Zadržte Kaddáfího a zachraňte sebe, zaznělo do Libye z Haagu
Petr JedličkaHlavní žalobce Mezinárodního trestního soudu (ICC) vybídl Kaddáfího ministry, aby se zřekli odpovědnosti za činy režimu sesazením svého vůdce. Budou-li naopak vzdorovat, vystaví se prý hrozbě podobného stíhaní, jakému čelí dnes nejmocnější trojice v zemi.
Pokud představitelé Kaddáfího vlády zadrží sami svého vůdce, uleví se jim při posuzování odpovědnosti za zločiny režimu. Jestli mu naproti tomu zůstanou věrni, vystaví se hrozbě trestního stíhání i oni. Takový vzkaz zaslal přes média v úterý do Libye hlavní žalobce Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu Luis Moreno-Ocampo. Stalo se tak pouhý den poté, co senát ICC vydal na Muammara Kaddáfího mezinárodní zatykač.
Agenturní komentáři hodnotí Moreno-Ocampovu výzvu jako zajímavý test, nakolik je Kaddáfího režim stále mocensky pevný. Od počátku konfliktu v první polovině února se jej sice již zřeklo několik desítek vlivných osob - čelními diplomaty a silovými ministry počínaje a hráči národní fotbalové reprezentace konče; většina politiků i vojenských velitelů ale na Kaddáfího straně zůstala.
Mezinárodní zatykač ovšem vytváří novou situaci, myslí si znalci. Vedle poněkud sporné právní vymahatelnosti totiž definitivně znamená, že s Kaddáfího politickým přežitím coby — například — součásti nějakého kompromisního ujednání s povstalci se už nepočítá.
Současně s libyjským vůdcem se mezinárodní zatykač vztahuje i na Kaddáfího nejznámějšího syna Sajfa Isláma a také na zetě, ředitele libyjské tajné služby Abdalláha Sanúsího. Všichni tři čelí obvinění ze zločinů proti lidskosti, z odpovědnosti za smrt stovek civilistů a z nařizovaní systematického mučení, pronásledování a masového znásilňování s cílem zastrašit libyjské obyvatelstvo.
Druhý po Bašírovi
Vydání zatykače, o něž sám Moreno-Ocampo požádal už v květnu, předcházelo tříměsíční shromažďování pokladů. Ty hlavní žalobce předložil v podobě 1200 dokumentů, jež se stávají zejména z vojenských rozkazů a výpovědí více než padesáti osob. Senát ICC došel na základě tohoto materiálu k závěru, že zločinné jednání obviněné trojice stále trvá a že je k jeho zastavení nezbytné dotyčné osoby zadržet.
Muammar Kaddáfí je zatím druhou hlavou státu, na níž byl takovýto zatykač vydán. První byl súdánský prezident Umar Bašír, jenž se má zodpovídat z podílu na zločinech vládních vojsk v provincii Dárfúr.
Podobně jako Bašírův režim před lety, ani dnes Kaddáfího lidé oprávněnost zatykače neuznali. Podle libyjského ministra spravedlnosti je Soud jen nástrojem Západu k pronásledování vzpurných státníků ze třetího světa a jako takový nemá k posuzování spravedlnosti mandát.
Libyjští rebelové naopak vydání zatykače oslavili přímo v ulicích svých měst. Jejich zástupci pak přislíbili, že implementaci zatykače zařídí, jakmile se jim naskytne příležitost.
Súdánský prezident Bašír před Soudem dosud nestanul a stále poměrně nerušeně vládne. Kvůli zatykači však nemůže téměř cestovat a jeho režim vyvazují z izolace jen úzké styky s Čínou.
Konec do Ramadánu
Vlastní situace na libyjských bojištích se mění v posledních dnech jen málo. Agentury přetiskly o víkendu zprávu, že se povstalecké jednotky ze západu přiblížily na vzdálenosti osmdesáti kilometrů od hlavního města. Podle zpřesňujících informací však tento postup znamená dobytí města Bír Ghanám poblíž Zavíje, kde se bojuje již dlouho.
Na východě současně pokračují přestřelky u města Bríga, jež je pod kontrolou prorežimních sil už od března. Stroje NATO zde v pátek a sobotu podnikli další sérii náletů na vojenské cíle; podle libyjských médií však pouze zničily pekárnu a restauraci, při čemž zabily desítky civilistů.
Mluvčí Severoatlantické aliance takový výklad odmítli. NATO v souvislosti s vlastní odpovědností za smrt libyjských civilistů prošetřuje zatím jen incident z 19. června, při kterém mělo francouzské letadlo omylem zlikvidovat obytný dům v rezidenční čtvrti v Tripolisu.
Podle vyjádření povstaleckého ministra obrany Džalála Dhejlího pro BBC si vzbouřenecké síly připravují pozice k útoku na hlavní město z obou světových stran současně. Na otázku, kdy podle něj režim padne, odpověděl, že doufá, že do letošního Ramadánu — tedy do poloviny srpna.
Další informace:
Al Džazíra ICC's Ocampo: 'Justice will be done in Libya'
Al Džazíra Libya rebels in push towards Tripoli
Al Džazíra Libya Live Blog
France24 ICC issues arrest warrant for Gaddafi, intelligence chief
France24 Gaddafi agrees to stay out of peace talks, AU says
France24 NATO denies Libyan claims of civilian deaths in Brega strike
BBC News Libya rejects ICC arrest warrant for Muammar Gaddafi
BBC News Libya frontline: rebels move closer to Tripoli
BBC News No end in sight as RAF marks 100 days over Libya
ale na stránkách MZV o tom není žádná zmínka...
"Foreign Minister Karel Schwarzenberg, after meeting with a representative from the NTC, stated on 14 June that although the Czech Republic has not yet recognized the NTC as the legitimate government of Libya, it offered "material assistance", as well as "expert advice" on the transition to democracy. On June 30, 2011, the Czech Republic diplomatically recognized the NTC and established relations so that they could begin supplying humanitarian aid, which included 2.5 million Koruna and medical aid for injured children"
Poslední tematické návrhy, které měly vakuum vyplnit, předložili - pokud mě paměť neklame - komunisté. Jeden právě v souvislosti s Kosovem a jeden letos na jaře. Počítaly s tím, že by se státy uznávaly podobným procesem, jako se schvalují mezinárodní smlouvy - tedy po souhlasu Poslanecké sněmovny i Senátu.