BP a její dodavatelé se na výročí nehody vzájemně zažalovali
Roman BurešPřesně rok od výbuchu na plošině Deepwater Horizon podal těžařský koncern BP žalobu na majitele plošiny a dodavatele bezpečnostního zařízení. Od obou žádá plnou náhradu škod a nákladů na sanační práce. Obviněné firmy odpověděly protižalobami.
Ropná společnost BP využila prvního výročí po katastrofálním ropném úniku v Mexickém zálivu a ve středu 20. dubna zažalovala výrobce potopené plošiny i bezpečnostních zařízení vrtu. Podle BP selhaly před rokem všechny systémy, které měly ekologické katastrofě zabránit, a vina za havárii tak z větší části leží na jejich dodavatelích.
První ze žalob dala BP na švýcarského vlastníka plošiny Deepwater Horizon, firmu Transocean. Britská společnost ji viní, že svojí nedbalostí při stavbě plošiny celou nehodu způsobila, a požaduje náhradu všech vzniklých škod. Ty jsou dnes odhadovány na čtyřicet miliard dolarů (680 miliard korun).
Druhá žaloba byla podána na společnost Cameron International (CI) - výrobce zařízení na zastavení úniku ropy a zemního plynu z vrtu. Podle BP byl přístroj špatně navržen a jeho používání bylo velmi rizikové.
Obě obviněné firmy podaly ihned protižaloby. Ty mají podle právního rozboru listu Guardian posloužit jako manévr k zablokování nároků britské společnosti.
O tom, kdo nehodu doopravdy zavinil a jaký díl viny ponese, tedy nakonec rozhodne americký federální soud. Začátek líčení je plánován na příští rok.
Žaluje také vláda
Transocean nese odpovědnost za eventuální konstrukční vady na plošině. Cameron International dodal nejdůležitější bezpečnostní prvek. Americké úřady ale vedle nich vyšetřují i společnost Halliburton. Ta navrhla betonovou směs na utěsnění vrtu u mořského dna, která se ukázala jako nevhodná.
Žaloby podané přesně na první výročí nehody by měly BP pomoci splatit více než čtyřicet miliard dolarů, které prozatím vynaložila na záchranné a sanační práce a kompenzace poškozeným obyvatelům Zálivu.
BP i její dodavatelé ale budou pravděpodobně muset zaplatit další desítky miliard dolarů v pokutách za porušování amerických zákonů. Vláda Baracka Obamy proti společnostem podala jak trestní, tak občanskou žalobu.
K nehodě na palubě plošiny Deepwater Horizon došlo 20. dubna 2010. Ropa začala z poškozeného vrtu unikat dva dny poté - ve chvíli, kdy se plošina potopila. Zabránit úniku se podařilo až o tři a půl měsíce později. Za tu dobu se dostalo do vod Mexického zálivu téměř pět milionů barelů ropy (spotřeba České republiky na 26 dní), která znečistila pobřeží pěti států i mořské dno.
Další informace:
The Guardian BP sues owner of Deepwater Horizon rig for $40bn damages
AFP BP to sue US firm over Deepwater disaster
BBC News Gulf of Mexico oil spill: BP sues Transocean for $40bn