Bátora a D.O.S.T. se brání nařčení z antisemitismu
Vratislav DostálIniciativa D.O.S.T. se ohradila proti tvrzení židovské obce. Ta ji ve své letošní zprávě o českém antisemitismu označila za nebezpečný fenomén. Obvinění z extremismu a rasismu vyvracel i předseda iniciativy a nově i státní úředník Ladislav Bátora.
Ultrakonzervativní iniciativa D.O.S.T. se ve čtvrtek ohradila proti tvrzení židovské obce, která ji ve své letošní zprávě o českém antisemitismu označila za nebezpečný fenomén. Taktéž předseda iniciativy a nově i úředník ministerstva školství Ladislav Bátora vyvracel obvinění z rasismu a extremismu.
Podle Bátory je prokázané, že není rasistou, antisemitou a extremistou. Podle ČT24 argumentoval mimo jiné tím, že mu Národní bezpečnostní úřad neodebral bezpečnostní prověrku, kterou dříve získal.
Avšak expert na neonacismus a spolupracovník Deníku Referendum František Kostlán má za přirozené, že se mají potřebu bránit i lidé jako Bátora a Semín, neboť předtím, než uchopí moc a zničí demokracii, chtějí podle Kostlána před veřejností vypadat přijatelně.
Před lety se totiž Bátora účastnil přednášky o českém protižidovství, pořádané ultranacionalistickou Vlasteneckou frontou. Bátora rovněž v práci s názvem Česká revue - Můj národ a má vlast pochválil antisemitský spis Rudolfa Vrby nazvaný Zkáza Slovanů.
Zkáza Slovanů je epizodní záležitost, tvrdí Bátora
„Já jsem Zkázu Slovanů četl těsně po okupaci, když mi bylo asi sedmnáct, pamatuji se, že na mě působila skvěle, protože si uvědomte, že tehdy jsme nevěděli vše, co víme dneska," hájil podle České televize Bátora svůj názor na Vrbovu knihu.
Svůj pochvalný komentář k Vrbově knize označil Bátora za epizodní záležitost. Přitom podle serveru Romea.cz Vrba v knize cituje celé pasáže z nejznámějších antisemitských publikací a přetiskuje názory hlavních antisemitských ideologů té doby.
„Především pak vyzdvihuje celosvětové známé antisemitské podvrhy tzv. Protokoly sionských mudrců, dále například spis s názvem Russlands Todtengraber (Hrobaři Ruska) od Dr. Alfreda Rosenberga, který byl po Adolfu Hitlerovi hlavní ideolog v nacistickém Německu,“ píše se na serveru.
Vrba ve své knize také podle serveru Romea.cz cituje například antisemitské články ze stranických novin NSDAP - Völkischer Beobachter od Dietricha Eckarta.
„Tento významný člen okultní organizace Thule, šéfredaktor Völkischer Beobachter a osobní přítel Adolfa Hitlera byl též zaníceným antisemitou. Hitler ho v druhém díle Mein Kampf označil za jednoho z nejlepších mužů, který svou neústupností, myšlením a činy zasvětil celý život německému národu,“ uvedl server Romea.cz.
Jak jde dohromady pochvalný komentář k Vrbově antisemitské knize a Bátorovo tvrzení o tom, kterak je prokázané, že není rasistou, antisemitou a extremistou, předseda iniciativy D.O.S.T. neupřesnil.
Namísto toho poznamenal, že si příliš nepamatuje na protižidovskou přednášku Vlastenecké fronty. „Netušil jsem, že se na ty přednášky nemá chodit," dodal Bátora.
Bátora je prokazatelně součásti krajní pravice, nepochybuje Kostlán
„Co se týče Bátory a iniciativy D.O.S.T., tak nic není mediálně vykonstruované - toto tvrzení jen používají jako štít,“ myslí si Kostlán, který tím naráží na tvrzení iniciativy, jež formulovala v narozeninovém blahopřání prezidentu Klausovi.
