Ústavní soudci zrušili vládní změny ve stavebním spoření
ČTKÚstavní soud ve středu zrušil sporná ustanovení měnící pravidla stavebního spoření. Sociální demokraté tak uspěli se svou stížností proti další části vládních reforem.
Ústavní soud (ÚS) zrušil úsporné změny ve stavebním spoření, které se dotýkaly milionů lidí. Vyhověl tak návrhu ČSSD. Zvláštní padesátiprocentní sazbu daně z poskytnuté zálohy státní podpory za rok 2010 zrušil s okamžitou platností. Zbytek zákona včetně snížení státní podpory nechal platit ještě do konce roku. ČTK to vyvodila z úvodu obsáhlého nálezu. Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) rozhodnutí soudu zvýší letos schodek státního rozpočtu zhruba o šest miliard korun.
Změny ve stavebním spoření prosadila jako jedno z úsporných opatření vláda Petra Nečase (ODS). Terčem kritiky ČSSD byl obsah novely a její údajná nepřípustná zpětná účinnost, ale také způsob přijetí normy.
„Rozhodnutí Ústavního soudu musí politici respektovat, ať se jim to líbí, nebo ne," řekl v reakci pro ČTK Kalousek. Pro období od roku 2012 se vláda podle něj „zařídí podle nálezu", až jej podrobně prostuduje. Letos rozhodnutí podle něj zatíží rozpočet asi šesti miliardami. „O těchto šest miliard korun dostane někdo méně, protože se nevyberou," dodal ministr.
Novela snížila státní podporu stavebního spoření z dosavadních patnácti na deset procent z uspořené částky, a to s účinností od 1. ledna 2011 u všech smluv bez ohledu na datum jejich uzavření. Dále norma zavedla zvláštní padesátiprocentní sazbu daně z poskytnuté zálohy státní podpory v roce 2010. V příštích letech se již sazba neuplatní. Podle ČSSD zákon zasáhl do vlastnického práva lidí tím, že zpětně zrušil nároky vzniklé podle právoplatně uzavřených smluv o stavebním spoření.
„Zákonodárce zvolil nepřiměřené prostředky k prosazení veřejného zájmu na snížení deficitu státního rozpočtu, čímž nerespektoval spravedlivou rovnováhu mezi takovýmto zájmem a omezením základních práv jednotlivců," stojí v návrhu, který podepsalo pětačtyřicet poslanců. Jedná za ně předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka, který se účastní středečního vyhlášení.
Sněmovna normu odsouhlasila ve stavu legislativní nouze. Právě kvůli zneužití stavu legislativní nouze Ústavní soud v březnu zrušil balíček škrtů v sociální oblasti. Na rozdíl od balíčku sociálních škrtů ale v případě stavebního spoření sociální demokraté zpochybnili nejen proceduru přijetí, ale také obsah normy.
Vláda si od snížení státní podpory stavebního spoření slibovala úsporu asi šesti miliard korun jen za letošní rok, v dalších letech pak 6,5 až 8,5 miliardy. Prognózy předkládané při projednávání zákona se ale různily.
V předmětné věci ÚS nerozhodl jednoznačně. Pět soudců bylo proti a dodali k výroku své vyjádření. I když je to u soudu věc nepřípustná, u našeho ÚS jde o chování legální. Osobně mne ale vyprovokovalo k reakci nejapné vtipkování dvou z nich. Jejich rádoby humorné „jogurtové“ příměry, jsou v mých očích dalším důkazem totálního rozvalu politické kultury. Tato morová infekce, jak je vidět, se již z Prahy rozšířila i do Brna. Jak je vidět, pohrdání plebsem se už nevyhýbá i údajné nejvyšší instituci ochrany ústavnosti, tedy údajně nejctihodnějším reprezentantům státu demokracie a lidských práv.