Tálibán se začal mstít za smrt Usámy bin Ládina
Roman BurešZnámé islamistické hnutí zaútočilo na výcvikové středisko pákistánských polovojenských jednotek. Zabilo minimálně sedmdesát osob, více než sto dalších bylo zraněno. Dle mluvčích hnutí šlo o první akt odplaty za smrt vůdce Al-Káidy.
Hnutí Tálibán se poprvé pomstilo za smrt vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina. Při dvou bombových útocích na náborové středisko v severozápadním Pákistánu zemřelo minimálně sedmdesát lidí. Několik desítek dalších bylo zraněno.
Ke dvěma výbuchům došlo přímo v davu rekrutů před budovou výcvikového centra polovojenských jednotek v oblasti Šabkadár, asi pětatřicet kilometrů od Pešáváru. K zodpovědnosti se ihned po útoku přihlásila pákistánská odnož známého islamistického hnutí.
„Tohle je odplata za zabití Usámy bin Ládina. Pákistánské a americké jednotky by se měly připravit na další útoky,“ řekl mluvčí Tálibánu americké televizní stanici CNN.
Budoucí příslušníci pohraničních milicí se v pátek v devět hodin ráno místního času připravovali k návratu domů z devítiměsíčního výcviku, když na ně zaútočili pravděpodobně dva sebevražední atentátníci.
„Byla to obrovská rána,“ řekl jeden ze svědků agentuře AP. „Viděl jsem jen kouř, krev a kusy těl rozházené všude okolo,“ dodal.
Při útoku zemřelo minimálně sedmdesát osob — pětašedesát z nich byli mladí vojáci — a více než sto lidí bylo zraněno. Počet obětí ale pravděpodobně ještě stoupne.
Náborová střediska v Afghánistánu i Pákistánu se stávají častými cíli útoků Tálibánu a dalších militantních organizací. Páteční výbuch podle agenturních komentářů potvrzuje obavy z toho, že po zabití bin Ládina dojde k vlně násilností.
Oblast Šabkadár leží blízko území kmene Mohmandů, kde pákistánská armáda v poslední době začala rozsáhlou ofenzívu proti pozicím Tálibánu ve snaze vyhnat povstalce z hraniční oblasti s Afghánistánem.
Složité vztahy
Útok je zatím nejkrvavější od 2. května, kdy americké komando zabilo bin Ládina v jeho rezidenci v Abbottabádu. Přepadení vůdce Al-Káidy vyvolalo mnoho dohadů nad legalitou zásahu i nad otázkou, jak mohl vůdce Al-Káidy v Pákistánu nerušeně žít celých šest let.
Vrchní velitel pákistánských ozbrojených sil Ašfak Kajání by měl v průběhu pátku na uzavřeném jednání parlamentu vysvětlit, jaké byly detaily a okolnosti kontroverzního amerického zásahu.
Pákistánský premiér Jusuf Réza Gilání ve čtvrtek varoval, že mezi Pákistánem a Spojenými státy vznikl „deficit důvěry“ a spolupráce mezi americkou tajnou službou CIA a pákistánskou ISI „skončila“.
„ISI s CIA tradičně spolupracovala, ale teď vidíme, že nám nevěřili,“ řekl premiér doslova v rozhovoru pro časopis Time.
Podle Declana Walshe z deníku Guardian se ale vztahy mezi Pákistánem a Spojenými státy začínají deset dní od útoku pozvolna zlepšovat. Muslimská země například povolí Američanům vyslechnout tři bin Ládinovy manželky, což krátce po útoku komanda odmítala.
Další informace:
The Guardian Osama bin Laden 'revenge' attack kills 70 at Pakistan paramilitary base
BBC News Pakistan paramilitary Shaqbadar base bombings 'kill 80'
Reuters Attack on police ‘revenge’ for bin Laden death, Taliban says
AFP 70 dead as bombs hit Pakistan paramilitary
Koneckonců významné křesťanské autority také nesouhlasí s extremistickými činy jako vraždění tisíců neozbrojených muslimů na Balkáně v polovině devadesátých let.