Iniciativa D.O.S.T. v něm totiž prezidentovi poděkovala za to, jak se údajně s vervou zastal Ladislava Bátory hned na začátku prý nenávistné kampaně, kterou proti němu od letošního února vedla a dále vedou bezmála všechna média a mnozí politici.
Nicméně kritika Bátory je podle Kostlána oprávněná a o jakékoli mediální vykonstruovanosti či dokonce o nenávistné kampani nemůže být řeči. „Jak Bátora, tak jeho iniciativa tíhnou dlouhodobě ke krajní pravici, či spíše jsou již po jistou dobu její součástí. A je ostudou České republiky, že se prezident a jeho podřízení s těmito lidmi stýkají veřejně i v soukromí,“ nepochybuje Kostlán.
Ostatně Bátora byl v roce 2006 lídrem kandidátky dnes už rozpuštěné Národní strany na Vysočině. I když kandidoval jako nestraník, podle kritiků musel postoje a myšlenky strany uznávat. Předloni v se jejím klipu k volbám do Evropského parlamentu dokonce objevilo slovní spojení „konečné řešení otázky cikánské". A jeho jarní jmenování poradcem na ministerstvu školství vyvolalo kritické ohlasy.
Proti působení Bátory v resortu školství se kvůli jeho názorům vyslovil také Český helsinský výbor, zástupci organizace Amnesty International, Člověk v tísni, Liga lidských práv a další. Kritizovali je i někteří politici.
Skupina odborníků a organizací, které se zabývají lidskými právy, pomáhají přistěhovalcům a vzdělávají romské děti, napsala pak ihned po jmenování Bátory poradcem ministru školství Dobešovi otevřený dopis, ve kterém ministra upozorňovali, že sympatie k myšlenkovému směru zaniklé Národní strany „jsou v mnoha ohledech v konfliktu" se záměry ministerstva, které upravuje školský zákon, Národní program rozvoje, vzdělávání České republiky (Bílá kniha), Dlouhodobý záměr vzdělávání a vzdělávací soustavy České republiky či Národní akční plán inkluzivního vzdělávání.
Snad jediný, kdo se naopak Bátory zastal, byl právě prezident Václav Klaus, který označil kauzu zaměstnání Bátory na ministerstvu školství za diktaturu politické korektnosti.
Iniciativa D.O.S.T. působí pod hesly svoboda, tradice, normalita. „Není to jednoduše jednobarevné uskupení. Pohybují se v rámci ní lidé od poslanců přes nejrůznější ultrakonzervativce katolického typu až po pravicové extremisty,“ popsal už dříve Kostlán pro Deník Referendum složení iniciativy, kterou podepsalo přes šest set lidí.
Další informace:
ČT24 Bátora a D.O.S.T. se ohradili proti obvinění z antisemitismu
Obávám se, že se jak autoři referované zprávy, tak F. Kostlán, dostali do této situace. Bátora je opravdu dost (i D.O..S.T.) silná káva - ale přesto je projevem takové reflexivní brechtovské hlouposti, když se mu vyčítá antisemitismus na základě citované četby. Prohlásím-li, že Papírový Mojšl je jedna z lepších básní ve Slezských písních a nepovažuji za nutné k tomu dodávat, že se distancuji od prvních, antisemitských slok; řeknu-li, že Havlíček Borovský napsal moudré texty, jejichž úrovně pak dosahovala česká publicistika jen výjimečně, nedodávám k tomu, že jsou mezi jeho články ty tři či čtyři, které jsou bezpochyby antisemitské a že s jejich tendencí nesouhlasím. Ostatně považuji Mommsenovo historické dílo za skvělé i přes větu, že české lebky vůči argumentům necitlivé, vůči ranám však ano.
Bátora toho řekl a udělal dost, pro co by se ho měl slušný člověk stranit jako blátivého kola. Proč to zakrývat tím, že mu budeme vyčítat něco, co mu nemůžeme přesvědčivě dokázat? To, co mu Kostlán a vyčítá, není antisemitismus, ale špatný literární vkus.