou je Michele Bachmannová.
Další televizní debata se uskuteční 14. září v Kalifornii. Vlastní primárky pak začínají 6. února.
Další informace:
The Guardian Rick Perry announces candidature to spice up Iowa Republican debate
The Guardian Rick Perry to try his luck in presidential race
The Guardian Rick Perry's chances spurred by underwhelming Republican debate
Alternet.org The 10 Worst Things About Rick Perry
The New York Times Rick Perry - profile
The New York Times Rick Perry - The Coyote Candidate
Přesto však iowské straw polls nějakou váhu mají: bývalý guvernér Minnesoty Tim Pawlenty v reakci na výsledek svoji prezidentskou kandidaturu stáhl; navíc se ukázala síla těch republikánů, kteří jsou ochotni podpořit kandidáta, jež se ze znaleckého pohledu jeví jako příliš extrémní.
Analytici nyní očekávají, že se Rick Perry zaměří právě na ty republikány, kteří o víkendu hlasovali pro Bachmannovou - tedy zejména fiskální konzervatice a moralistní křídlo Tea Party. Mitt Romney by se měl naopak pokusit získat původní Pawlentyho stoupence.