Karzáí zakázal nálety na civilní cíle, NATO chce ale pokračovat
Petr JedličkaHelikoptéry NATO v Afghánistánu usmrtily další desítku dětí. Kábulský prezident se proto rozhodl podobné útoky zakázat a hrozí Alianci označením za okupanty. NATO se brání, že bombardovat musí. Dle znalců je ale spor spíš jen formální.
Jako doposud nejostřejší hodnotí agenturní komentátoři úterní prohlášení Hamída Karzáího. Afghánský prezident v něm zahraničním silám zakázal nálety na domy civilních obyvatel a NATO pohrozil otevřeným nepřátelstvím.
„Nálety na domy civilistů jsou od této chvíle zakázány,“ řekl Karzáí přímo. „Bude-li (NATO) v bombardování pokračovat (...), nebudou jeho jednotky nadále považovány za bojovníky proti terorismu, ale za okupační sílu,“ doplnil.
Karzáí výstupem reagoval na sobotní incident, při kterém právě vrtulníky NATO zabily ve vesnici Sera Kala v jižní části země 14 civilistů včetně deseti (dle některých zdrojů dvanácti) dětí. NATO se za událost omluvilo s tím, že se v příslušné lokalitě skrývali bojovníci hnutí Tálibán.
Jen o dva dny dříve přitom alianční letouny omylem usmrtily 20 afghánských policistů a 18 dalších lidí.
Na prezidentovo silné prohlášení odpověděla Aliance příslibem, že bude podobné akce důsledně konzultovat s afghánskými úřady. Dle mluvčí NATO v zemi Sunset Belinské se ale k úplnému ukončení náletů nechystá.
„Povstalci využívají civilistů jako lidských štítů. Naše síly tak nezřídka dostávají do pozice, ve které je nálet na příslušné místo jedinou možností,“ řekla Belinská doslova.
Slova a činy