Zpětné zdanění státního příspěvku a jeho snížení je součástí novely přijaté loni v prosinci v rámci úsporných opatření ve stavu legislativní nouze. ČSSD novelu napadla, v úterý o ní rozhodne Ústavní soud.
Ústavní soud v úterý definitivně rozhodne o návrhu ČSSD na zrušení změn ve stavebním spoření, které jako jedno z úsporných opatření prosadila vláda Petra Nečase (ODS). Na úterý svolal soudce zpravodaj Pavel Rychetský veřejné vyhlášení nálezu.
Novelu zhusta kritizují opoziční strany. ČSSD nevadí přitom jen způsob přijetí, ale i její retroaktivní povaha. Změny ve stavebním spoření se dotýkají několika milionů lidí.
Retroaktivitu kritizují také spořitelny. Jejich právníci argumentují, že retroaktivita, tedy zpětná změna změní smluv, je z právního hlediska nepřípustná. Snížení státního příspěvku by se tak nemělo týkat těch, kdo již spoří. „Výše podpory je daná zákonem a je součástí smluv klientů. Máme dva právní posudky, které to vylučují," řekl k problematice tajemník asociace spořitelen Jiří Šedivý.
Spořitelnám dala v tomto ohledu za pravdu i ekonomka a vysokoškolská pedagožka Ilona Švihlíková. „Takový přístup je opravdu divný, to se mi zdá skutečně na hraně právní únosnosti,“ řekla loni v prosinci Deníku Referendum Švihlíková.
Návrh na zrušení novely podali sociální demokraté loni v prosinci spolu s obdobnými návrhy směřujícími proti zrušení výplaty nemocenské v prvních třech dnech pracovní neschopnosti a proti škrtům v sociální oblasti.
Sněmovna normu schválila ve stavu legislativní nouze. Právě kvůli zneužití stavu legislativní nouze Ústavní soud v březnu zrušil balíček škrtů v sociální oblasti. Dal ale vládě šanci k novému prosazení balíčku procedurálně správným způsobem. Zrušení tak vstoupí v platnost až 1. ledna 2012. Vláda už balíček znovu předložila do Poslanecké sněmovny k novému projednání.
Chyba je už v jádru
Novela snížila státní podporu stavebního spoření z dosavadních patnácti procent na deset procent z uspořené částky, a to s účinností od 1. ledna 2011 u všech smluv bez ohledu na datum jejich uzavření. Dále norma zavedla zvláštní padesátiprocentní sazbu daně z poskytnuté zálohy státní podpory za rok 2010, která se vyplácí v roce 2011, a to u všech smluv o stavebním spoření. V dalších letech bude jednorázová daň nahrazena snížením státní podpory; ta klesne z maximálních tří tisíc na dva tisíce korun. Úroky ze stavebního spoření, včetně bonusových úroků, nebudou dále osvobozeny od daně.
Podle ČSSD zákon zasahuje do vlastnického práva lidí tím, že zpětně ruší nároky vzniklé podle dosavadních zákonů a právoplatně uzavřených smluv o stavebním spoření a nepřiměřeně zasahuje ve prospěch veřejného zájmu. Změny se podle stěžovatelů týkají čtyř milionů lidí. Stížnost podepsalo 45 poslanců. U Ústavního soudu za ně jedná předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.
Předseda Senátu Milan Štěch pro Deník Referendum v prosinci loňského roku uvedl, že napadenou novelu považuje za „velmi neseriózní přístup od ministerstva financí a od celé současné vlády vůči všem občanům, kteří se rozhodli pro tuto formu spoření. Postihne hlavně mladé lidi, kteří pouze touto formou jsou schopni řešit své problémy s bydlením." Podle něj je tedy třeba „prozkoumat právní stránku věci a obrátit se na Ústavní soud, s ohledem na skrytou retroaktivitu tohoto opatření".
Napadení novely u Ústavního soudu uvítal i Zdeněk Jičínský, odborník na ústavní právo: „Je třeba ověřit, jak se Ústavní soud bude chovat v otázkách, které se dotýkají sociální soudržnosti státu. Pochybnosti jsou v této otázce totiž legitimní a je si toho vědoma i vláda. Proto si nechala vypracovat odborné stanovisko, které ovšem může být zaujaté, protože se snaží najít argumenty, které by potvrdily její pohled na věc. Bude dobré, když Ústavní soud řekne svoje stanovisko," uvedl Jičínský pro Deník Referendum.