Velvyslanec České republiky v Kábulu Petr Pelz přeložil v rozhovoru pro ČTK oficiální strategii NATO v zemi do jednoznačného jazyka.
Faktická situace přímo v jednotlivých provinciích Afghánistánu, nikoliv dopředu napsaný „jízdní řád“, bude určujícím faktorem při postupném přebírání odpovědnosti za zemi od jednotek NATO afghánskou vládou. ČTK to řekl český velvyslanec v Kábulu Petr Pelz. Zaznamenal už prý i „první vlaštovku“ mezi českými podnikateli, kteří mají zájem o spolupráci v této neklidné asijské zemi.
Američané, jejichž jednotky tvoří páteř mezinárodních sil ISAF, se začnou stahovat v červenci příštího roku. Předání odpovědnosti by mělo být dokončeno v roce 2014. Afghánský prezident Hamíd Karzáí ve svém druhém inauguračním projevu v listopadu 2009 vyjádřil naději, že afghánská armáda bude do pěti let schopna převzít odpovědnost za bezpečnost v zemi.
„Bezpečnost je podmínka nutná, ale nikoliv dostačující,“ zdůraznil Pelz v rozhovoru pro ČTK. Při předávání prý bude mezinárodní společenství i afghánská strana posuzovat situaci ze dvou hlavních hledisek. Prvním bude připravenost jednotlivých provincií či jejich částí na to, aby za ně zcela začaly odpovídat afghánské úřady. Druhou pak připravenost jednotlivých „oblastí lidského konání“, třeba zdravotnické či školní sítě na přechod pod přímou afghánskou kontrolu.
V období od poloviny příštího roku se také začne měnit role sil ISAF, upozornil Pelz. Oznámení prezidenta Baracka Obamy o zahájení stahování amerických vojáků podle něj neznamená, že v červenci 2011 okamžitě odejde podstatná část sil ISAF. „Částečně by vojáci měli domů odcházet, ale z větší části změní své zaměření z bojových úkolů na školení, trénink, na výcvik. Nebo se budou přesunovat z bezpečnějších oblastí tam, kde to ještě bude potřeba,“ vysvětlil český diplomat.
Česká republika je podle něj v mezinárodních silách ISAF vzhledem ke své velikosti zastoupena odpovídajícím způsobem. Mandát pro letošní rok počítá s celkem 535 vojáky, příští rok může počet stoupnout na 720 osob. Na obnově země se podílí také jedenáct civilních expertů.
„Je dobře, že jsme tu vojensky relativně silně. Přestože je pro nás Afghánistán geograficky relativně vzdálenou zemí, je tady dobrá historie obchodních kontaktů a Afghánci nás tradičně vnímají pozitivně,“ míní diplomat. V minulosti v Kábulu jezdily například československé trolejbusy a mnoho místních lidí vzpomíná například na motocykly Jawa.
Velvyslanec už zaznamenal „první vlaštovku“ zájmu z české strany o podnikání v Afghánistánu. Jedna česká firma plánuje spolu s německým partnerem účast ve výběrovém řízení na hospodářská díla v severní části země.
„Já bych zástupce našeho byznysu vyzval, aby se o to přinejmenším začali zajímat, aby si provedli nějaké studie,“ poznamenal Pelz. Také úspěšné obchody českých firem by podle něj měly být výsledkem nynější práce vojáků a lidí z ministerstva zahraničí v Afghánistánu.